איך משקיעים קרנות מחקות

איך קונים קרנות מחקות מדד? מה מומלץ? [מדריך]

אם גם אתם משקיעים בשוק ההון, בוודאי שמעתם את המושג קרן מחקה, אך לא בטוח שהבנתם מהי והאם מומלץ וכדאי להשקיע בה. קבלו את המדריך שלפניכם, אשר יסביר לכם את כל מה שקשור לקרנות מחקות, המטרה בהשקעה בהן, אופן ההשקעה בהן והסיבות שכדאי להשקיע דווקא בהן.

תוכן עניינים

מה זה קרנות מחקות?

קרן מחקה כשמה כן היא. קרן אשר מחקה התנהלות לאחר מעקב של מדדים מסוגים שונים. המטרה של הקרו היא להציג ממצאים פיננסיים חופפים ככל האפשר לאחוזי השינויים במדד הנבחר או במוצר השקעה נבחר. כך שבסופו של דבר, בעלות נמוכה יחסית, ניתן להיחשף בצורה מערכתית למדד שלם ולכל ני"ע שנכללות בתוך המדד על ידי הקרנות המחקות.

רלוונטי: מדדים נוספים בשוק ההון וגם איך משקיעים במדדים 

איזה סוג השקעה היא קרן מחקה?

כיוון שקרן מחקה מתבצעת באופן ישיר אחרי שיעורי מדד שונים, מדובר בהשקעה פאסיבית ולא אקטיבית, כמעט שכמעט ולא מופעל שיקול דעת פעיל של מנהל תיקי ההשקעות בעת ביצוע ההשקעות, כיוון שהמטרה המרכזית ופרופיל הקרן היא היצמדות למדד או לסחורה מסוימים. דם ההתעדכנות של המדד ובעקבות כך ההתעדכנות של קרן ההשקעות – מתבצעת באופן אוטומטי מה שהופך את כל התהליך להרבה יותר מפאסיבי.

מדריכים נוספים: השקעה במניות למתחיליםהשקעות בבורסה למתחיליםקניית מניות

הגיוונים המשמעותיים בקרן מחקה

בשונה משיעורי המדד השונים אשר בדרך כלל נכללים תחת קטגוריה ספציפית ואינם כוללים גיוונים רבים מידי, קרן מחקה יכולה להיות הרבה יותר מגוונת ורבת קטגוריות מאשר שיעור מדד. את הקרן מחקה ניתן להתאים בהתאם לסקטור תעשייתי, תחום פעילות ואפילו לפי מיקומים גיאוגרפיים, כך שניתן להתאים את הקרן המחקה לצרכים המדויקים של המשקיע הפוטנציאלי

איך משקיעים בפועל בקרנות מחקות?

בקרנות מחקות ניתן להשקיע באופן פעיל על ידי חבר בבורסה ורכישת יחידות מתאימות. חשוב לזכור שבשונה משאר קרנות ההשקעה אשר נסחרות לאורך כל היום בתצורת מסחר תוך יומי, מסחר בקרנות מחוקות מתבצע רק פעם אחת ביום בלבד, על פי היחס הישיר של שער הסדירה של המדד אותו מחקה הקרן.

להלן כמה מכשירי בורסה מומלצים לרכישת קרנות מחקות.

שימו לב להטבות גולשי פיננקה:

המומלץ ביותר

מיטב טרייד

דירוג פיננקה

5

מינימום השקעה 10,000 ש"ח – הטבה לגולשי פיננקה עם מיטב – פטור מדמי ניהול לשנתיים, 10% הנחה על החזרי מס בחברת “פינאפ”, פטור מעמלת קניה\מכירה על קרנות כספיות, ריבית על כסף נזיל שעומד בעובר ושב (עד 0.5% בשנה) וקורס מסחר במתנה!!
מבצע לתחילת שנה: ספריית VOD פיננסית במתנה הנותנת גישה ל-4 קורסים נוספים למשך חודשיים

מערכת מסחר חדשה

אקסלנס בית השקעות

דירוג פיננקה

4.9

מינימום 20,000 לפתיחת תיק מסחר עצמאי. לגולשי פיננקה, 100 ש"ח בונוס הצטרפות, פטור מדמי ניהול לשנתיים, 3 קורסי מסחר בזום.

עד 50$ החזר עמלות

אינטראקטיב ישראל

דירוג פיננקה

4.8

לסחור בפלטפורמת המסחר הפופולארית בעולם מבית אינטראקטיב ברוקרס העולמית!
מינימום השקעה: $3000 – המרה לדולר ללא עמלה (בהוראת קבע) – הוראת קניה בהוראת קבע – מסחר בשברי מניות
ללא דמי מנוי – לא סחרת לא שילמת! עד 50$ החזר עמלות לגולשי פיננקה

בונוס גבוה

IBI SMART

דירוג פיננקה

4.7
מינימום השקעה 15,000 ש"ח – מבצע עד סוף החודש: מצטרפים ומקבלים 250 ש"ח מתנה לחשבון,
פטור לשנתיים מדמי ניהול, המלצות אנליסטים (TipRanks) ובנוסף, קורס מסחר בשוק ההון מתנה

עמלות מסחר זולות

colmexpro

דירוג פיננקה

4.3

Colmex Pro מאפשרת גישה לאלפי מניות בוול סטריט באמצעות אפליקציה מתקדמת עבור משקיעים פרטיים ומוסדיים. החברה מציעה חשבון דמה חינם להתנסות במסחר. Colmex Pro מספקת כלים מתקדמים כולל גישה לנתוני Level 2, גישה ל-IPO וסורק מניות מובנה. החברה מפוקחת על ידי רגולטורים ועמלות סופר זולות.

ראה עוד בנושא: בתי השקעות מומלצים | השוואת בתי השקעות

למה כדאי להשקיע בקרנות מחקות?

כיוון שקרן מחקה היא קרן השקעה פאסיבית, הצורך בניהול של הקרן הוא נמוך למדי, והמשקיע או המנהל של תיק ההשקעות אינו נדרש להיות אקטיבי כל העת ולתור אחר המניות המשתלמות או הקורלציות המשתנות. בגלל שניהול הקרן המחקה הוא פאסיבי, גם סכום דמי הניהול של הקרן הוא הרבה יותר נמוך בצורה משמעותית מדמי הניהול אותם גובה חברת ההשקעות ממשקיעים שמנהלים קרן אקטיבית, מה שגורם לרווח ההשקעה נטו בקרנות המחקות להיות באחוזים הרבה יותר גבוהים עקב דמי הניהול הנמוכים.

קראו גם:

רמת הנזילות הגבוהה של קרנות מחקות

בנוסף לשאר היתרונות של קרן מחקה, יש יתרון נוסף משמעותי שמאפשר לכל מי שמעוניין לסחור בשוק ההון, להשקיע אך להשאיר את סכום ההשקעה נזיל. כאשר לעומת זאת באפיקי המסחר האחרים בשוק ההון, כמו: ניירות ערך ואגרות חוב, הסכום אינו נזיל לאורך כל הדרך ולוקח זמן לפדות את ערך הנכסים הפיננסיים.

חיסכון נוסף בהשקעה בקרנות מחקות

דווקא בגלל שקרנות מחקות אינן יוצרות באופן ישיר פדיון – כל דיבידנד שמושקע בקרן מחקה, מאפשר דחיית מס של המשקיע, מה שמאפשר חיסכון משמעותי בתשלומי מס בעקבות ההשקעות השונות והעסקאות הפיננסיות בשוק ההון.

 

שאלות נפוצות על קרנות מחקות

ניתן למצוא קרנות מחקות אחר כל המדדים כגון תל אביב 35,MSCI World , s&p 500 ועוד.

ראשית, העמלות עבור קרנות מנוהלות נוטות להיות גבוהות בהרבה מאשר עוקבי מדד. קרן מנוהלת טיפוסית גובה בסביבות 1% בשנה, בעוד שעוקב המדדים הממוצע קרוב כנראה ל-0.2% ההבדל הזה אולי נשמע קטן, אבל הוא נותן לעוקבי המדדים יתרון עצום בטווח הארוך.

איך יודעים באיזה קרן מחקה להשקיע?

כמו כל נתיב השקעה, ביצועי העבר של הקרן המחקה הם הכלי הבדוק ביותר כדאי לשקף את ביטחון הקרן המחקה כמו גם שיעורי הרווח שלה. אך חשוב לציין כמובן שנתוני העבר לא מעידים על ביצועי העתיד. בכל מקרה, מומלץ לבחון את דמי הניהול, עלויות שונות נוספות ותכנית ההשקעות של הקרן והאם היא מתאימה לרמת הסיכון שלכם.

עוד מדדים: מדד הנאסד"ק | מדד S&P | מדד דאו ג'ונס | תל אביב 125

לסיכום

בעזרת קרן מחקה ניתן להשקיע באופן פאסיבי ובעזרת דמי ניהול נמוכים, וכן לזכות לדחיית מס ולנזילות הון גבוהה יחסית.

רלוונטי: איך להתחיל להשקיע?

הצטרפו לניוזלטר הסודי שלנו

אנחנו גם שונאים ספאם אז מבטיחים לא לבלבל לכם את השכל, רק דברים שווים

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

לגולשי פיננקה מגיע יותר!
חדש! עכשיו בגרסה 2.0: קובץ אקסל פשוט ונוח להורדה על מנת שתוכלו בעזרתו לנהל את כלכלת המשפחה שלכם באמצעות מעקב הוצאות והכנסות חודשי ושנתי. שיהיה בהצלחה.

מידע מקצועי נוסף עבורכם

רוצה לדבר עם מומחה?

רוצה לחסוך בעמלות מסחר?

מלאו את השאלון ונחזור אליכם עם הצעות משתלמות

כמה כסף חשבת להשקיע?
באיזה בורסה?
טווח ארוך או קצר?
לחיצה על הכפתור מהווה אישור לפרטי התקנון

השאירו פרטים ונציג הבינלאומי יחזור אליכם עם הצעה ייחודית