איך לחסוך כסף כל חודש

איך לחסוך כסף כל חודש? 72 דרכים אפקטיביות לחיסכון בכסף

אחת השאלות שאני נתקל בהן כמעט  על בסיס יום יומי היא "איך אפשר לחסוך כסף כל חודש?".
יחידים, זוגות ומשפחות רבות רואים את העו"ש שלהם במינוס ותוהים מה הם עושים לא נכון. ברוב המקרים, מדובר באנשים שיש להם משכורות נאות, אך עדיין, הכסף מתמסמס להם בין הידיים ונותר לו רק מינוס אדום בבנק שאינו מקדיש ולו דקה, כדי להסביר להם, לאן הלך הכסף.

במאמר הבא אציין בפניכם איך הלכה למעשה אפשר לחסוך כסף על ידי הגדרת מטרות, ביצוע מעקב ואופטימיזציה. כיצד תכנון מוקדם ביצוע השוואת מחירים יכול לחתוך באופן ניכר את ההוצאות ועל ידי כך להפנות כסף לחיסכון. לאחר מכן נלמד מה אפשר לעשות עם כסף שהצלחתם לחסוך ונקנח ברשימה מטורפת שאספתי מהניסיון האישי שלי של טיפים מועילים שיסייעו לכם להבין איך לחסוך כסף בכל התחומים.

תוכן עניינים

מה זה ואיך לחסוך כסף?

כפי שאני רואה זאת, חיסכון כספי הוא מושג רחב הכולל כמה היבטים עיקריים:

ראשית, חיסכון פירושו לצרוך פחות ממה שמרוויחים. כלומר, לחיות מתחת לאמצעים ולא להוציא את כל ההכנסה על צריכה שוטפת. חשוב לעקוב אחר הוצאות, להגדיר תקציב, ולנסות לחסוך חלק מהמשכורת בכל חודש.

שנית, ולא פחות חשוב ,יש לנצל את החיסכון להשקעות ולצבירת הון. במקום להחזיק כסף בחשבון הבנק ללא תשואה (או תשואה נמוכה), כדאי להשקיע באפיקים שונים כמו פיקדונות, מניות, או אגרות חוב שיניבו רווחים על ההון.

שלישית, חשוב לדאוג לעתיד ולפרישה באמצעות ביטוחים וחיסכון פנסיוני משלים שיאפשר קיום בכבוד גם בגיל מבוגר יותר.

ולבסוף, ניהול נבון של הכספים פירושו גם לחסוך בעלויות שוטפות על ידי מיקסום תשלומים והטבות, לדוגמה בביטוח בריאות, חשמל, מים וכדומה.

בתמצית, חיסכון כספי נועד לאפשר צבירת הון הדרגתית תוך ויתור על צריכה שוטפת מיותרת, כדי להבטיח יציבות וביטחון פיננסי לטווח ארוך.

אז איך תכלס מתחילים לחסוך?

הגדרת מטרות

כדי לחסוך כסף בהצלחה לאורך זמן, חיוני להגדיר מטרות ספציפיות ומעשיות שאליהן נחסוך.

הגדרת מטרות ברורות פירושה לפרט במדויק מהן המטרות שלשמן אנו חוסכים – האם זה לרכב חדש, לדירה, לטיול בחו"ל, למוצר טכנולוגי שרוצים לרכוש או לכל מטרה ספציפית אחרת. כשהמטרה ברורה, קל יותר להיצמד לתוכנית החיסכון לאורך זמן.

בנוסף, חשוב שהמטרות יהיו ריאליות ומעשיות – שהסכום והתקופה שהגדרנו לחיסכון אכן תואמים את היכולת הכלכלית שלנו. אם נגדיר מטרות לא מציאותיות שאין באפשרותנו לחסוך לקראתן, גדל הסיכוי שנוותר על החיסכון בדרך.

לכן, הגדרת מטרות ריאליות הן מבחינת הסכום והן מבחינת פרק הזמן, תאפשר לנו ליישם תוכנית חיסכון אפקטיבית יותר בפועל. נוכל להתמיד בחיסכון לטווח ארוך ולהשיג את המטרות שהצבנו לעצמנו.

מעקב אחר ההוצאות

לאחר הגדרת המטרות, על מנת להתחיל באמת לחסוך, כדאי להתחיל לערוך מעקב מסודר אחר כל ההוצאות שלכם. הדרך הנוחה ונכונה ביותר לעקוב אחר ההוצאות היא באמצעות טבלת אקסל מסודרת, תוכלו להשתמש בטבלה לניהול משק הבית של פיננקה. הטבלה תאפשר לכם להבין בקלות מהן ההוצאות המיותרות, כך תוכלו לראות בסוף כל חודש האם אתם יכולים לחסוך כסף. לאחר חודש\חודשיים של מעקב אחר ההוצאות ושינוי ההתנהלות הכלכלית שלכם, אתם תמצאו את עצמכם שואלים: כמה כסף לחסוך?. כדי להגיע לשם, אתם צריכים לבצע גם את השלבים הבאים.

לגולשי פיננקה מגיע יותר!
חדש! עכשיו בגרסה 2.0: קובץ אקסל פשוט ונוח להורדה על מנת שתוכלו בעזרתו לנהל את כלכלת המשפחה שלכם באמצעות מעקב הוצאות והכנסות חודשי ושנתי. שיהיה בהצלחה.

 

לא אוהבים אקסל? השתמשו באפליקציה

באמצעות האפליקציה של רייזאפ, המתחברת באופן מאובטח אל המוסדות הפיננסים תוכלו לשלוט על ההכנסות וההוצאות שלכם ולהיות "על זה", לדעת מה התזרים הצפוי שלכם בכל חודש, איפה אפשר לחסוך, על מה אתם משלמים יותר מדי ואיפה אפשר להתייעל.

קבלו חודש חינם +50% הנחה לחודשיים נוספים ב-riseup או קראו ביקורת על רייזאפ

תכנון מוקדם

אם הגעתם לכאן, סביר להניח שהחלטתם ליישם את השלב הראשון והשני בדרך לחיסכון. מזל טוב! כעת יש לכם מודעות פיננסית.
הגדרתם לעצמכם מטרות ריאליות, אתם שמים לב להוצאות שלכם וחושבים פעמיים לפני שאתם מעבירים את כרטיס האשראי או מוציאים את המזומן מהארנק.
כעת, יש עניין נוסף שחשוב שתהיו מודעים אליו – תכנון מוקדם.

תכנון מוקדם של ההוצאות והתקציב יכול לעזור מאוד לחיסכון בכסף ולמניעת קניות אימפולסיביות או מיותרות:

ניתן לקבוע מראש סכומי יעד חודשיים לחיסכון, ולהתאים לכך את שאר ההוצאות והצריכה.
אפשר לזהות מראש תחומי הוצאה עונתיים או חד פעמיים הניתנים לדחייה או הפחתה.
ניתן להימנע מקניות לא נחוצות על ידי השהייה של ההחלטה או השוואה לרשימת קניות מתוכננות.
אפשר לפרוס רכישות גדולות על פני תקופה ארוכה יותר באמצעות חיסכון מראש.
על ידי תכנון התקציב מראש, נוכל להבחין בזמן אמיתי בין צרכים לבין רצונות ולקבוע סדרי עדיפויות נכון.
לכן, תכנון נכון ואחראי של המשאבים הכספיים העומדים לרשותנו הוא מפתח קריטי לחיסכון אפקטיבי.

השוואת מחירים

בשלב זה, אתם כבר יודעים פחות או יותר איך לחסוך כסף. נותר לכם רק ליישם עניין אחד ואחרון – השוואת מחירים.

השוואת מחירים בהקשר של חיסכון כספי פירושה להשוות בין מספר חלופות ואפשרויות שונות לפני ביצוע רכישה או תשלום, על מנת לבחור באופציה הכדאית ביותר מבחינת מחיר.

כדי לבצע השוואת מחירים יעילה יש להגדיר היטב מהו המוצר או השירות הנדרש על מאפייניו השונים ולאסוף מידע על מחיר המוצר ממספר ספקים או חנויות דרך אתרי אינטרנט, פרסומים או איסוף מחירונים. חשוב לזכור להשוות מחירים באותה יחידת מידה סטנדרטית עבור כמות זהה של מוצר או שירות זהה ומומלץ לבדוק גם עלויות נוספות כמו משלוח, התקנה, שירותים משלימים וכדומה. לבסוף יש לבחור בספק המהימן והאיכותי ביותר שמציע את המחיר הזול ביותר עבור אותם מאפיינים של המוצר.

רלוונטי: אתרי בינה מלאכותית שיעזרו לחסוך כסף

מה לעשות אחרי שהצלחתם לחסוך?

עקבתם אחרי ההוצאות, עשיתם תכנון מוקדם והשוואת מחירים והצלחתם לחסוך כסף כל חודש, כל הכבוד לכם. הגיע הזמן לחשוב מה לעשות עם הכסף שחסכתם. בפניכם עומדות מספר אפשרויות וזה בהחלט תלוי באופי שלכם וכיצד אתם מתנהלים עם כסף בדר"כ ומה הזמינות הדרושה לכסף שלכם. על מנת לא להתפתות לבזבז את הכסף שחסכתם (כי זו לא המטרה שלנו) ניתן לשים את הכסף במקומות שבהם הכסף יעבוד עבורנו. ישנם מספר אפשרויות כגון: תיק השקעה מנוהל, מסחר עצמאי, פוליסת חיסכון, תוכנית חיסכון בבנק, קרן נאמנות, נדל"ן ועוד. 

אופציה מועדפת ל-2024

אם אתם לא רוצים לשים את כספיכם בשוק ההון, אופציה מועדפת לאחרונה לאור הגאות באינפלציה והריבית היא לשים את הכסף בקרנות כספיות או בפקדונות בבנק. קרנות כספיות הן נזילות, ללא עמלות מיותרות, מוצמדות לריבית ומשלמים רק מס ריאלי.

ניתן לחפש קרנות כספיות באתר Fair. שימו לב לחפש קרנות עם דמי ניהול נמוכים, תשואות גבוהות וללא עמלת הוספה.

מיטב טרייד מציעה פטור מלא מקנייה\מכירה של קרנות כספיות.

לפניכם מספר ברוקרים מומלצים להשקעות לטווח קצר\בינוני\ארוך לחיסכון מיטבי:

המומלץ ביותר

מיטב טרייד

דירוג פיננקה

5

מינימום השקעה 10,000 ש"ח – הטבה לגולשי פיננקה עם מיטב – פטור מדמי ניהול לשנתיים, 100 ש"ח מתנה, פטור מעמלת קניה\מכירה על קרנות כספיות, ריבית על כסף נזיל שעומד בעובר ושב (עד 0.5% בשנה) וקורס מסחר במתנה!!
מבצע לתחילת שנה: ספריית VOD פיננסית במתנה הנותנת גישה ל-4 קורסים נוספים למשך חודשיים

מערכת מסחר חדשה

אקסלנס בית השקעות

דירוג פיננקה

4.9

מינימום 20,000 לפתיחת תיק מסחר עצמאי. לגולשי פיננקה, 100 ש"ח בונוס הצטרפות, פטור מדמי ניהול לשנתיים, 3 קורסי מסחר בזום.

עד 50$ החזר עמלות

אינטראקטיב ישראל

דירוג פיננקה

4.8

לסחור בפלטפורמת המסחר הפופולארית בעולם מבית אינטראקטיב ברוקרס העולמית!
מינימום השקעה: $3000 – המרה לדולר ללא עמלה (בהוראת קבע) – הוראת קניה בהוראת קבע – מסחר בשברי מניות
ללא דמי מנוי – לא סחרת לא שילמת! עד 50$ החזר עמלות לגולשי פיננקה

בונוס גבוה

IBI SMART

דירוג פיננקה

4.7
מינימום השקעה 15,000 ש"ח – מבצע עד סוף החודש: מצטרפים ומקבלים 250 ש"ח מתנה לחשבון,
פטור לשנתיים מדמי ניהול, המלצות אנליסטים (TipRanks) ובנוסף, קורס מסחר בשוק ההון מתנה

חודש התנסות חינם

collective2

דירוג פיננקה

5

מערכת מסחר חברתי המאפשרת להתחבר אל מנהלי השקעות מובילים ולהשקיע בדיוק כמוהם. בלי לפספס הזדמנויות ובצורה שקופה, קלה ואוטומטית.

קראו עוד:

בונוס: +72 טיפים לחסוך כסף בכל תחום

קניות באינטרנט

 • חפשו אתרי קופונים – באמצעות חיפוש בגוגל תגלו עשרות אתרי קופונים בשלל קטגוריות המציעים לכם, לפעמים ללא הרשמה אפילו מאות קופונים לקנייה אונליין (וגם אופליין כלומר פיזית בחנות)
 • אתרי קאשבאק – כיום ישנם עשרות אתרי cash-back המציעים לכם מספר אחוזים בעת כל קנייה אונליין. ישנם גם הרחבות לכרום או אפליקציות ייעודיות לסמארטפון אשר יתריעו לכם אם תוכלו לקבל קאש באק באתרים מסויימים שאתם קונים בהם. הנה כמה אתרי קאשבק מומלצים.
 • הצטרפו למועדוני חברים או תכנית שגרירים – כיום יש מספר עולה של אתרים המאפשרים לכם להצטרף למועדון חברים או לשמש בתור שגרירים של האתר – כך שכל המלצה שלכם לחברים או משפחה תוכל לתת לכם הנחות קבועות, קופונים או אפילו תשלום מזומן עבור השיתוף.

טיפ: יש לכם זמן פנוי באינטרנט? נצלו אותו להרוויח ולחסוך

אחת מהאפשרויות הפופלריות הן אפליקציות למילוי סקרים. כיום ניתן מהבית או מכל מקום אחר למלא סקרים בזמנכם הפנוי ולקבל על כך תשלום במזומן או בתלושי קניה. האפליקציות הפופלאריות הן Ipanel,פרוייקט המדגם, Panel4All ו-PanelView

איך לעשות כסף באינטרנט? אפליקציות להרוויח כסף

הוצאות רכב ותחבורה ציבורית

 • נהגים יחידים ברכב? ניתן להוזיל את עלות ביטוח הרכב בהגדרת נהג אחד בלבד מבלי להגדיל את הוצאות הביטוח עבור הוספת נהגים.
 • מומלץ שלא לפצל את פוליסות הביטוח שכן איחוד סוגי פוליסות שונות כמו ביטוח חובה וביטוח מקיף עשוי ברוב המקרים להניב עבורכם הנחות אטרקטיביות. עצה זו נכונה גם כדרך להוזיל עלויות וגם כיצירת כתובת אחת מהימנה אליה תוכלו לפנות בכל מקרה של תביעה.
 • העדיפו אפשרות של הפעלת ביטוחים מיוחדים בצורה נקודתית ולא באופן גורף שכן עלות הפעלת ביטוחים מיוחדים מייקרת משמעותית את הפרמיה החודשית.

קראו עוד: לחסוך בביטוח עם אקסל השוואת ביטוח רכב

הוצאות דלק

לא רק מציאת דלק זול יכולה לעזור לך לחסוך כסף, בעזרת כמה פעולות ניתן להפוך את המכונית לחסכונית ככל האפשר בדלק.

 • בדקו את לחץ האוויר בצמיגים כל כמה חודשים וכמובן לפני שאתם יוצאים לנסיעה ארוכה. למרבה המזל, מכוניות רבות מתריעות אם הלחץ אינו ברמה מסוימת. זה משפיע על יעילות צריכת הדלק.
 • אל תשתמשו במכונית כמחסן. הפחיתו את כמות הדברים שיש בתא המטען ככל שהמכונית כבדה יותר, כך תבזבזו יותר דלק.
 • להשתמש בבקרת שיוט בנסיעות ארוכות.
  אם ברכב שלכם קיימת האפשרות, נסו להשתמש בבקרת שיוט לעתים קרובות יותר. אחרי הכל, זה מחשב השולט במהירות ולא כף הרגל שלכם.
  בקרת שיוט מציעה מהירות קבועה שיכולה לחסוך בדלק מכיוון שהאוטו אינו מאיץ או מאט כל הזמן. מחקר גילה שאפשר לחסוך 7 אחוז, על ידי שימוש בבקרת שיוט בנסיעות ארוכות.
 • לא לנהוג באגרסיביות. נהיגה מהירה והאצה או עצירה מבזבזת דלק. האטו את הקצב ותהיו מודעים לאופן שבו אתם מתמרנים ברחבי העיר. אפשר לחסוך בערך 15 עד 30 אחוז בכביש המהיר ו-10 עד 40 אחוז בתנועת עצירה ונסיעה, לפי FuelEconomy.gov.
 • לעבור למכונית היברידית. אם אתה מוצא את עצמך קצת אובססיבי מדי לגבי יעילות דלק, למה שלא תשקול לעבור למכונית חשמלית או היברידית?

רלוונטי: אפליקציות תדלוק מומלצות

הוצאות משכנתא

 • בהשוואה בין הצעות למשכנתא של בנקים שונים יש לקחת בחשבון שתמהיל המסלולים מותאם ליכולות הפיננסיות ולצרכים שלכם. בנוסף, חשוב לבדוק אפשרויות לריביות נמוכות ככל האפשר וכן תכנון משכנתא נכון תוך התחשבות בהון העצמי והכנסת שיקול דעת לגבי פירעון עתידי. נתונים אלו עשויים להשפיע על חיסכון בסכום החודשי אותו תידרשו להחזר.
 • במידה ואתם מעוניינים לחסוך, תוכלו לבקש הצעות למשכנתא מ-3 בנקים נפרדים ולחשב בעצמכם המסלול הנכון והמשתלם ביותר עבורכם. בבחירת משכנתא ללא ליווי של יועץ משכנתאות חשוב להיוועץ באנשים שעברו בעבר את הדרך ויוכלו להעשיר אתכם מניסיונם.
 • השתמשו במחשבון משכנתא באקסל כדי לבצע סימולטור לבניית תמהיל לחישוב תכנון תקציב למשכנתא

הוצאות מזון וסופר

 • אחד מהטיפים הכי חשובים הוא ללכת לסופר עם רשימה מסודרת (מראש!) לא להתפתות לקנות דברים שלא ברשימה, לא לבוא עם ילדים וכמובן לא לבוא רעבים!
 • הקפידו להקציב זמן עבור הקנייה בסופר. זמן מחושב אינו מאפשר רכישת מותרות ובזבוזים. סופר לא גדול מאפשר סיום קנייה באופן מהיר וחיסכון ברכישת מוצרים מיותרים.
 • במידה ואתם "חולי קניות" מוטב שתשלחו את בן הזוג לביצוע משימת הקניות. תתפלאו איך מחיר הקנייה החודשית צונח פלאים… אופציה חילופית הינה הליכה לבד לסופר. לרוב, ביצוע רכישה בשניים יניב עגלה גדושה יותר.
 • תוכלו לצמצם את היקף הקנייה בכך שתקבלו על עצמכם לשוב מהקנייה רק באמצעות תחבורה ציבורית. המחשבה על נשיאת אינספור השקיות באוטובוס עירוני עמוס וגונח תפחית – במודע ושלא – את כמות הרכש.
 • השתמשו באפליקציית שטראוס +: אם אתם בכל מקרה קונים מוצרי חלב של שטראוס (אבל רק, שטראוס היא מונפול והיא בעלת הבית של עלית, יד מרדכי, קווקר דנונה ועוד) השתמשו באפליקציה כדי לצלם את הקבלות ולקבל נקודות על כל מוצר של שטראוס. את הנקודות שצברתם תוכלו להמיר למתנות, תווי שי, הנחות במקומות אחרים ועוד.

  קבלו הטבה (קופון) מיוחדת עד סוף החודש, הירשמו לאפליקציית שטראוס פלוס וקבלו 500 נקודות!

  להורדת האפליקציה

קראו עוד: טיפים לחיסכון בסופר

חשמל

 • חברת החשמל מאפשרת תשלום עבור צריכת חשמל לפי שעות השימוש על פי תעריף תעו"ז. תנאי התשלום של מחיר קוט"ש לפי תעו"ז משתנים לפי עונות השנה, השעה ביום ומתח האספקה. במידה ואתם שוהים בבית רק בשעות הלילה – אופציית תשלום זו תוכל לחסוך לכם עלויות מיותרות.
 • הטמפרטורה המומלצת לחיסכון בחשמל בשימוש במזגן הינה 25 מעלות. ניקוי הפילטרים של המזגן אחת לחודש יאפשר שימוש במיזוג איכותי במעלות גבוהות יחסית.
 • אין סיבה שמכשירי חשמל שאינם בשימוש יגבו מכם עלויות גבוהות. בכיבוי מכשירי חשמל בשעות הלילה תוכלו לחסוך עשרות ואף מאות שקלים בחודש.
 • אם יש לכם תמי 4 – עבור למצב חיסכון באנרגיה. אין טעם שהמכשיר ירתיח מים שאין אף דורש.
 • עברו למונה חכם של חברת חשמל. בצורה הזו תוכלו להתחשב בשעות השיא והשפל ולקבל תעריפים נמוכים יותר.
 • התקינו גג סולארי – על ידי התקנת פאנלים סולאריים על הגג גם תקבלו חשמל בחינם מאנרגיית השמש וגם תוכלו למכור עודפים לחברת החשמל ולקבל על כך כסף.

  קראו עוד על חיסכון בחשמל

טלפון, אינטרנט וטלוויזיה

 • ניידו את כל קווי התקשורת לאותה חברת סלולר. כך תוכלו ליהנות מחבילות סלולר אטרקטיביות ותוכניות משפחתיות. באמצעות מסלולי חיסכון אלו תוכלו להמעיט בהוצאות התקשורת השנתיות באופן ניכר.
 • נציג תקשורת בקול מתקתק מתקשר להציע עסקה "שווה"? אל תעזו להישמע להצעה מפתה של הוספת ערוצים נוספים לחבילה שהרי בענייני חיסכון עסקינן…
 • חשוב לדעת כי עסקאות הטרייד אין תקפות עבור המכשירים הישנים שלכם. חשבתם שרק רכב או מוצרי חשמל קיימים ניתן להחליף? מהיום גם מוצרי הסלולר רלוונטיים למדי. נתונים מפתיעים: ניתן לקבל עד 1,200 ש"ח תמורת מכשיר ישן. מה אכפת לכם לנסות?
 • שיתוף סיסמאות של שירותי סטרימינג – למרות שלאחרונה נטפליקס התחילה להילחם בשיתוף סיסמאות – זה עדיין לא קורה בישראל. אל תתביישו לחלוק או להשתמש בשירותי סטרימיים במנוי משותף ביחד עם חברים או משפחה. בדיסני+ למשל זה אפשרי. הסתכלו איזה מנוי יש לכם, אפשר לשנמך את כמות המסכים את איכות הצפייה על מנת לחסוך עוד יותר בדמי המנוי.

 גז

 • מעוניינים להוזיל בעלות צריכת הגז? הקפידו להתקשר אחת לשנה לספק הגז ו"לאיים" בעזיבה. ברוב המקרים סביר להניח שתקבלו הצעה משתלמת כדי שתואילו בטובכם להישאר. אם האיום לא פעל את פעולתו למרות זאת, השוו מחירים ובחרו בספק גז מוזל – תחרות אספקת הגז במדינה מאפשרת לכם לבחור באפשרות האופטימלית מבין מספר הצעות מחיר.
 • הקפידו לתחזק היטב מערכות מבוססות גז שכן מוצרים ומערכות שהתיישנו עלולים לזלול גז בכמויות מוגזמות ואף לסכן חיים.

בנקים, כרטיס אשראי ופיננסים?

 • בנק ישראל מחייב את כלל בנקים להציע תעריף עמלות מוזל ללקוחות. עמדו על זכותכם לקבל הטבה זו הכוללת: ביצוע 10 פעולות בעלות כוללת של 9-10 ש"ח וכן ביצוע עד 50 פעולות בערוץ ישיר וביצוע עד 10 פעולות בנקאי בעלות של 22 ש"ח. בחרו בבנק מומלץ מתוך הרשימה שלנו
 • ביצוע פעולות באמצעות אתר האונליין, המובייל ומכשיר בנקאי אוטומטי ניתנות בעלות נמוכה בכ-75% מביצוע פעולות אלו מול פקיד. מעבר לזמינות הגבוהה יש כאן מומנט חיסכון חשוב.
 • תכנון נכון ומודע מהווה ערובה לשימוש יעיל וחסכוני בכסף שלכם. מומלץ אם כן, להתעדכן באתר ובאפליקציה בנתוני ההוצאות וההכנסות שלכם (אפשר גם להשתמש באפליקציות מעקב הוצאות).
 • נסו את אפליקציית Fid העוזרת לנהל את כל ההטבות של כרטיסי האשראי ומועדוני ההטבות השונים כך שלא תפספסו אף הטבה. אני חסכתי עשרות שקלים בחודש.
 • אם אתם צריכים להוציא כסף מכספומט – הקפידו להוציא רק מהכספומט של הבנק שלכם ולא מכספומטים בתחנות דלק או קיוסקים למיניהם אשר עלולים לקחת עמלה גבוה מאוד.
 • השקעות – השקיעו דרך ברוקר זר שם בדרך כלל אין עמלות או שהם נמוכות מאוד או שתרשמו דרכינו וקבלו הטבות ופטור מדמי ניהול.

מיסים

 • רוב השכירים בישראל זכאים להחזרי מס. ניתן לבקש החזרי מס עבור גביית מס ביתר עקב שינויים בגובה השכר במהלך השנה, צבירת נקודות זיכוי, עבודה במספר מקומות עבודה בו זמנית ללא ביצוע תיאום מס וכן תרומות מוכרות לפי סעיף 46.
  קראו עוד: אפליקציות לבדיקת החזר מס או החזר מס באינטרנט
 • עצמאים יכולים לחסוך במס באמצעות פתיחת קרן השתלמות והפקדה של 4.5% שנתיים מהשכר הכולל. הפרשה זו אינה חייבת במס ונחשבת להוצאה מוכרת בדו"ח השנתי. במשך תקופה תוכלו לצבור סכום משמעותי שלא נדרש עבורו תשלום מס. 

פארם, ביגוד ואופנה

 • רכשו מוצרי טיפול ואיפור באתרי האונליין. אתרי קוסמטיקה שונים מציעים מחירים נמוכים משמעותית מאלו המוכרים לנו כאן בארץ בפארמים, בחנויות האיפור ובדוכני המכירות. אגב, כשאתם קונים אונליין מומלץ להשהות את הפריט כיממה בסל הקניות. במידה וגם לאחר 24 שעות אתם חושבים שהרכישה נחוצה – בצעו הזמנה אולם אם אתם מתחילים לפקפק מוטב אולי שתעשו חושבים ותרכשו את המוצר בפעם אחרת. (לעיתים גם תקבלו מייל עם קופון הנחה בגלל שהשארתם מוצרים בעגלה ללא רכישה)
 • תוכלו לרכוש מותגי אופנה מוכרים בקניוני אאוטלט ובחנויות אונליין. ניתן לאמוד את פערי המחירים בעשרות ואף מאות שקלים.
 • מסיבות החלפות בגדים הן טרנד אופנתי שצובר תאוצה. תוכלו להתחדש בקולקציה חדשה וכן לתרום לאיכות הסביבה מבלי להוציא שקל מכיסכם.
 • אתרי האונליין של חנויות הפארם לרוב יותר זולות מאשר קנייה בחנות פיזית. קנייה באמזון או iherb גם יכולה לחסוך לא מעט.

רלוונטי: אתרי קניות מומלצים

בעלי חיים

 • ניתן לבקש מקצבים שאריות של נתחי בשר העתידות להיזרק ולפנק בהן את הכלב או החתול שלכם.
 • מחיר ביקור אצל וטרינר פרטי הינו גבוה מאוד. תוכלו להפחית את המחיר משמעותית בבחירה במרפאה של תנו לחיות לחיות. המחיר זול משמעותית והכסף מתועל לצורך טיפול בחיות נטושות.
 • בסיום אירועים שונים מצטברות במטבח האולם שאריות בשר רבות. תוכלו לבקש מרב המלצרים לאסוף אותן. הקפיאו את השאריות בשקיות קטנות והרי לכם מזון משובח לחיות באפס עלות.
 • לפעמים ביטוח חיות מחמד יכול לעזור להפחית עלויות טיפול במקרה של מחלה פתאומית או ניתוח חירום לבעל החיים שלכם.

מכשירי חשמל

 • כבר בעת רכישת מכשיר חשמלי ניתן לדאוג לחיסכון. בדקו את הדירוג האנרגטי של המוצר. הדירוג מחולק ל-7 רמות כאשר האות A  מסמלת את צריכת החשמל הנמוכה ביותר ואילו האות G מגדירה צריכה אנרגטית גבוהה במיוחד. הקפידו לבחור מכשירי חשמל בדירוג A או B לכל היותר.
 • מלאו מים בקומקום החשמלי בכמות הנדרשת. חימום מים במידה מיותרת מצטברת לאחר תקופה לכדי הוצאת חשמל משמעותית ומיותרת לחלוטין.

קראו עוד על חסכון הוצאות חשמל

אוכל בחוץ ובילויים

 • נוסעים לטיול או לים עם כל המשפחה? ארזו לכם ארוחות סנדוויצ'ים או על האש. כך תוכלו לחסוך סכומים בלתי מבוטלים על ארוחות במסעדות או רכישות בחנויות אוכל מוכן.
 • אותו טיפ נכון גם לגבי יציאה לעבודה. בישול ביתי ואריזה בקופסאות אטומות תאפשר לכם להמיר את ארוחת הצהריים מחנות המזון המהיר לטובת ארוחה ביתית חסכונית.

חינוך

 • ניתן להשאיל ספרי לימוד מבוגרים שסיימו להשתמש בספרים הנדרשים. וכן להיעזר בפרויקט "סלסלה" להשאלת ספרי לימוד רלוונטיים עבור כל תלמיד תמורת פקדון.
 • ניתן לחסוך לילדים בגילאים צעירים בתוכניות חיסכון ייעודיות סכומים עבור תשלום שכר לימוד ללימודי השכלה גבוהה. אם הסכום שנצבר אינו מספק חשוב להתעניין על זכאות למלגה עבור לימודים בתחום הרצוי במוסדות הלימוד האקדמיים השונים.

 ילדים

 • ניתן לרכוש ריהוט, ביגוד וצעצועים במצב מעולה באמצעות אתר יד 2 ואגורה במחיר סמלי ואף חינם. תוכלו למצוא, עגלות, שידות החתלה, ארונות, מיטות ומשחקים בעלות מינימלית. שווה לחפש.
 • חפשו קופונים משתלמים עבור פעילויות אטרקטיביות לילדים. באמצעות ההטבות לפעילויות ילדים מוזלות תוכלו להנחיל להם ילדות מאושרת במינימום מחיר.
 • הילד נדרש להגיש עבודה? מי אמר שיש צורך להדפיס חוברת מושקעת בצבע? במקום זאת תוכלו לשלוח את העבודה למייל בית הספר. זול יותר, נוח יותר ואקולוגי.

קראו עוד:

חופשה

 • ערכו השוואת מחירים. תכנון חופשה מוקדם יאפשר לכם במקרים רבים למצוא את הדילים המשתלמים ולצאת לחופשה בעיתוי שנוח לכם מבלי שאתרי החופשה יפקיעו מחירים. לעיתים הזמנה ספונטנית אכן משיגה מחיר נמוך יותר אולם לא מומלץ לקחת ריזיקה.
 • מומלץ לשלב טיולי שטח שאינם גובים סכומים גבוהים ומנגד משלבים חוויה אתגרית מגבשת.
 • העדיפו רכישת כרטיסים בחבילה קבוצתית. באמצעות הצטרפות לרכישה קבוצתית תוכלו ליהנות מהטבות וממחיר מוזל לכל יחיד. משתייכים למועדון לקוחות? בדקו האם אתם זכאים להטבות והנחות באתרים שונים.

ביטוח

 • בדקו האם אינכם משלמים בטעות על ביטוחים כפולים. פוליסות כפולות עלולות לגבות מכם מחירים יקרים ביותר. אם אתם משלמים פעמיים על ביטוח בריאות למשל, ביטול פוליסה מיותרת עשויה לחסוך לכם מאות שקלים בשנה.
 • ניתן להוזיל באופן משמעותי את העלות החודשית של ביטוח החיים באמצעות בחירה של קבלת הפיצוי כקצבה ולא כפיצוי חד פעמי.
 • ביטוח קבוצתי מאפשר תשלום מוזל יותר עבור הפוליסה. תוכלו להתאגד כקבוצה מטעם חברי הצוות בעבודה או כבני משפחה ולשלוח את פרטיכם לקבלת הצעות לפוליסות משתלמות מכמה חברות שונות. כעת תוכלו לבחור באופציה האידיאלית עבורכם.

בריאות

 • ההמלצה היא לבצע קניות של תרופות ללא מרשם באתרי האונליין המספקים מוצרים לא ממותגים במחיר מופחת מזה המוצע בפארמים.
 • בדקו מה מציעה לכם קופת החולים. מודעות עשויה למנוע מכם תשלום מיותר עבור בדיקות ותרופות שיש עבורם מימון מטעם קופת החולים.
 • אם בכל זאת אתם צריכים תרופות שלא בסל, תמיד עדיף בבית המרקחת של הקופה שלכם
 • המירו מנוי לחדר כושר בריצה בפארק או על שפת הים. יותר זול, יותר טבעי ויותר משחרר.
 • השתמשו באפליקציות שמחלקות מתנות על שמירה על אורך חיים בריא. עוד על אפליקציות שמחלקות מתנות

עיצוב הבית

 • מחפשים ריהוט חדש? העדיפו להמתין לתקופות סוף עונה ובמבצעים. אז תוכלו לרכוש את מוצרי העיצוב הרצויים בהנחות משמעותיות. אגב, הזמן האטרקטיבי ביותר לביצוע קניות לעיצוב הבית הוא לקראת סוף השנה. בסוף דצמבר הרשתות לחוצות למכור סחורה כדי להציג רווח בדו"ח השנתי  ואתם הלקוחות – מרוויחים.
 • כדי להיפטר מהבלגן הבית, ישנה שיטה יפנית המנחה לזרוק כל מה שאינו חיוני למגורים תקינים. לפני שאתם יוצאים לרכוש רהיטים חדשים חשבו היטב ורכשו רק רהיט הכרחי שלא יעמיס על החלל ועל החיים השוטפים.

מים וארנונה?

 • ישנן מספר אוכלוסיות הזכאיות לפטור או להנחה בארנונה. במידה ואתם עונים על אחד מהקריטריונים הבאים חשוב שתעשו בדיקה בנוגע להוזלת הארנונה שלכם. לפניכם רשימת הזכאים:

בתי עסק, פנסיונרים, עולים חדשים, נפגעי פעולות איבה, משפחות שכולות, חיילים בשירות סדיר, נכי צה"ל, אמהות חד הוריות ונכים המוכרים בביטוח לאומי.

 • לפעמים חלות טעויות בגביית חישוב הארנונה בדקו האם החיוב עצמו תקין ואם לא נעשו טעויות בחישוב סיווג הנכס ובחישוב שטחו הכולל של הנכס.
 • לחיסכון במים ניתן לנצל מים המטפטפים מהמזגן להשקיית הגינה. חשוב לצמצם את זמן זרימת המים בשטיפת כלים וברחצה וכן וודאו שאים נזילות בדירה באמצעות בדיקה של מד המים בזמן שכל הברזים סגורים. 
 • טיפ מעניין: שימו בקבוק ליטר וחצי סגור עם פקק בניאגרה. בשיטה זו ניתן לחסוך עד ליטר מים ביום וכתוצאה מכך גם לחסוך כסף.

קראו עוד על חיסכון במים

חומרי ניקוי

 • כמו בכל תחום, ראשית תמיד מומלץ להימנע מלקנות מותגים מוכרים ויקרים ותמיד לחפש את מותגי הבית שהם לרוב זולים יותר.
 • תמיד חפשו את המבצעים, לעיתים גם עדיף לקנות בחנויות הסטוקים כי תמיד יש להם מלאי גדול. טיפ: במדפים אל תחפשו מוצרים בגובה העיניים, חפשו מוצרים בנמצאים בתחתית המדף, הם לרוב יותר זולים שם.
 • חומרי ניקיון ביתיים: זה לא מתאים לכל אחד אבל אפשר להכין חומרי ניקיון ביתיים כגון נוזל לניוקי רצפה עם חומץ ושמנים אתרי מנטה. דעו כי עם מלח לימון, חומץ וסודה לשתיה ניתן להחליף הרבה חומרי ניקוי.

שאלות נפוצות על איך לחסוך כסף?


שאיפה לחסכון בין 10% ל-20% מהמשכורת שלך הוא יעד טוב, לפי חוק ה-20-30-50. קראו עוד כאן

חיסכון מהיר יותר של כסף מתחיל בכך שלפחות חלק מההנחיות שפורטו מעלה יבוצעו כבר מהיום. מעבר לכך, מומלץ לגרום לכך שהכסף שלך עובד בשבילך על ידי הכנסתו לחשבון חיסכון או השקעות עם תשואה גבוהה. 


חיסכון בכסף עוזר לכם לנווט במצבים מסובכים, לעמוד בהתחייבויות פיננסיות ולבנות עושר. חיסכון בכסף הוא חיוני. הוא מספק ביטחון וחופש כלכליים ומאבטח אותכם במצב חירום כלכלי. על ידי חיסכון בכסף, אפשר להימנע מחובות מיותרים, ולקבוע מטרות ויעדים בחיים

סיכום

חיסכון כספי הוא אכן אתגר לכל אדם או משפחה, אבל בעזרת השלבים השונים שפירטנו למעלה (מטרות, מעקב הוצאות, תכנון מוקדם, השוואת מחירים), כל אחד יכול להתחיל לחסוך. אפילו חיסכון של כמה עשרות שקלים בחודש יכול להשפיע על איכות חייכם.

הורידו טבלת האקסל של פיננקה, עקבו אחר ההוצאות שלכם. לאחר שתיישמו את שלב זה, תוכלו להבין איך לחסוך כסף בקלות.  תופתעו לדעת כמה רכישת השכלה פיננסית יכולה להיטיב עם ההתנהלות הפיננסית שלכם, לקנות מתוך צורך ולא מתוך דחף,ל דעת לנהל את הכסף ושלא הוא ינהל אותכם. 
לעיתים, מומלץ להשתמש ביועץ פיננסי על מנת להקל על התהליך ולתת למישהו אחר לעשות סדר בחיובים השונים ולגלות היכן אפשר לחסוך. אם אין באפשרותכם להשתמש ביועץ בתשלום ניתן לפנות לעזרה ממקורות אחרים למשל עמותת פעמונים המעניקה ייעוץ וליווי למשפחות הנמצאים במצב כלכלי מורכב.

הצטרפו לניוזלטר הסודי שלנו

אנחנו גם שונאים ספאם אז מבטיחים לא לבלבל לכם את השכל, רק דברים שווים

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

רוצה לדבר עם מומחה?

לגולשי פיננקה מגיע יותר!
חדש! עכשיו בגרסה 2.0: קובץ אקסל פשוט ונוח להורדה על מנת שתוכלו בעזרתו לנהל את כלכלת המשפחה שלכם באמצעות מעקב הוצאות והכנסות חודשי ושנתי. שיהיה בהצלחה.

מידע מקצועי נוסף עבורכם

מסיימים את החודש בהרגשה שאתם לא יודעים לאן הלך כל הכסף ולא מצליחים "לסגור את החודש"?

אם הגעתם לכאן ועניתם "כן" לשאלות האלו סימן שאתם צריכים לעשות סדר בהתנהלות הפיננסית שלכם.

ייתכן שבכל חודש אתם מוציאים יותר ממה שאתם מרוויחים ואתם אפילו כנראה לא מודעים.

 

בעזרת טבלת הוצאות והכנסות לניהול משק הבית של פיננקה תוכלו להיות על זה!

בתוך הקובץ:

 • תכנון מאזן משפחתי חודשי ושנתי
 • תכנון הוצאות צפויות מול הוצאות בפועל וההפרש
 • חלוקה נוחה לקטגוריות
 • חישוב שווי נקי
 • תמיכה ועדכונים

רוצים לקבל עדכונים על פוסטים חדשים, מוצרים חדשים, הטבות, טיפים?

הצטרפו לניוזלטר הסודי שלנו

אנחנו גם שונאים ספאם אז מבטיחים לא לבלבל לכם את השכל, רק דברים שווים