השקעה בסחורות

איך משקיעים בסחורות בבורסה: מה זה מסחר בסחורות, סוגים ומה היתרונות?

המליצו לכם להשקיע בסחורות והתקשתם להבין כיצד? הסחורות השונות הנעות ברחבי העולם ומניעות את גלגלי הכלכלה יכולות להיות חיטה, נפט, חומרי גלם לתעשייה, מתכות, מחצבים יקרים, והרשימה עוד ארוכה. ישנן שתי דרכים עיקריות להשקיע בסחורות – האחת ללמוד היטב את השוק על בוריו ולנסות את מזלכם, או לפנות לבית השקעות מנוסה ומקצועי שיעשה זאת עבורכם.

תוכן עניינים

מה זה השקעה בסחורות?

אנו כל כך רגילים ללכת לקניון כשחסר לנו משהו ופשוט לקחת אותו מהמדף, שאיננו חושבים כלל על המסע הארוך שעוברת כל סחורה שהיא מן השדה והמפעל עד שהיא מגיעה אל המקרר ומדף האחסון אצלנו בבית. סחורות נעות סביב העולם ואגב כך מניעות את גלגלי הכלכלה, וכבר אין בנמצא מוצר שאינו נודד על פני אלפי ק"מ במטוס, באניה או ברכבת כדי להגיע אליכם הביתה. ההשקעה בסחורות נחשבת לסיכון בגלל שכל משבר קטן יכול לזעזע עמוקות את השוק, דוגמת המלחמה בין רוסיה לאוקריניה או מגיפת הקורונה שגרמה לעיכובי שרשרת אספקה והתרסקות מחיר הסחורות. עם זאת, הצורך התמידי בהמשך האספקה בסופו של דבר מוצא פתרונות לאיזון המערכת לשם יציבות כלכלית והמשך זרימת השפע לכל נקודה בעולם.

רלוונטי: איזה מדדים יש? | איך משקיעים במדדים | איך להשקיע במדד S&P 500?

סוגי סחורות 

קצרה היריעה מלמנות את כל סוגי הסחורות בעולם, אך הן נחלקות למספר תחומי השקעה עיקריים מהם תוכלו לבחור את ההשקעה המועדפת עליכם או לפזרה ביניהם:

  • שוק האנרגיה: פחם, דלק, נפט, גז ועוד
  • שוק המתכות הפשוטות: אלומיניום, נחושת, פלדה, עופרת וכדומה
  • שוק המתכות היקרות: זהב, כסף, פלטינה
  • שוק הגרעינים: תירס, סויה, חיטה, אורז, כותנה ועוד
  • חומרי גלם למזון: סוכר, קקאו, קפה
  • בשר ומוצריו הכוללים בשר חזיר, בשר בקר, עופות ודגים.

מדריכים נוספים: השקעה במניות למתחיליםהשקעות בבורסה למתחיליםקניית מניות

איך משקיעים בסחורות?

הדרך הנוחה ביותר להשקיע בסחורות היא באמצעות תעודות סל. תעודות הסל מתחלקות בין תעודות בורסאיות ובין שטרות. בארץ פועלות קרנות השקעה רבות המשקיעות בסחורות והן מגוונות ביותר, על פי אתר ETF.COM ישנן 153 תעודות סל הקשורות לסחורות. תעודת סל היא מוצר פיננסי דרכו תוכלו לעקוב אחרי תשואת הסחורה המסויימת שבחרתם בקלות ובנוחות וניתן לרכוש אותה באמצעות ברוקר או קרן השקעות.

ראה עוד בנושא: בתי השקעות מומלצים | השוואת בתי השקעות

 

להלן כמה פלטפורמות לקניית תעודות סל

המומלץ ביותר

מיטב טרייד

דירוג פיננקה

5

מינימום השקעה 10,000 ש"ח – הטבה לגולשי פיננקה עם מיטב – פטור מדמי ניהול לשנתיים, 10% הנחה על החזרי מס בחברת “פינאפ”, פטור מעמלת קניה\מכירה על קרנות כספיות, ריבית על כסף נזיל שעומד בעובר ושב (עד 0.5% בשנה) וקורס מסחר במתנה!!
מבצע לתחילת שנה: ספריית VOD פיננסית במתנה הנותנת גישה ל-4 קורסים נוספים למשך חודשיים

מערכת מסחר חדשה

אקסלנס בית השקעות

דירוג פיננקה

4.9

מינימום 20,000 לפתיחת תיק מסחר עצמאי. לגולשי פיננקה, 100 ש"ח בונוס הצטרפות, פטור מדמי ניהול לשנתיים, 3 קורסי מסחר בזום.

עד 50$ החזר עמלות

אינטראקטיב ישראל

דירוג פיננקה

4.8

לסחור בפלטפורמת המסחר הפופולארית בעולם מבית אינטראקטיב ברוקרס העולמית!
מינימום השקעה: $3000 – המרה לדולר ללא עמלה (בהוראת קבע) – הוראת קניה בהוראת קבע – מסחר בשברי מניות
ללא דמי מנוי – לא סחרת לא שילמת! עד 50$ החזר עמלות לגולשי פיננקה

בונוס גבוה

IBI SMART

דירוג פיננקה

4.7
מינימום השקעה 15,000 ש"ח – מבצע עד סוף החודש: מצטרפים ומקבלים 250 ש"ח מתנה לחשבון,
פטור לשנתיים מדמי ניהול, המלצות אנליסטים (TipRanks) ובנוסף, קורס מסחר בשוק ההון מתנה

עמלות מסחר זולות

colmexpro

דירוג פיננקה

4.3

Colmex Pro מאפשרת גישה לאלפי מניות בוול סטריט באמצעות אפליקציה מתקדמת עבור משקיעים פרטיים ומוסדיים. החברה מציעה חשבון דמה חינם להתנסות במסחר. Colmex Pro מספקת כלים מתקדמים כולל גישה לנתוני Level 2, גישה ל-IPO וסורק מניות מובנה. החברה מפוקחת על ידי רגולטורים ועמלות סופר זולות.

חוזים עתידיים על סחורות

משמעותם של חוזים עתידיים על סחורות הם שנחתם בין שני הצדדים הסכם שבתאריך מסויים בעתיד תתרחש מכירה וקנייה של סחורה מסויימת במחיר מסויים, תוך התחייבות של שני הצדדים לבצע את העסקה, גם אם בזמן ביצוע העסקה בפועל יתברר כי היא לא היתה כדאית. משום כך, מדובר למעשה בהימור כי ההשערה של כדאיות העסקה אכן תתממש ושני הצדדים ימצאו מרוויחים.

רלוונטי: מה ההבדל בין חוזים עתידיים למסחר במניות?

מה היתרונות בהשקעה בסחורות?

היתרון הבולט של ההשקעה בסחורות הוא הנוחות והקלות. תוכלו לבחור במה להשקיע מתוך מגוון עצום של סחורות כך שתוכלו לפזר את השקעתכם בין כמה אפיקים אפשריים ובכך להפחית את הסיכונים. כמו כן, דמי ניהול נחשבים זולים יחסית לעומת אופציות אחרות. יתרון בולט נוסף הוא שבארץ יש קרנות רבות המשקיעות בסחורות והתחרות ביניהן גדולה, ותחרות היא דבר בריא וטוב עבור משקיעים מתחילים.

רלוונטי:  השקעות קטנות למתחילים | השקעות סולידיות | תיקי השקעות מומלצים

מה החסרונות של השקעה בסחורות?

שוק הסחורות נחשב לשוק לא יציב. הסיבה לכך היא שמספיק תקלה אחת בשרשרת האספקה כדי לערער ענף מסויים. דוגמאות לכך ראינו רבות בשנים האחרונות עם פרוץ סכסוכים ומלחמות ומגיפות קשות ששיתקו את העולם. עם זאת, לרוב, לאחר תקופות שפל תמיד תהיה התאוששות, למרבה המזל סחורות כגון מזון או מתכות לעולם יהיו מבוקשות מאד, ומחירן בדרך כלל מתייצב לאחר זמן מה.

יכול להיות רלוונטי:

שאלות נפוצות על השקעה בסחורות

בשוק ההון, המסחר מתמקד בניירות ערך כמו מניות, אג"חים, אופציות וכדומה, בעוד שבשוק הסחורות, המסחר מתמקד במוצרים פיזיים גולמיים כמו נפט, זהב, חיטה וכו'. בניגוד לניירות ערך הזוכים לתשואות בהתאם לשינויי המחירים בשוק, מחירי הסחורות משתנים על פי הפעולות הגורמות לסחירתן, כמו מזג האקלים, מעמדם הגיאופוליטי של המדינות המייצרותן וכו'. בנוסף, בשוק ההון הסיכון מתפצל דרך התנגדות בזמן אמת והשקעה בחברות שיובאו לפני הציבור, כאשר בשוק הסחורות הסיכון עשוי להיות יותר גבוה כמו תלותם במצבים חיצוניים שלא בהכרח ברשותם של הסוחרים.

השקעה בסחורות היא אסטרטגיה המתאימה ביותר למשקיעים מתקדמים. לפני ביצוע עסקאות, יש להבין היטב את טבלאות מחירי הסחורות ולבצע מחקר. מכיוון שתזוזות מחירי שוק יכולים להוביל לרווחים והפסדים גדולים, צריך גם סובלנות סיכון גבוהה, כלומר היכולת לסבול הפסדים לטווח קצר במרדף אחר רווחים לטווח ארוך. אם תחליטו להשקיע בסחורות, זה צריך להיות רק חלק קטן מהתיק הכולל.

למדו עוד: קרנות נאמנות | קרן כספית | קרנות כספיות מומלצות | קרנות איריות | קרנות ריט

מחשבות אחרונות על השקעה בסחורות

רלוונטי: איך להתחיל להשקיע כסף?

גם עבור סוחרים מתחילים וגם עבור מנוסים יש מגוון אפשרויות שונות להשקעה במכשירים פיננסיים המעניקים להם גישה לשוקי הסחורות. בעוד חוזים עתידיים על סחורות מספקים את הדרך הקלה ביותר , ישנם סוגים נוספים של השקעות עם פחות סיכון המספקים גם הזדמנויות נדירות לחשיפה לסחורות.

במובן הבסיסי ביותר, ידוע כי סחורות הן הצעות השקעה מסוכנות מכיוון שהן עלולות להיות מושפעות מאי ודאויות שקשה עד בלתי אפשרי לחזות אותן, כגון דפוסי מזג אוויר חריגים, מלחמות, מגיפות ואסונות טבעיים ומעשה ידי אדם כאחד.

עוד: השקעות בקריפטו | השקעות בסטארטאפ | מסחר באופציות | מסחר סווינג

הצטרפו לניוזלטר הסודי שלנו

אנחנו גם שונאים ספאם אז מבטיחים לא לבלבל לכם את השכל, רק דברים שווים

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

לגולשי פיננקה מגיע יותר!
חדש! עכשיו בגרסה 2.0: קובץ אקסל פשוט ונוח להורדה על מנת שתוכלו בעזרתו לנהל את כלכלת המשפחה שלכם באמצעות מעקב הוצאות והכנסות חודשי ושנתי. שיהיה בהצלחה.

מידע מקצועי נוסף עבורכם

רוצה לדבר עם מומחה?

רוצה לחסוך בעמלות מסחר?

מלאו את השאלון ונחזור אליכם עם הצעות משתלמות

כמה כסף חשבת להשקיע?
באיזה בורסה?
טווח ארוך או קצר?
לחיצה על הכפתור מהווה אישור לפרטי התקנון

השאירו פרטים ונציג הבינלאומי יחזור אליכם עם הצעה ייחודית