השקעות אלטרנטיביות

השקעות אלטרנטיביות: איך משקיעים, למי מתאים, מה היתרונות ודוגמאות להשקעה

משקיעים רבים רואים את המפולת בבורסה לניירות ערך, רואים את הנפילות הבאות בשוק הקריפטו, ושואלים את עצמם במה כן כדאי להשקיע? אם בעבר רק בתי השקעות היו מודעים לאפשרויות השונות, היום כבר יש השקעות אלטרנטיביות רבות, הידועות לכולם. לכם נותר רק להתעניין ולקרוא.

השקעות אלטרנטיביות הם סוג של השקעות השונות מההשקעות המסורתיות בשוק ההון, ומתייחסות להשקעות בנכסים שאינם מניות, אג"חים או תעודות סל. כאלו השקעות עשויות לכלול נכסים כמו נדל"ן מסחרי, מסחר במטבעות חוץ, מסחר בסחורות מסווגות, אג"חים פרטיים, קרנות השקעה פרטיות ועוד. השקעות אלטרנטיביות מציעות למשקיעים אפשרות להשקיע במנהגים פיננסיים מגוונים, שנועדו להפחית את החשיפה לשוק ההון המסורתי ולצבור יתרון עשיר בתנועות המחירים ובפוטנציאל להחזר על ההשקעה.

השקעות אלטרנטיביות עשויות להיות מתאימות למשקיעים מתקדמים שמחפשים להוסיף דיברסיפיקציה לפורטפוליו שלהם ולהפחית את החשיפה לסיכונים של השקעות מסורתיות כמו מניות ואג"חים. השקעות אלטרנטיביות יכולות לספק גישה למחלקות שוק הון שאינן נגישות בקלות למשקיעים הרגילים, כגון נדל"ן מסחרי או מסחר בסחורות מסווגות.

תוכן עניינים

רלוונטי: פלטפורמות מסחר בשוק ההון

מה זה השקעות אלטרנטיביות?

אנו רגילים שתיק השקעות מורכב ממניות או אגרות חוב, אך בזמן האחרון, ישנם מכשירים פיננסיים נוספים, כמו למשל, קרנות השקעה בנדל"ן, קרנות השקעה פרטיות שונות, וקרנות גידור. חשוב לציין כי התחרות כיום גדולה, ולצרכנים והמשקיעים זה דווקא טוב. תוכלו למצוא השקעות אלטרנטיביות טובות, עם תשואות מצוינות, בסכומי עמלות נמוכים.

מה גרם לאנשים ללכת לכיוון השקעות אלטרנטיבות?

רבים הבינו, בעיקר על רקע המשבר הגדול של שנת 2008, שיש צורך בפיזור סיכונים וגיוון תיק ההשקעות. אנשים הבינו שמניות ואגרות חוב זה לא מספיק, ויש צורך להתפרש יותר. ישנו צורך להתפזר לחלופות שהתנודות בשווקים, לא ישפיעו. ובעיקר, חלחלה ההבנה שהריביות בכל מקרה לא יעלו על הריביות שהיו במשק לפני 2008, כלומר, ישארו בגבול ה3% במקרים הרעים יותר, אך לא יגיעו לריביות של 5% שלא היו יוצאות דופן בשנת 2008. המשקיעים הבינו שניתן להשיג תשואה יותר ממה שיש בשוק ההון כיום

לקרוא עוד: השקעות במניות למתחילים

מהם היתרונות של השקעות אלטרנטיביות?

קורלציה נמוכה לשוק ההון. אחד היתרונות הגדולים ביותר שהשקעות אלטרנטיביות מציעות הוא קורלציה נמוכה עם סוגי השקעות מסורתיים. כאשר שוק המניות נמצא בלחץ, לסחורות, למשל, עשויות להיות ביצועים טובים.
גִוּוּן. הודות לקורלציה נמוכה לשוקי המניות או האג"ח –  חלופות בתיק יכול לשפר את הפיזור.
תנודתיות נמוכה יותר. מכיוון שהשקעות אלטרנטיביות חשופות פחות לשוק רחב, ההשפעה של התנודתיות בשוק יכולה להיות נמוכה יותר.
גידור אינפלציה. סוגים מסוימים של חלופות, כגון מסחר בזהב, נפט או נדל"ן, יכולים להיות יעילים בהגנה על סיכון אינפלציה. חוזים עתידיים או מסחר באופציות על סחורות יכולים לשמש גם להגנה מפני עלייה או ירידה במחירים.
תשואות גבוהות יותר. מכיוון שהשקעות אלטרנטיביות כרוכות ברמת סיכון גבוהה יותר, הן מציעות גם פוטנציאל לתשואות גבוהות יותר.

למדו עוד: השקעות לטווח ארוך או קצר

דוגמאות של השקעות אלטרנטיבות

מטבעות קריפטוגרפים

ההשקעה במטבעות קריפטו היא דרך אלטרנטיבית להשקעה המסורתית בשוק ההון והנדל"ן, והיא מאפשרת למשקיעים לגלות את התכנים החדשים והמרתקים שהשוק מציע, בכל זאת, כדאי להשקיע בזהות השקעת מאמצים ולא לחסוך במחקר והכנה.

מהו מטבע קריפטוגרפי? – מטבע קריפטוגרפי הוא סוג של מטבע אלקטרוני דיגיטלי אשר משתמש בטכנולוגיית הבלוקצ'יין לביצוע ולרישום עסקאות. המטבעות המוכרים ביותר הם בין השאר ביטקוין (Bitcoin) ואת'ריום (Ethereum). עוד מטבעות קריפטו מומלצים

איך מתחילים? – לפני שמתחילים להשקיע במטבעות קריפטו, יש לקחת בחשבון שזהו שוק סוחף וסיכון גבוה. יש לפתח ארנק דיגיטלי (Cryptocurrency Wallet) על מנת לאחסן את המטבעות, ולספק דרכים בטוחות לאחסון ולהגנת המטבעות. קראו עוד על בחירת ארנקי קריפטו

מה חשוב לשים לב? – כשמשקיעים במטבעות קריפטו, חשוב לשים לב למספר נקודות מרכזיות. ראשית, לדעת שמדובר בשוק סוחף וסיכון גבוה, ולכן לא להשקיע יותר מידי כסף מהתקציב האישי. בנוסף, חשוב לקרוא וללמוד (אולי באמצעות קורס קריפטו)  על הפרויקטים שמעניינים אתכם, לבחון את הצוות המאחורי הפרויקט, ולהבין את הטכנולוגיה והיישום שבהם הפרויקטים מתבצעים.

לסיכום, השקעה במטבעות קריפטו היא השקעה אלטרנטיבית מרתקת, אך היא מחייבת הבנה מעמיקה ואחריות. חשוב להתרגל במחקר, לייעץ עם מומחים פיננסיים או ייעוץ פיננסי, ולנהוג בזהירות כדי למנוע הפסדים מיותרים.
רלוונטי: איך קונים קריפטו? | מסחר בקריפטו

 

קרנות נדל"ן

קרנות נדל"ן ריט, הן קרנות שמשקיעות בנדל"ן שמניב תשואה. מה זה אומר? חברות בנייה וקבלנים שיש להם משרדים, או בנייני דירות באזורים מבוקשים, בעיקר במרכזי הערים. בסוף, אתה שם את הכסף שלך וסומך על אנשים שמקצועיים בתחומם, בתחום הנדל"ן, ללא צורך בידיעה ובהבנה מוקדמת שלך. בנוסף, הפיזור להשקעה בנכסי נדל"ן רבים אפשרי, כך שהסיכון של השקעה בנכס אחד, קטן יותר ולא קיים. צריך לומר, גם חברות כאלה יכולות ליפול באופן פתאומי, ראו ערך חברת חפציבה שקרסה, אך שוק הנדל"ן באופן כללי עדיין רותח, והחברות הגדולות מתנהלות בחוכמה.

רלוונטי: השקעות בבורסה למתחילים

קרנות חוב

קרנות חוב, מה הן בעצם? אלו קרנות, בעיקר בתחום הנדל"ן, שבעצם מחליפות את הבנקים בנתינת אשראי למימון נדל"ן, וזאת בשל הפחתת פעילות הבנקים במימון בתחום, בגלל דרישות הון שונות ושינויים רגולטוריים שונים. ההליך של בדיקת הפרויקט על ידי הקרן, נעשה כמו שנעשה על ידי הבנקים, אך מדובר בסכומים נמוכים קצת יותר, ומהירות של פרויקטים כך שהיזמים יוכלו להוציא לפועל הרבה השקעות מושכות .

קרן הלוואות P2P

מדובר במכשיר פיננסי שלא כולם תמימי דעים לגביו, ובעצם זו קרן הלוואות שמשקיעה בפלטפורמות חברתיות שונות, שמאפשרות להלוות לאנשים באופן פרטי.  הייחודיות של הקרנות היא שמדובר בפיזור רחב, ואין הלוואה של אדם אחד לאחר, אלא משקיעים רבים, וכך במקרה של הפסד, או אי החזרת הלוואה, הסיכון מצטמצם.

רלוונטי: אתרי השקעות המונים או  אתרי מימון המונים

קרנות גידור

קרן גידור מאגדת כסף ממשקיעים לרכישת ניירות ערך או סוגים אחרים של השקעות. אם זה נשמע לך דומה  לקרן נאמנות או קרן נסחרת בבורסה (ETF), אתה לא טועה. אבל קרנות גידור אינן מוגבלות כמו קרנות נאמנות. לעתים קרובות יותר הם נוקטים באסטרטגיות השקעה אגרסיביות, כמו השקעות ממונפות, מבוססות חוב ומכירה בחסר (שורט) והם יכולים לרכוש סוגים של נכסים שקרנות אחרות לא יכולות להשקיע בהם, כמו נדל"ן, אמנות ומטבעות.

רלוונטי: למדו על מסחר עצמאי בבורסה

רוצים להתחיל לסחור? לפניכם מספר אפשרויות  להתחלת מסחר עצמאי עם קרנות אלטרנטיביות:

המומלץ ביותר

מיטב טרייד

דירוג פיננקה

5

מינימום השקעה 10,000 ש"ח – הטבה לגולשי פיננקה עם מיטב – פטור מדמי ניהול לשנתיים, 100 ש"ח מתנה, פטור מעמלת קניה\מכירה על קרנות כספיות, ריבית על כסף נזיל שעומד בעובר ושב (עד 0.5% בשנה) וקורס מסחר במתנה!!
מבצע לתחילת שנה: ספריית VOD פיננסית במתנה הנותנת גישה ל-4 קורסים נוספים למשך חודשיים

מערכת מסחר חדשה

אקסלנס בית השקעות

דירוג פיננקה

4.9

מינימום 20,000 לפתיחת תיק מסחר עצמאי. לגולשי פיננקה, 100 ש"ח בונוס הצטרפות, פטור מדמי ניהול לשנתיים, 3 קורסי מסחר בזום.

עד 50$ החזר עמלות

אינטראקטיב ישראל

דירוג פיננקה

4.8

לסחור בפלטפורמת המסחר הפופולארית בעולם מבית אינטראקטיב ברוקרס העולמית!
מינימום השקעה: $3000 – המרה לדולר ללא עמלה (בהוראת קבע) – הוראת קניה בהוראת קבע – מסחר בשברי מניות
ללא דמי מנוי – לא סחרת לא שילמת! עד 50$ החזר עמלות לגולשי פיננקה

בונוס גבוה

IBI SMART

דירוג פיננקה

4.7
מינימום השקעה 15,000 ש"ח – מבצע עד סוף החודש: מצטרפים ומקבלים 250 ש"ח מתנה לחשבון,
פטור לשנתיים מדמי ניהול, המלצות אנליסטים (TipRanks) ובנוסף, קורס מסחר בשוק ההון מתנה

חודש התנסות חינם

collective2

דירוג פיננקה

5

מערכת מסחר חברתי המאפשרת להתחבר אל מנהלי השקעות מובילים ולהשקיע בדיוק כמוהם. בלי לפספס הזדמנויות ובצורה שקופה, קלה ואוטומטית.

רלוונטי: האם יש השקעות בטוחות?

השקעה בחברות טכנולוגיה\סטארט-אפ

יש הרבה סיפורים על חברות סטארט-אפ שעוברות הנפקה או עושות אקזיט, ובתמורה הופכות את המשקיעים שלהן לעשירים ביותר. השקעה בחברה ממש בתחילת מחזור החיים שלה יכולה להיות רווחית מאוד.

אם אתם חושבים שהשקעות בסטארט-אפ שמורות לבעלי הון סיכון עשירים, תשמחו לדעת  שהודות לשינויים האחרונים בחוק, כל אדם בן 18 ומעלה יכול כעת להשקיע בחברות פרטיות באמצעות הפלטפורמות השונות. למידע נוסף אודות השקעות בסטארט-אפ

נסו גם: השקעות קטנות למתחילים

שאלות נפוצות על השקעות אלטרנטיבות

השקעות אלטרנטיביות נוטות להיות בעלות עמלות גבוהות ומינימום השקעות גבוהה יחסית (בהשוואה לקרנות נאמנות ותעודות סל). הם גם נוטים להיות קשות יותר להשגת נתונים פיננסיים הניתנים לאימות עבור נכסים אלה. השקעות אלטרנטיביות גם נוטות להיות פחות נזילות מניירות ערך קונבנציונליים.

חוסר רגולציה.
חוסר שקיפות. נזילות נמוכה. 
קשה לתת הערכת מחיר מבחינת שווי שוק. 
מינימום השקעה גבוה. 
סיכונים גדולים יותר: עם הפוטנציאל לתשואות גבוהות מגיע סיכון גבוה יותר. 


השקעות אלטרנטיביות מעולות לפיזור התיק. הקצאה קטנה להשקעות אלטרנטיביות יכולה לעזור להפחית סיכונים ולהגן מפני קריסות שוק, עליית ריבית או אינפלציה גבוהה

האם השקעות אלטרנטיביות מתאימות לך?

לסיכום, השקעות אלטרנטיביות זה עולם שלם ומופלא בפני עצמו, שיש ללמוד אותו. חלק מהמכשירים הפיננסים הוכיחו את עצמם במשבר הקורונה למשל, ככאלה שלא מושפעים מהתנודות בשוק, ואילו אחרים דווקא פחות הצליחו למקסם את ההצלחה. בסוף, כמו כל השקעה, העיקרון הוא לא לנסות לתזמן את השוק, ולפזר את הכסף באופן רחב, במידת האפשר.

ניתן לומר כי השקעות אלטרנטיביות מניבות לרוב תשואות טובות, מייצרות פיזור סיכונים מפוזר בתיק ההשקעות ולא תמיד מושפעות מהתנודתיות הקיימת בשוק ההון.

רלוונטי: בתי השקעות מומלצים

למדו עוד: איך מתחילים להשקיע בשוק ההון?

הצטרפו לניוזלטר הסודי שלנו

אנחנו גם שונאים ספאם אז מבטיחים לא לבלבל לכם את השכל, רק דברים שווים

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

חכו רגע!

רוצים להתחיל להשקיע? לפניכם מספר הצעות מיוחדות לגולשי פיננקה:

המומלץ ביותר

מיטב טרייד
מיטב טרייד

דירוג פיננקה

5

מערכת מסחר חדשה

אקסלנס בית השקעות
אקסלנס

דירוג פיננקה

4.9

עד 50$ החזר עמלות

אינטראקטיב ישראל
אינטראקטיב ישראל

דירוג פיננקה

4.8

רוצים לקבל עדכונים על פוסטים חדשים, מוצרים חדשים, הטבות, טיפים?

הצטרפו לניוזלטר הסודי שלנו

אנחנו גם שונאים ספאם אז מבטיחים לא לבלבל לכם את השכל, רק דברים שווים