איך לחסוך כסף כל חודש

איך לחסוך כסף כל חודש?

Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

אחת השאלות שמומחים בתחום הפיננסי נשאלים על בסיס יום יומי היא "איך אפשר לחסוך את הכסף שלי מידי חודש?".
יחידים, זוגות ומשפחות רבות רואים את העו"ש שלהם במינוס ותוהים מה הם עושים לא נכון.
ברוב המקרים, מדובר באנשים שיש להם משכורות נאות, אך עדיין, הכסף מתמסמס להם בין הידיים ונותר לו רק מינוס אדום בבנק שאינו מקדיש ולו דקה, כדי להסביר להם, לאן הלך הכסף.
במאמר הבא נציין בפניכם טיפים מועילים שיסייעו לכם להבין איך לחסוך כסף.

איך לחסוך כסף?

רבים מאתנו לא מבינים לאן הכסף נעלם. כמה מאיתנו באמת עושים בדיקה כמה אנחנו משלמים בכל חודש לכל המוצרים שאנחנו צורכים? כמה מאיתנו באמת עושים השוואת מחירים מדוקדקת לפני כל רכישה של מוצר? כמה מאיתנו מוכנים לוותר על הנוחות של נסיעה ברכב על מנת לחסוך כסף?

כדי להמחיש לכם את ה"בור" שאליו הכסף נעלם, אנו מזמינים אתכם לקרוא את הסיפור הבא:
לא מזמן שמענו מכר, מכור לספורט שאמר לנו את המשפט הבא: "היום חסכתי הרבה כסף, פשוט לא קניתי בחנות ספורט".
זה הרי ידוע, שכשהוא ניגש לחנות ספורט, הוא מבצע רכישות מיותרות על סך מאות שקלים.
אתם עשויים לחשוב שזו בדיחה, אך מדובר בסיפור אמתי ואמרה רצינית.
דרך סיפור זה, ניתן להבין שישנם מצבים שבהם אנו מוציאים סכומים גבוהים עבור קניות שאנחנו לא בהכרח זקוקים להם.
אלו המקומות שבהם נפער בור והכסף נעלם לתוכו, מבלי שאנו בכלל שמים לב לכך.

השלב הראשון בדרך לחיסכון –מעקב אחר ההוצאות

כדי שתוכלו לבדוק מהן ההוצאות המיותרות שאתם מבצעים מידי חודש, עליכם להתחיל לערוך מעקב מסודר אחר כל ההוצאות שלכם. הדרך הנוחה ונכונה ביותר לעקוב אחר ההוצאות היא באמצעות טבלת אקסל מסודרת, תוכלו להשתמש בטבלה לניהול משק הבית של פיננקה. הטבלה תאפשר לכם להבין בקלות מהן ההוצאות המיותרות, כך תוכלו לראות בסוף כל חודש שאתם יכולים לחסוך כסף. לאחר חודש\חודשיים של מעקב אחר ההוצאות ושינוי ההתנהלות הכלכלית שלכם, אתם תמצאו את עצמכם שואלים: כמה כסף לחסוך?. כדי להגיע לשם, אתם צריכים לבצע גם את השלבים הבאים.

לגולשי פיננקה מגיע יותר! הכנו לכם קובץ אקסל פשוט ונוח להורדה על מנת שתוכלו בעזרתו לנהל את כלכלת המשפחה שלכם באמצעות מעקב הוצאות והכנסות חודשי ושנתי. שיהיה בהצלחה.

 

השלב השני בדרך לחיסכון – תכנון מוקדם

אם הגעתם לכאן, סביר להניח שהחלטתם ליישם את השלב הראשון בדרך לחיסכון. מזל טוב! כעת יש לכם מודעות פיננסית.
אתם שמים לב להוצאות שלכם וחושבים פעמיים לפני שאתם מעבירים את כרטיס האשראי או מוציאים את המזומן מהארנק.
כעת, יש עניין נוסף שחשוב שתהיו מודעים אליו – תכנון מוקדם.
תכנון מוקדם צפוי לחסוך לכם עשרות שקלים בחודש. הדבר עשוי להישמע לכם מיותר, אבל אם תסתכלו על החשבון שלכם ממבט מאקרו, תוכלו לגלות שעשרות השקלים הללו, במעקב השנתי שלכם שווים לכם הרבה יותר. התכנון המוקדם יכול לבוא לידי ביטוי, בין היתר, במצבים הבאים:

 • נסיעות חכמות

רגע לפני שאתם עולים על הרכב לעבודה, כדאי שתבדקו אם יש באפשרותכם להגיע באמצעות אחת או יותר מהדרכים הבאות:

  • אופניים
  • הליכה ברגל
  • תחבורה ציבורית

בחירה באחת מהאפשרויות האלו במקרה שמתאפשר, עשויה לחסוך לכם לא מעט כסף בעלות של החזקת רכב: דלק, טיפולים רישיונות וכדומה.

 • רכישות חכמות

אתם משלמים בתשלומים בכרטיס האשראי? כדאי שתבדקו את החיובים לעומק מכיוון שלעיתים רכישה בתשלומים עשויה לכלול ריבית שתייקר משמעותית את הקנייה. אם כבר החלטתם לרכוש באשראי, עדיף במידת האפשר לעשות קנייה ללא תשלומים וללא ריבית.
חשבו פעמיים לפני כל רכשיה בכרטיס אשראי, אפילו מומלץ להמתין מספר ימים עם הרכישה על מנת לבדוק אם זו קנייה שנובעת מתוך דחף או מתוך צורך אמיתי. אם המתנתם מספר ימים עם הקנייה וראיתם שאתם לא זקוקים לה, סימן שהיא הייתה מתוך דחף ואתם יכולים להסתדר בלי המוצר.
קראו עוד: ניהול הוצאות בכרטיס אשראי

 • טיולים חכמים

אתם יוצאים לטיול או חופשה משפחתית בקרוב? כדאי שתיערכו בהתאם ותכינו מראש כריכים ונשנושים, כדי שלא תתפתו לאכול במסעדות שצפויות לייקר לכם את הטיול בעשרות אחוזים. למדו איך לתכנן תקציב לחופשה

השלב השלישי – השוואת מחירים

בשלב זה, אתם כבר יודעים פחות או יותר איך לחסוך כסף. נותר לכם רק ליישם עניין אחד ואחרון – השוואת מחירים.
שימו לב, השוואת מחירים לא באה לידי ביטוי אך ורק בקניות בסופר, אלא גם במצבים הבאים:

 • בחירת מלון בחופשה – הזמנה כמה שיותר מוקדמת, השתמשו באתרים המשווים בין כל הפלטפורמות.
 • בחירת ביטוח בריאות\תכולת דירה וכו' – עשו השוואת מחירים מדוקדקת, בדקו איזו חברה נותנת לכם הכי הרבה במחיר הכי מוזל. תופתעו לגלות שהחברות יתחילו "לריב" עליכם ברגע שיהיה לכם הצעות מחיר מחברות שונות.
 • קנייה של מוצרי חשמל גדולים (תנור, מקרר, מכונת כביסה וכו') – ישנם כל מיני אתרים המתמחים בהשוואת מחירים אבל לפעמים שווה אפילו לעשות סיבוב רגלי בין החנויות ותופתעו למצוא מחירים אחרים מאשר באינטרנט.

השוואת המחירים תאפשר לכם לחסוך לא מעט כסף בסוף כל חודש. וזה לאו דווקא רק בתחומים שפירטנו למעלה, השוואת מחירים תקיפה לגבי כל דבר. כל שירות עם תשלום חודשי כמו טלפון נייד, אינטרנט וטלוויזיה מומלץ לבדוק פעם בשנה את המחירים ולרות איפה אפשר להוזיל. אפילו תמי 4. נצלו את כוח הקניה שלכם!

מה לעשות אחרי שהצלחתם לחסוך

עקבתם אחרי ההוצאות, עשיתם תכנון מוקדם והשוואת מחירים והצלחתם לחסוך כסף כל חודש, כל הכבוד לכם. הגיע הזמן לחשוב מה לעשות עם הכסף שחסכתם. בפניכם עומדים מספר אפשרויות וזה בהחלט תלוי באופי שלכם וכיצד אתם מתנהלים עם כסף בדר"כ ומה הזמינות הדרושה לכסף שלכם. על מנת לא להתפתות לבזבז את הכסף שחסכתם (כי זו לא המטרה שלנו) ניתן לשים את הכסף במקומות שבהם הכסף יעבוד עבורנו. ישנם מספר אפשרויות כגון: תיק השקעה מנוהל, פוליסת חיסכון, תוכנית חיסכון בבנק, קרן נאמנות, נדל"ן ועוד. אבל על כך בפוסט אחר.

קראו עוד:

 

סיכום

חיסכון כספי הוא אכן אתגר לכל אדם או משפחה, אבל בעזרת השלבים השונים שפירטנו למעלה, כל אחד יכול להתחיל לחסוך. אפילו חיסכון של כמה עשרות שקלים בחודש יכול להשפיע על איכות חייכם. הורידו טבלת האקסל של פיננקה, עקבו אחר ההוצאות שלכם. לאחר שתיישמו את שלב זה, תוכלו להבין איך לחסוך כסף בקלות.  תופתעו לדעת כמה רכישת השכלה פיננסית יכולה להיטיב עם ההתנהלות הפיננסית שלכם, לקנות מתוך צורך ולא מתוך דחף,ל דעת לנהל את הכסף ושלא הוא ינהל אותכם. 
לעיתים, מומלץ להשתמש ביועץ פיננסי על מנת להקל על התהליך ולתת למישהו אחר לעשות סדר בחיובים השונים ולגלות היכן אפשר לחסוך. אם אין באפשרותכם להשתמש ביועץ בתשלום ניתן לפנות לעזרה ממקורות אחרים למשל עמותת פעמונים המעניקה ייעוץ וליווי למשפחות הנמצאים במצב כלכלי מורכב.

הצטרפו לניוזלטר הסודי שלנו

אנחנו גם שונאים ספאם אז מבטיחים לא לבלבל לכם את השכל, רק דברים שווים

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו