תכנון פרישה

תכנון פרישה: מה זה? למי זה מתאים? מתי צריך להתחיל לתכנן?

אנחנו חיים בעידן אינטנסיבי כל כך, החיים מלאים באירועים מסוגים שונים וכמעט שום דבר אינו צפוי. לכן, תכנון פרישה הוא דבר חשוב מאין כמוהו ולמי שאינו יודע, לא מדובר בעניין של רשות אלא, בחובה של כל אדם מתוקף החוק בישראל. החיים הדינמיים מייצרים שינויים כגון: מעבר ממקום עבודה אחד למקום עבודה אחר, שינוי מקצוע, שינוי במצב הבריאותי ועוד. כל אלה מהווים סיבה מספיק טובה לבחינה מדוקדקת, בסיוע איש מקצוע, של המוצרים הפנסיוניים בהם אתם מחזיקים. חשוב לבצע התאמות, מעת לעת, גם אם לא התקיימו שינויים גדולים בחיים שלכם. 

תוכן עניינים

מזה תכנון פרישה?

תכנון פרישה אמור להיות הליך מקצועי, המלווה ביועץ פרישה, היושב לבדוק יחד אתכם, את המצב הקיים של כל מגוון המוצרים הפנסיוניים שיש ברשותכם לרבות, כיסויים ביטוחיים. המטרה, לבצע התאמה של הצרכים שלכם מול מה שאתם מקבלים באותו רגע מהסל הפנסיוני המקיף שלכם ובמקביל למנף את קצבת הזקנה אותה אתם אמורים לקבל.

תכנון הפרישה כולל גם תכנון פרישה בפנסיה תקציבית, תוך התאמה טובה של מסלול הפרישה לצרכים של הפורש. בנוסף, אחד הדברים החשובים שיש לבדוק הוא, ניצול הזכאות שלכם לקבלת הטבות מס שונות וכמה אפשר למקסם אותן.

מוצרים פנסיוניים מחולקים למספר אלמנטים: קופות גמל, ביטוחי מנהלים וקרנות פנסיה. כל אלמנט מכיל מוצרים פנסיוניים שונים, בניהם קיימים הבדלים במידת הסיכון אליה אתם נחשפים בחיסכון. את ההחלטה כיצד להשקיע ובאיזה אלמנט פנסיוני לבחור, אתם צריכים לקבל אולם, מוטב שתקבלו ייעוץ אישי מיועץ פרישה שיבצע התאמות בין מצבכם הכלכלי, הבריאותי וגילכם לבין, מוצרי הסל הפנסיוני שלכם.

מתי צריך להתחיל לתכנן תכנון פרישה?

הדבר הנכון ביותר הוא, להתחיל לעשות תכנון פרישה כבר בגיל מאוד צעיר, מכיוון שככל שתעשו זאת קודם, סל הפנסיה שלכם יהיה עשיר יותר. יהיה נכון לומר שמרבית האנשים מבצעים את תכנון הפרישה רק מספר שנים בודדות לפני שהיא מגיעה.

תכנון פרישה מוקדם יאפשר לכם חיים נוחים יותר כלכלית בעת הפרישה בפועל. אנשים לא מעטים, להם סל מוצרים פנסיוני, הכולל ביטוחים וחסכונות, אינם מבצעים מעקב שוטף אחר התנועות שקורות בסל שלהם ומאפשרים לדברים לקרות מעצמם ללא בקרה. מדובר בטעות קשה שעלולה לעלות לחוסך הרבה כסף, אם בדמי ניהול גבוהים אותם הוא משלם מבלי לדעת ואם, ברווחים נמוכים ביחס למה שהיה יכול לקבל אם היה בעניינים.

אלה מכם שיבצעו, מעת לעת, התאמות של הסל הפנסיוני שלהם, בעזרת יועץ מקצועי, ייהנו כנראה מתשואות יפות יותר ויהיו מוגנים בביטוחים טובים ומדויקים יותר ובנוסף, ייהנו מקצבת זקנה מקסימלית.

רלוונטי: כמה מס משלמים בפנסיה?

הטבה לגולשי פיננקה

שיחת ייעוץ ללא עלות עם המומחים הפנסיונים של אג'נדה!
תכנון פרישה מקצועי יגדיל את הקצבה העתידית ובעיקר יפחית למינימום את תשלום המס

מה כולל תכנון פרישה ומדוע זה חשוב?

תכנון פרישה כולל הכנה מעשית ליום הפרישה, ברמה הכלכלית, במטרה להגדיל את החיסכון אם באמצעות שינוי מסלולים ותנאים ואם על ידי מקסום קצבת הזקנה ותכנון מיטיב של הפרישה בפנסיה תקציבית, תוך התאמה טובה של מסלול הפרישה, לצרכים ולרצונות של הפורש ומשפחתו.

תכנון הפרישה לוקח בחשבון את רמת ההכנסה הכספית של הפורש ורמת ההכנסה שהיה רוצה לחיות ממנה לאחר הפרישה, תוך חישוב ההוצאות השוטפות שעשויות להיות לו בעתיד.

כדי להבין את הצרכים של הפורש לעומק ולתת להם את הפתרונות הטובים והמדויקים ביותר שניתן, הפורש ימלא שאלון מפורט במשרדו של יועץ הפרישה. בשלב הבא, ייבדק התיק הביטוחי של הפורש, ייבחנו הכיסויים שהוא מכיל, כמה עמלות משולמות בתיק, מה רמת התשואות המתקבלות וכך, יגובשו כל הנתונים לתמונת מצב של החוסך.

לסיום, יציע לכם יועץ הפרישה, תוכניות חיסכון שונות המתאימות לכם, הרחבות כיסויים במידה וקיים צורך בכך, תתבצע בדיקה של העלויות במסלולים הקיימים והאופציה להשיג הוזלה בעלויות אלה.

ככל שתעמיקו יחד עם יועץ הפרישה שלכם בנתונים, כך תהיה התאמה יותר טובה של המוצרים הפנסיוניים ואתם תזכו להגנה מרבית לקראת יום הפרישה שיגיע בזמנו. בהתאם לכל אלה ייבחן גם פוטנציאל גובה קצבת הזקנה אותה תוכלו לקבל.

תכנון הפרישה הוא אישי

כל אדם המגיע לפרישה מגיע עם היסטוריה משלו, נתונים, צרכים ותוכניות לעתיד לבוא ולכן, תכנון הפרישה הנו אישי וכך גם התכנון הפנסיוני הקשור לחיסכון ולביטוחים.

ישנם אנשים המבקשים לעצמם בפרישה רוגע ושקט הכוללים שעות של קריאה, עבודה בגינה, יציאה לחופשות וכן הלאה. אדם אחר יכול לבקש לעצמו תקופת פרישה סוערת הכוללת מסעות מסביב לעולם, או עשיית עסקים שלא עשה לפני כן. לצורך הגשמת החלומות של שלושת סוגי האנשים האלה, יידרש מן הסתם סכום כסף לא קטן ולפיכך, חשוב שיתבצע תכנון פנסיוני ותכנון מסלול פרישה מבעוד מועד. היכולות הכלכליות של כל אדם בהווה ומכלול נכסיו, ישפיעו כמובן על תכנון הפרישה והפנסיה של האיש.

מהי פרישה מדומה?

המושג פרישה מדומה כבר די מוכר בימינו והוא מתייחס לאדם המקבל קצבת זקנה במקביל לכך שהוא ממשיך להיות פעיל ולעבוד. במקרים של פרישה מדומה יש לבחון את הכדאיות של קבלת הקצבה במקביל להכנסות המתקבלות מעבודה, מכיוון שקיים סיכוי שתוכלו לקבל הטבות מס המגיעות לכל פורש. בעידן המודרני בו אנו חיים, אנשים לא ממהרים לפרוש הלכה למעשה. לצורך כך אנו ממליצים להתייעץ עם מתכנן פרישה.

לגולשי פיננקה הטבה ייחודית לשיחת ייעוץ חינם עם המומחים של אג'נדה פיננסים.

כיצד מתנהלת פגישת תכנון פרישה עם איש מקצוע?

תכנון פרישה צריך להתבצע מספר שנים לפני מועד הפרישה בפועל. כל אדם יכול לבקש לפרוש גם לאחר גיל הפרישה הנהוג בחוק ולא מעט אנשים מצליחים להגשים רצון זה. בפגישת הפרישה ייבחן אופן השימוש בכספים שנצברו לפורש בחסכונות הפנסיה שלו. תכנון הפרישה כולל גם את האלמנטים החשובים הבאים:

  • בדיקת מבנה ההוצאות וההכנסות של המשפחה לאחר הפרישה.
  • עדכון מצבו הבריאותי של הפורש ובן/בת הזוג שלו.
  • בדיקת מקורות ההכנסה הצפויים לאחר הפרישה.
  • הכנת צוואה תוך לקיחת כל השיקולים בחשבון לרבות, העברת נכסים או הון כשהאדם עודו בחיים.
  • חישובי מס שונים והבחנה בין קצבה מוכרת למזכה.
  • מילוי טופס 161 ד'.
  • טיפול בכספי פיצויים לרבות, החלטה על פריסת הכנסה, בהתאם לטופס 116 ג'.

לסיכום, האם כדי לעשות תכנון פרישה?

לאחר כל המגילה שכתבנו, אני מניח שזה די ברור מאליו שזה משהו שצריך להניח עליו את הדעת ולהתכונן אליו מראש, עדיף כמה שיותר מוקדם. כמו לא ישר איך שמסיימים את התיכון כי בכל זאת ישנם דברים שאפשר לעשות רק ממש לפני גיל פרישה (כמו קיבוע זכויות) אבל בכל מקרה לא מומלץ לחכות לרגע האחרון.

התייעצות עם מומחה פנסיוני יכולה לתת לכם יתרונות מיסוי אדירים כבר החל מגיל 50 ואת היכולת לבנות את התיק שלכם במידה מותאמת בדיוק לצרכים שלכם בהתאם לגיל ולמצב הפיננסי המדוייק שלכם.

אני שוב מזכיר כי לגולשי פיננקה הטבה ייחודית לשיחת ייעוץ חינם עם המומחים של אג'נדה פיננסים.

הצטרפו לניוזלטר הסודי שלנו

אנחנו גם שונאים ספאם אז מבטיחים לא לבלבל לכם את השכל, רק דברים שווים

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

לגולשי פיננקה מגיע יותר!
חדש! עכשיו בגרסה 2.0: קובץ אקסל פשוט ונוח להורדה על מנת שתוכלו בעזרתו לנהל את כלכלת המשפחה שלכם באמצעות מעקב הוצאות והכנסות חודשי ושנתי. שיהיה בהצלחה.

מידע מקצועי נוסף עבורכם

רוצה לדבר עם מומחה?

השאירו פרטים ונציג הבינלאומי יחזור אליכם עם הצעה ייחודית