בניית תקציב משפחתי

בניית תקציב משפחתי

Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

כשלמדנו בבית הספר, המורים העניקו לנו מידע חשוב מאוד.  למדנו אודות ההיסטוריה של הארץ והעולם, הכרנו נוסחאות ותרגילים מורכבים במתמטיקה, למדנו את השפה והדקדוק ומה לא. אבל את הדבר החשוב ביותר שנוגע לכולנו, השכלה פיננסית נכונה– לא למדנו.

בניית תקציב משפחתי אמנם אינה דורשת לימודים גבוהים, אבל כן צריך להיות מודעים לעניין וליישם אותו. כל משפחה יכולה לנהל את התקציב שלה. בשביל להגיע למצב של בניית תקציב שכזה, צריך להגיע להחלטה שזהו הזמן המתאים להתחיל בהליך ולפנות לכך את הזמן.

אתם רוצים לדעת מאיפה מתחילים? תוהים למה זה בכלל חשוב? זאת וכל הפרטים הנוגעים לבנייה של תקציב משפחתי יופיעו בפניכם בהמשך.

מה זה תקציב משפחתי?

תקציב משפחתי הוא כלי עבור המשפחה שמאפשר לקבוע את היעדים הכלכליים של בני הבית (כלומר, לבחון את ההוצאות אל מול ההכנסות) מידי חודש. באמצעות הליך של בניית תקציב משפחתי מתאפשר לזהות פרטים חשובים הנוגעים להתנהלות הפיננסית המשפחתית ובסופו של דבר, בעקבות כך, ניתן להתנהל כלכלית באופן המושכל ביותר.
כאשר מכינים תקציב משפחתי, צריך לקחת בחשבון את סך כל ההוצאות וההכנסות בתקופה מסוימת. למשל, בחודש אחד או בשנה אחת, כדי לבדוק באיזה מהמצבים הבאים התקציב נמצא:

 • גירעון
 • מאוזן
 • עודף

למי מתאים לבצע בנייה של תקציב משפחתי ולמה זה חשוב?

בניית תקציב משפחתי חשוב עבור כל משפחה באשר היא. אין זה משנה אם מדובר במשפחה שמרוויחה שכר מתחת לממוצע, בממוצע או מעל הממוצע. כל המשפחות באשר הן, צריכות שיהיה להן גב כלכלי שכולל בנייה של תקציב שמותאם להן אישית. הדבר חשוב בכל רגע בחיים, לפני כל קנייה קטנה או גדולה.

החל מקנייה קטנה בסופר ועד לקנייה של רכב או דירה. חשוב לבצע בנייה של תקציב משפחתי מכיוון שכל הקניות שצוינו קודם לכן מחייבות התנהלות פיננסית שתאפשר למשפחה לחיות בפלוס ואפילו להפריש מידי פעם סכומים מסוימים לחיסכון.

למד עוד: איך לחסוך כסף כל חודש?

התנהלות משפחתית ללא תקציב משפחתי עשויה לדרדר את המצב הפיננסי למצב של מינוס בחשבון הבנק ולקיחת הלוואות מיותרות לכיסוי האובדראפט. במקרים מסוימים, הדבר אף עשוי להוביל למצב כלכלי רעוע שהמשפחה תתקשה לצאת ממנו בסופו של דבר (כניסה לחובות, הוצאה לפועל, פשיטת רגל).

קשור: ניהול הוצאות בכרטיס אשראי

איך בונים תקציב? שלבי בניית תקציב משפחתי:

כעת נציין בפניכם כיצד מתבצע הליך של בניית תקציב משפחתי. מדובר בהליך שמורכב מ-6 השלבים הבאים:

איסוף מקורות ההכנסה

השלב הראשון של בניית תקציב משפחתי כולל פתיחת קובץ אקסל לניהול הוצאות ובתוכו ניתן לכתוב את כל מקורות ההכנסה שיש למשק הבית, למשל:

  • הכנסה ממקור עבודה
  • הכנסה מפנסיה
  • הכנסה של קצבה
  • הכנסה חד פעמית
  • הכנסות נוספות כמו מלגות, סיוע כלכלי, דירה להשקעה וכו'

לגולשי פיננקה מגיע יותר! הכנו לכם קובץ אקסל פשוט ונוח להורדה על מנת שתוכלו בעזרתו לנהל את כלכלת המשפחה שלכם באמצעות מעקב הוצאות והכנסות חודשי ושנתי. שיהיה בהצלחה.

 

2. איסוף ההוצאות

כעת יש לרשום את כל ההוצאות שיש למשק הבית. יש לשים לב שאתם מציינים את כלל ההוצאות, כולל תשלומים שבוצעו במזומן או בצ'קים דחויים. להלן דוגמאות להוצאות שונות שעשויות לבוא לידי ביטוי במשקי בית שונים:

הוצאות על מגורים

ישנן הוצאות שונות שנוגעות למגורים, להלן כמה מהן:

  • שכר דירה
  • משכנתא
  • תשלומי ארנונה, מים, גז
  • תשלומי תקשורת וכו'

הוצאות רכב

אם יש לכם רכב, סביר להניח שאנחנו לא צריכים לספר לכם שישנן הוצאות שונות על רכב, מלבד הדלק שעשוי להיות ההוצאה שנעשית בתדירות הגבוהה ביותר. להלן הוצאות שונות שחשוב לציין בטבלה:

  • תחזוקה
  • תיקונים
  • טסט
  • ביטוח וכו'

הוצאות בריאות

בנוסף לביטוחי הבריאות הבסיסיים של קופת החולים, יש גם הוצאות על טיפולי שיניים, תרופות וכו'

בנוסף לכל אלו, יש גם הוצאות פנאי וספורט, כסף ומימון, נכסים, צריכה ומחייה ועוד שבאים לידי ביטוי אצל כל משפחה באשר היא.

דירוג ההוצאות וסדרי עדיפויות

בשלב זה של בניית תקציב משפחתי יש לדרג את כל ההוצאות לפי סדר עדיפות וחשיבות.
יש הוצאות שהן בעדיפות ראשונה עבור כלל המשפחות. מדובר כמובן בהוצאות שנוגעות למחיה ולמגורים והוצאות על מימון והתחייבות. ניתן לדרג את ההוצאות לפי דירוג מ1 עד 10 או בכל אופן אחר שנוח לכם.

רלוונטי: איך עמותת פעמונים יכולה לעזור לכם לחסוך כסף

קביעת סכום מקסימלי לכל הוצאה

בשלב זה, יש לקבוע מהו הסכום המקסימלי שאתם מקציבים לעצמכם עבור כל הוצאה. מדובר בסכום שאתם צריכים לבדוק שאינכם עוברים אותו מידי חודש.

שמירה על איזון

זהו השלב הקשה ביותר עבור משפחות רבות – בשלב זה מבצעים מעקב אחר ההוצאות ומבצעים שמירה על תקציב מאוזן לאורך זמן.

ניהול התקציב

בשלב זה יש לנהל את התקציב מידי חודש, לבדוק את הטבלה ולבצע מעקב תמידי כדי להמשיך ולשמור על התקציב הקיים מבלי לחרוג ממנו.

נסו גם: שיטת המעטפות

לסיכום

אלו היו כל הפרטים שחשוב לדעת על בניית תקציב משפחתי. לא מסובך מדי אבל אכן דורש התעסקות קטנה. מומלץ לפנות לעצמכם זמן, עדיף בתחילת כל חודש. שבו עם בן או בת הזוג ומלאו את הקובץ – זה יעשה פלאים להתנהלות הכלכלית שלכם.

אם טרם התחלתם בהליך בניית התקציב, שימוש בטבלת אקסל לניהול הכנסות הוצאות של פיננקה תסייע לכם לבנות את התקציב המשפחתי בנוחות ובקלות.
הטבלה תאפשר לכם להזין את ההכנסות וההוצאות שלכם ולבצע חישובים מורכבים בקלות, כך בעצם נחסך מכם להתעסק עם חישובים מתמטיים מורכבים ורק לנהל את התקציב לפי ראות עיניכם.

הצטרפו לניוזלטר הסודי שלנו

אנחנו גם שונאים ספאם אז מבטיחים לא לבלבל לכם את השכל, רק דברים שווים

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו