השקעות אלטרנטיביות

השקעות אלטרנטיביות

Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

משקיעים רבים רואים את המפולת בבורסה לניירות ערך, רואים את הנפילות הבאות בשוק הקריפטו, ושואלים את עצמם במה כן כדאי להשקיע? אם בעבר רק בתי השקעות היו מודעים לאפשרויות השונות, היום כבר יש השקעות אלטרנטיביות רבות, הידועות לכולם. לכם נותר רק להתעניין ולקרוא.

רלוונטי: פלטפורמות מסחר בשוק ההון

מה זה השקעות אלטרנטיביות?

אנו רגילים שתיק השקעות מורכב ממניות ואגרות חוב, אך בזמן האחרון, ישנם מכשירים פיננסיים נוספים, כמו למשל, קרנות השקעה בנדל"ן, קרנות השקעה פרטיות שונות, וקרנות גידור. חשוב לציין כי התחרות כיום גדולה, ולצרכנים והמשקיעים זה דווקא טוב. תוכלו למצוא השקעות אלטרנטיביות טובות, עם תשואות מצוינות, בסכומי עמלות נמוכים.

מה גרם לאנשים ללכת לכיוון השקעות אלטרנטיבות?

רבים הבינו, בעיקר על רקע המשבר הגדול של שנת 2008, שיש צורך בפיזור סיכונים וגיוון תיק ההשקעות. אנשים הבינו שמניות ואגרות חוב זה לא מספיק, ויש צורך להתפרש יותר. ישנו צורך להתפזר לחלופות שהתנודות בשווקים, לא ישפיעו. ובעיקר, חלחלה ההבנה שהריביות בכל מקרה לא יעלו על הריביות שהיו במשק לפני 2008, כלומר, ישארו בגבול ה3% במקרים הרעים יותר, אך לא יגיעו לריביות של 5% שלא היו יוצאות דופן בשנת 2008. המשקיעים הבינו שניתן להשיג תשואה יותר ממה שיש בשוק ההון כיום

לקרוא עוד: השקעות במניות למתחילים

מהם היתרונות של השקעות אלטרנטיביות?

קורלציה נמוכה לשוק ההון. אחד היתרונות הגדולים ביותר שהשקעות אלטרנטיביות מציעות הוא קורלציה נמוכה עם סוגי השקעות מסורתיים. כאשר שוק המניות נמצא בלחץ, לסחורות, למשל, עשויות להיות ביצועים טובים.
גִוּוּן. הודות לקורלציה נמוכה לשוקי המניות או האג"ח –  חלופות בתיק יכול לשפר את הפיזור.
תנודתיות נמוכה יותר. מכיוון שהשקעות אלטרנטיביות חשופות פחות לשוק רחב, ההשפעה של התנודתיות בשוק יכולה להיות נמוכה יותר.
גידור אינפלציה. סוגים מסוימים של חלופות, כגון זהב, נפט או נדל"ן, יכולים להיות יעילים בהגנה על סיכון אינפלציה. חוזים עתידיים ואופציות על סחורות יכולים לשמש גם להגנה מפני עלייה או ירידה במחירים.
תשואות גבוהות יותר. מכיוון שהשקעות אלטרנטיביות כרוכות ברמת סיכון גבוהה יותר, הן מציעות גם פוטנציאל לתשואות גבוהות יותר.

למדו עוד: השקעות לטווח ארוך או קצר

דוגמאות של השקעות אלטרנטיבות

קרנות נדל"ן

קרנות נדל"ן, הן קרנות שמשקיעות בנדל"ן שמניב תשואה. מה זה אומר? חברות בנייה וקבלנים שיש להם משרדים, או בנייני דירות באזורים מבוקשים, בעיקר במרכזי הערים. בסוף, אתה שם את הכסף שלך וסומך על אנשים שמקצועיים בתחומם, בתחום הנדל"ן, ללא צורך בידיעה ובהבנה מוקדמת שלך. בנוסף, הפיזור להשקעה בנכסי נדל"ן רבים אפשרי, כך שהסיכון של השקעה בנכס אחד, קטן יותר ולא קיים. צריך לומר, גם חברות כאלה יכולות ליפול באופן פתאומי, ראו ערך חברת חפציבה שקרסה, אך שוק הנדל"ן באופן כללי עדיין רותח, והחברות הגדולות מתנהלות בחוכמה.

רלוונטי: השקעות בבורסה למתחילים

קרנות חוב

קרנות חוב, מה הן בעצם? אלו קרנות, בעיקר בתחום הנדל"ן, שבעצם מחליפות את הבנקים בנתינת אשראי למימון נדל"ן, וזאת בשל הפחתת פעילות הבנקים במימון בתחום, בגלל דרישות הון שונות ושינויים רגולטוריים שונים. ההליך של בדיקת הפרויקט על ידי הקרן, נעשה כמו שנעשה על ידי הבנקים, אך מדובר בסכומים נמוכים קצת יותר, ומהירות של פרויקטים כך שהיזמים יוכלו להוציא לפועל הרבה השקעות מושכות .

קרן הלוואות P2P

מדובר במכשיר פיננסי שלא כולם תמימי דעים לגביו, ובעצם זו קרן הלוואות שמשקיעה בפלטפורמות חברתיות שונות, שמאפשרות להלוות לאנשים באופן פרטי.  הייחודיות של הקרנות היא שמדובר בפיזור רחב, ואין הלוואה של אדם אחד לאחר, אלא משקיעים רבים, וכך במקרה של הפסד, או אי החזרת הלוואה, הסיכון מצטמצם.

רלוונטי: אתרי השקעות המונים או  אתרי מימון המונים

קרנות גידור

קרן גידור מאגדת כסף ממשקיעים לרכישת ניירות ערך או סוגים אחרים של השקעות. אם זה נשמע לך דומה  לקרן נאמנות או קרן נסחרת בבורסה (ETF), אתה לא טועה. אבל קרנות גידור אינן מוגבלות כמו קרנות נאמנות. לעתים קרובות יותר הם נוקטים באסטרטגיות השקעה אגרסיביות, כמו השקעות ממונפות, מבוססות חוב ומכירה בחסר (שורט) והם יכולים לרכוש סוגים של נכסים שקרנות אחרות לא יכולות להשקיע בהם, כמו נדל"ן, אמנות ומטבעות.

רלוונטי: האם יש השקעות בטוחות?

השקעה בחברות טכנולוגיה\סטארט-אפ

יש הרבה סיפורים על חברות סטארט-אפ שעוברות הנפקה או עושות אקזיט, ובתמורה הופכות את המשקיעים שלהן לעשירים ביותר. השקעה בחברה ממש בתחילת מחזור החיים שלה יכולה להיות רווחית מאוד.

אם אתם חושבים שהשקעות בסטארט-אפ שמורות לבעלי הון סיכון עשירים, תשמחו לדעת  שהודות לשינויים האחרונים בחוק, כל אדם בן 18 ומעלה יכול כעת להשקיע בחברות פרטיות באמצעות הפלטפורמות השונות. למידע נוסף אודות השקעות בסטארט-אפ

נסו גם: השקעות קטנות למתחילים

שאלות נפוצות על השקעות אלטרנטיבות

השקעות אלטרנטיביות נוטות להיות בעלות עמלות גבוהות ומינימום השקעות גבוהה יחסית (בהשוואה לקרנות נאמנות ותעודות סל). הם גם נוטים להיות קשות יותר להשגת נתונים פיננסיים הניתנים לאימות עבור נכסים אלה. השקעות אלטרנטיביות גם נוטות להיות פחות נזילות מניירות ערך קונבנציונליים.

חוסר רגולציה.
חוסר שקיפות. נזילות נמוכה. 
קשה לתת הערכת מחיר מבחינת שווי שוק. 
מינימום השקעה גבוה. 
סיכונים גדולים יותר: עם הפוטנציאל לתשואות גבוהות מגיע סיכון גבוה יותר. 


השקעות אלטרנטיביות מעולות לפיזור התיק. הקצאה קטנה להשקעות אלטרנטיביות יכולה לעזור להפחית סיכונים ולהגן מפני קריסות שוק, עליית ריבית או אינפלציה גבוהה

האם השקעות אלטרנטיביות מתאימות לך?

לסיכום, השקעות אלטרנטיביות זה עולם שלם ומופלא בפני עצמו, שיש ללמוד אותו. חלק מהמכשירים הפיננסים הוכיחו את עצמם במשבר הקורונה למשל, ככאלה שלא מושפעים מהתנודות בשוק, ואילו אחרים דווקא פחות הצליחו למקסם את ההצלחה. בסוף, כמו כל השקעה, העיקרון הוא לא לנסות לתזמן את השוק, ולפזר את הכסף באופן רחב, במידת האפשר.

רלוונטי: בתי השקעות מומלצים

הצטרפו לניוזלטר הסודי שלנו

אנחנו גם שונאים ספאם אז מבטיחים לא לבלבל לכם את השכל, רק דברים שווים

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

רוצה לדבר עם מומחה?

לגולשי פיננקה מגיע יותר! הכנו לכם קובץ אקסל פשוט ונוח להורדה על מנת שתוכלו בעזרתו לנהל את כלכלת המשפחה שלכם

מידע מקצועי נוסף עבורכם