השקעה פאסיבית

השקעה פסיבית

משקיעים פרטיים בבורסה? מתעניינים בהשקעות? מחפשים השקעה שאינה דורשת ניהול שוטף של תיק השקעות? יכול להיות שהשקעה פסיבית תהיה ההשקעה הבאה שלכם. השקעה פסיבית היא השקעה במוצרים פסיביים, ואם היא מעניינת אתכם, הגעתם למקום הנכון. הכנו עבורכם מדריך מקוצר שכולל בתוכו את כל המידע הנחוץ למשקיע הפוטנציאלי. אז מהי השקעה פסיבית, למי היא מתאימה, ואיך פותחים תיק השעות כזה?

מהי השקעה פסיבית?

השקעה פסיבית היא השקעה במוצרים פיננסיים או בתעודות סל, שעוקבים אחרי מדדי שוק שונים, ללא צורך בניהול שוטף. כל מדד מכיל מגוון של עשרות, מאות או אלפים של מניות, כך שמתאפשר פיזור סיכונים. בנוסף, לסוג זה של השקעה, עלויות ניהול נמוכות ואפשרות להישענות על ביצועי המדד בטווח הארוך. השקעה פסיבית מייצרת רווחים בהתאם לביצועים של כלל החברות במדד בתקופתה ההשקעה.

השקעה פסיבית בישראל

ניהול תיקי השקעות באמצעות מכשירים פסיביים הפך להיות אחת הגישות הרווחות בעולם, וכך גם בישראל בשנים האחרונות. בישראל קיימים שני סוגים עיקריים של מוצרי השקעה פסיבית: קרנות סל או קרנות מחקות. שני המוצרים מקבילים ל-ETF  האמריקאי. בישראל ניתן לבצע השקעות מסוג זה במסגרת קופות גמל, תיקי השקעות בבורסה וקרנות מחקות באמצעות בתי השקעות.

רלוונטי:

4 דוגמאות של השקעה פאסיבית

 1. השקעה בנדל"ן
  למרות התנודות בשנים האחרונות, נדל"ן ממשיך להיות בחירה מועדפת למשקיעים המעוניינים לייצר תשואות לטווח ארוך. באופן ספציפי, נכסים להשכרה יכולים לספק לבעלי דירות מקור הכנסה קבוע.
  מי שלא רוצה לנהל נכסים להשכרה יכול לפנות במקום זאת לקרנות השקעות בנדל"ן (קרנות ריט REIT). חברות REIT משלמות למשקיעים 90% מההכנסה החייבת שלהם כדיבידנדים.
 2. הלוואות חברתיות (עמית לעמית P2P)
  תעשיית ההלוואות החברתיות עמית לעמית (P2P) (המכונה גם  מימון המונים) היא בת קצת יותר מעשור והיא גדלה בצעדי ענק. מדובר על השאלת כספים (הלוואה) ישירה לאדם או לגוף עסקי, כאשר המלווים והלווים מחוברים באמצעות פלטפורמות מקוונות כגון טריה ו- בלנדר. התשואות נעות בדרך כלל בין 7% ל-12% (ברוטו), ונדרש מהמשקיע מעט מאוד מאמץ לאחר מימון ההלוואה.
 3. מניות דיבידנדים

  מניות דיבידנד הן אחת הדרכים הפשוטות ביותר עבור משקיעים ליצור הכנסה פסיבית. ככל שחברות ציבוריות מייצרות רווחים, חלק מהרווחים הללו נספג ומוחזר למשקיעים בצורה של דיבידנדים. משקיעים יכולים להחליט להכניס לכיסם את המזומנים או להשקיע מחדש את הכסף במניות נוספות.

  תשואות הדיבידנד עשויות להשתנות משמעותית מחברה אחת לאחרת, והן יכולות גם להשתנות משנה לשנה. משקיעים שאינם בטוחים באילו מניות משלמות דיבידנד לבחור צריכים להיצמד לאלו שמתאימות לתווית אריסטוקרט הדיבידנד, מה שאומר שלחברה יש רקורד של לפחות 25 שנים של חלוקת דיבידנדים משמעותיים. לקריאה נוספת על השקעות דיבידנדים

 4. קרנות אינדקס
  קרנות אינדקס הן קרנות נאמנות או קרנות סל בבורסה הצמודות למדד שוק מסוים. קרנות אלו שואפות לשקף את הביצועים של המדד הבסיסי שאחריהם הם עוקבים ומנוהלים באופן פסיבי. לכן, ניירות הערך הבסיסיים שלהם אינם משתנים אלא אם הרכב המדד משתנה. עבור המשקיעים, זה מתורגם לעלויות ניהול נמוכות יותר ושיעורי תחלופה נמוכים יותר.

חדש! מיטב פותח לכם שער לעולם בו הכסף שלכם עובד עבורכם באמת!

כל שעליכם לעשות הוא לענות על מספר שאלות קצרות ואנו נבנה לכם תיק השקעות המותאם לצרכים ולהעדפות שלכם.

מיטב מנג'ר

תיק השקעות דיגיטלי מותאם במיוחד לאופי שלך

רוצים להתחיל להשקיע פאסיבית בניהול עצמי?
לפניכם רשימת הברוקרים המומלצים של פיננקה:

המומלץ ביותר

מיטב טרייד

דירוג פיננקה

5

מינימום השקעה 10,000 ש"ח – הטבה לגולשי פיננקה עם מיטב – פטור מדמי ניהול לשנתיים, 100 ש"ח מתנה, פטור מעמלת קניה\מכירה על קרנות כספיות, ריבית על כסף נזיל שעומד בעובר ושב (עד 0.5% בשנה) וקורס מסחר במתנה!!
מבצע לתחילת שנה: ספריית VOD פיננסית במתנה הנותנת גישה ל-4 קורסים נוספים למשך חודשיים

מערכת מסחר חדשה

אקסלנס בית השקעות

דירוג פיננקה

4.9

מינימום 20,000 לפתיחת תיק מסחר עצמאי. לגולשי פיננקה, 100 ש"ח בונוס הצטרפות, פטור מדמי ניהול לשנתיים, 3 קורסי מסחר בזום.

עד 50$ החזר עמלות

אינטראקטיב ישראל

דירוג פיננקה

4.8

לסחור בפלטפורמת המסחר הפופולארית בעולם מבית אינטראקטיב ברוקרס העולמית!
מינימום השקעה: $3000 – המרה לדולר ללא עמלה (בהוראת קבע) – הוראת קניה בהוראת קבע – מסחר בשברי מניות
ללא דמי מנוי – לא סחרת לא שילמת! עד 50$ החזר עמלות לגולשי פיננקה

בונוס גבוה

IBI SMART

דירוג פיננקה

4.7
מינימום השקעה 15,000 ש"ח – מבצע עד סוף החודש: מצטרפים ומקבלים 250 ש"ח מתנה לחשבון,
פטור לשנתיים מדמי ניהול, המלצות אנליסטים (TipRanks) ובנוסף, קורס מסחר בשוק ההון מתנה

חודש התנסות חינם

collective2

דירוג פיננקה

5

מערכת מסחר חברתי המאפשרת להתחבר אל מנהלי השקעות מובילים ולהשקיע בדיוק כמוהם. בלי לפספס הזדמנויות ובצורה שקופה, קלה ואוטומטית.

יתרונות ההשקעה הפסיבית

להשקעה פסיבית קיימים יתרונות רבים בעלי ערך רב. היתרון העיקרי של השקעה פסיבית הוא הסיכון המתון שיש בה. תיק השקעות פסיבי מחלק את כספי ההשקעה בין מוצרים רבים, שכן קיים מגוון עצום של מוצרים פסיביים, כך שהסיכון הכללי של התיק יורד. בנוסף, השקעה ביחידת מדד היא בעצם השקעה במניות רבות, מה שמגדיל את סיכויי הרווח מהדיבידנדים במקרה של הצלחה של אותן מניות או חלק מהן.

יתרונות נוספים

קיימים יתרונות משמעותיים נוספים להשקעות פסיביות. השקעה פסיבית מאפשרת קניית כמות קטנה של קרנות פסיביות, וכך גם מתאפשרת השגת רזולוציית סיכון אופטימלית. עלות ההשקעה בקרנות אלו תהיה בעלויות נמוכות בהרבה מהעלויות הכרוכות בהשקעה במניות בודדות או בקרנות מנוהלות אקטיבית. בנוסף, בישראל לקרנות סל פסיביות יש אפשרות ליהנות גם משוק יורד, על ידי רכישה של קרנות סל בחסר.

פשוט וקל

יתרון נוסף בולט של השקעות פסיבית הוא עלויות הניהול הנמוכות שנדרשת עבורן ועבור הניהול שלהן. מאחר והשקעה פסיבי אינה מתבססת על בחירה של מניות ואינה דורשת פעולות שוטפות של מכירה או קניית מניות, הניהול שלה מינימלי. בנוסף, רכישה של קרן פסיבית המחקה מדד, מאפשרת בקלות ובמהירות להיות חלק מהמגמה של השוק, וזאת מבלי להבין לעומק דוחות כספיים ואירועים כלכליים ספציפיים של חברות.

מדריך: השקעה במניות למתחילים

חסרונות ההשקעה הפסיבית

בכל אפיקי ההשקעה בבורסה, חשוב לקחת בחשבון, מעבר לשיקולים הכלכליים, גם את השיקולים האישיים והפסיכולוגיים. ניהול סיכונים דורש לא מעט קור רוח והתמודדות מנטלית. מסיבות אלה ומסיבות נוספות, השקעה פסיבית אינה מתאימה לכל סוגי המשקיעים. השקעה פסיבית דורשת אופק השקעה ארוך טווח בדרך כלל, וכן התמודדות מנטלית שמושפעת מהסיכון שנגרם מהתנודתיות החזקה שקיימת בשוק.

מוצרים עוקבי מדד

חיסרון נוסף ומשמעותי שקיים בתחום של השקעות פסיביות הוא עניין העצמאות בשטח, שלא תמיד אפשרי עבור המשקיע הפרטי. בהשקעה פסיבית רוכשים מוצרים עוקבי מדד רבים מגוונים, ולא תמיד מבינים באילו נכסים הם מושקעים ומה רמות הסיכון שלהם. עניין זה מקשה על ניהול עצמאי של תיק השקעות פסיבי על ידי המשקיע הפרטי, באופן נכון ומוצלח לאורך זמן. על חיסרון זה ניתן לגשר בעזרת למידה וגישוש בשטח.

השקעה אקטיבית

אל מול השקעה פסיבית, קיימת ההשקעה האקטיבית, ששונה באופייה ובתכונותיה בתכלית השינוי. השקעה אקטיבית היא רכישה של מניות על פי מדדים ותחזיות כלכליות ספציפיות לכל חברה בשוק. כדי לתיק של השקעה אקטיבית נדרש ניהול פעיל ואינטנסיבי, ונעשים בו שינויים רבים ופעולות קנייה ומכירה רבות. תפעול של תיק השקעות אקטיבי מתאים עבור אנשים מומחים ומנוסים בשוק ההון.

לסיכום: למי מתאים השקעה פאסיבית?

השקעה פסיבית היא השקעה שתאפשר לכם להרוויח גם ללא השקעה של סכומים גדולים וללא הבנה מעמיקה בשוק ההון, במדדים ובדוחות כספיים. עם זאת, להשקעה פסיבית יש גם חסרונות שצריכים שיש לקחת בחשבון כששוקלים אותה. בעיקר מבחינת הטווח הארוך והסיכונים שיש בה. אם אתם חזקים מנטלית ואינכם חוששים מתנודות המדדים התכופות, מצאתם את ההשקעה הבאה שלכם. בהצלחה 

רלוונטי: איך להתחיל להשקיע בשוק ההון?

שאלות נפוצות על השקעות פאסיביות


ההשקעה הפסיבית הטובה ביותר תשתנה לאורך זמן ומשנה לשנה בהתאם לנסיבות שונות. היסטורית, נדל"ן (בין אם מוחזק ישירות, או בעקיפין בצורה של קרנות השקעות נדל"ן (REIT)) ומניות משלמות דיבידנד נטו להעלות ביצועים טובים יותר מסוגי נכסים אחרים.

באופן כללי, השקעות פסיביות  מאפשרות לך להשתמש בכסף כדי להרוויח כסף – כלומר להכניס את הכסף שלך לעבודה במקום בעצמך. במובן זה, הם לרוב רעיון טוב. עם זאת, היזהרו מפרסומות שנשמעות טוב מכדי להיות אמיתיות או מודעות "להתעשר מהר" או "איך לעשות כסף מהר" המבטיחות כסף קל ללא מאמץ, כגון שיווק רב-שכבתי (MLM), פירמידות ותוכניות עבודה מהבית אחרות. חלק מאלה בסופו של דבר יעלו לך כסף.


אם יש לך כסף להשקיע, רכישת הנכס הפסיבי המתאים, בין אם זה ריט או תעודת סל אינדקסית, תאפשר לו להתחיל לעבוד עבורך. ייתכן שתצטרך לפתוח חשבון השקעות אם אין לך כדי לבצע עסקה ולהחזיק את ההשקעות שלך.

הצטרפו לניוזלטר הסודי שלנו

אנחנו גם שונאים ספאם אז מבטיחים לא לבלבל לכם את השכל, רק דברים שווים

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

רוצה לדבר עם מומחה?

לגולשי פיננקה מגיע יותר!
חדש! עכשיו בגרסה 2.0: קובץ אקסל פשוט ונוח להורדה על מנת שתוכלו בעזרתו לנהל את כלכלת המשפחה שלכם באמצעות מעקב הוצאות והכנסות חודשי ושנתי. שיהיה בהצלחה.

מידע מקצועי נוסף עבורכם

חכו רגע!

רוצים להתחיל להשקיע? לפניכם מספר הצעות מיוחדות לגולשי פיננקה:

המומלץ ביותר

מיטב טרייד
מיטב טרייד

דירוג פיננקה

5

מערכת מסחר חדשה

אקסלנס בית השקעות
אקסלנס

דירוג פיננקה

4.9

עד 50$ החזר עמלות

אינטראקטיב ישראל
אינטראקטיב ישראל

דירוג פיננקה

4.8

רוצים לקבל עדכונים על פוסטים חדשים, מוצרים חדשים, הטבות, טיפים?

הצטרפו לניוזלטר הסודי שלנו

אנחנו גם שונאים ספאם אז מבטיחים לא לבלבל לכם את השכל, רק דברים שווים