השקעה בקרן נאמנות - קרנות נאמנות (1)

קרנות נאמנות – השקעה בקרן נאמנות: איך בוחרים? איך קונים?

אחד מאפיקי ההשקה הנפוצים ביותר בישראל היא קרו נאמנות המאפשרת מסחר בניירות ערך בצורה מפוקחת ומנוהלת היטב. מהי קרן נאמנות מה ההבדלים בין הקרנות השונות ולמי זה תאים? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת על השקע בקרן נאמנות.

תוכן עניינים

מהי קרן נאמנות?

קרן נאמנות היא מכשיר פיננסי המאפשר השקעה בניירות ערך. הקרן תהיה מנוהלת על ידי מנהלי הקרן ותפוקח על ידי הרשות לניירות ערך. היתרון בקרן הנאמנות הוא שהיא מאפשרת לך ולעוד פרטים רבים שרוצים להשקיע לחבור יחד ולתת למנהל מנוסה לנהל את כספיכם.

במקום שאתם תנהלו את הכסף באופן לא אופטימלי תוכלו לתת את הכף למנהל קרן הנאמנות שהוא ינהל אותה בעבורכם ויגרוף עבורכם רווחים. הפרטים שחברו להשקעה בקרן הנאמנות ישלמו בתמורה דמי ניהול על הכספים. ניתן להשקיע בקרנות נאמנות דרך הבנקים, בתח השקעות או גופים פיננסים אחרים כמו Fair  המספקים את האפשרות לחיפוש, סינון ומדיע אודות קרנות נאמנות.

קרנות כספיות עם פייר

כמה נפוצה השקעה בקרנות נאמנות?

כאמור, קרנו נאמנות נפוצות מאוד ומהוות את אחד מאפיקי ההשקעה המשמעותיים ביותר בישראל. בעבר רק הבנקים יכלו לפתוח בעבורכם קרנות נאמנות אך מ-2005 כחלק ממסקנות ועדת בכר נפתחה האפשרות לפתיחת קרנות נאמנות גם דרך חברות פיננסיות אחרות (זאת במטרה לעודד השקעה). בישראל קיימים למעלה מ-60 גופים המנהלים למעלה מ-2000 קרנות נאמנות ב-18 קטגוריות שונות. דמי הניהול של קרן נאמנות עשויים להשתנות בהתאם לסכום המופקד ולמסלול ונעים בין 0 אחוז ועד 3 אחוזים בשנה.

יתרונות השקעה עם קרנות נאמנות

להשקעה בקרן נאמנות יש כמה יתרונות על פני בחירה במכשירי השקעה אחרים.

שקיפות גבוהה: קרן הנאמנות מאופיינת בשקיפות גבוהה מאוד – חברות ניירות הערך מחויבות על פי חוק למסור את הנתונים במלואם ולעדכן את הלקוחות בנוגע לקורה בקרן הנאמנות. ניירות הערך שנבחרו והתשואות שהתקבלו עליהן חייבות להיות חשופים בפני המשקיעים והדבר הזה יוצר ביטחון רב בהשקעות הללו (השקיפות מחייבת את החברה גם לפעול בצורה חכמה).

פיזור: קרנות הנאמנות פורסות את ההשקעות שלהם על פני מניות ומדדים מגוונים דבר שמאפשר להשקעה להיות יותר בטוחה ופחות תנודתית. אם אתם חוששים שים את כל הביצים בסל אחד קרן נאמנות יכולה להיות הפתרון האופטימלי עבורכם.

ניהול מקצועי: קרן הנאמנות מנוהלת על ידי מנהל מקצועי שיודע להתעסק בצורה חכמה במניות – זהו אולי היתרון המשמעותי ביותר, במקום שכל אחד ישקיע את הכספים שלו בצורה לא מקצועית כולם חוברי יחדיו ונותנים לאנליסטים ואנשי מקצוע להשקיע עבורם בצורה חכמה שתמקסם את הרווחים.

דחיית תשלומי מס: בהשקעה בקרן נאמנות יתרון של דחיית תשלום מס. המשקיעים בקרנות נאמנות יכולים ליהנות מדחיית מועד תשלום המס עד למועד פדיון יחידותיהם בקרן. כמו כן, רוב בעלי יחידות בקרנות נאמנות פטורים מעמלות רכישה/מכירה של ניירות ערך.

רלוונטי:

איך לבחור קרן נאמנות?

כאשר מבצעים השקעה בקרן נאמנות, חשוב לקחת בחשבון מספר פרמטרים כדי לקבוע אם הקרן מתאימה לצרכים ולמטרות ההשקעה שלכם.

 1. הפרמטר הראשון הוא המוניטין והוותק של מנהל הקרן. מוניטין מתאר את התוצאות העשויות לצאת ממנהל הקרן בסך הכל ומערך ההשקעות שלו. ניתן לבדוק את המוניטין והוותק של המנהל על ידי עיון בתוצאות עבור קרנות נאמנות אחרות שהוא ניהל בעבר וגם על ידי חקירה של היכולת הניהולית שלו והניסיון המקצועי שלו בתחום.
 2. הפרמטר השני הוא תחלופה נמוכה של מנהלי השקעות בקרן. זה מתאר את הקבוצה הרחבה של מנהלי ההשקעות שעובדים עם הקרן. תחלופה נמוכה של מנהלי ההשקעות יכולה לציין שהקרן יכולה להבטיח יציבות ומתאימות לצרכים של המשקיעים כפי שהיא מבטיחה את הכנסות ההשקעות שלהם.
 3. הפרמטר השלישי הוא ביצועי הקרן לאורך זמן. ניתן לבדוק את ביצועי הקרן על פי מדדי תשואה, כמו תשואה יומית, תשואה שנתית, ותשואה ממוצעת לפי תקופות שונות.
 4. בנוסף לבדיקת התשואה של הקרן, כדאי לבדוק את סוגי הנכסים שהקרן משקיעה בהם וכמה הם מתאימים לפרופיל ההשקעות שלך. לדוגמה, אם אתה מחפש להשקיע בקרן נאמנות עם תשואה גבוהה ומתאים לך לקחת סיכון גבוה, כדאי לבדוק האם הקרן משקיעה בנכסים ריסקיים כמו מניות, או אם היא משקיעה יותר בנכסים פחות ריסקיים כמו אג"חים וקרנות נדל"ן (REIT).

רלוונטי: איזה מדדים יש? | איך להשקיע במדד S&P 500?

איך קונים קרן נאמנות?

קניית קרן נאמנות היא תהליך יחסית פשוט, אבל יש כמה שלבים שחשוב לקחת בחשבון:

 1. החלט על סוג הקרן: כדי לקנות קרן נאמנות, עליך להחליט על הסוג של הקרן שאתה מעוניין לקנות. ישנם סוגים שונים של קרנות נאמנות, כגון קרנות חדשות, קרנות בעלות תשואה קבועה וקרנות פעילות וכדומה. כדאי לשקול את האפשרויות השונות ולבחור את הסוג שמתאים לצרכים שלך.

 2. בחר בקרן נאמנות: לאחר שהחלטת על סוג הקרן, עליך לבחור את הקרן המתאימה לצרכים שלך. אפשר לחפש ברשת או לפנות למומחים בתחום הכספי לייעוץ.

 3. פתח חשבון: על מנת לקנות קרן נאמנות עליך לפתוח חשבון אצל בנק או חברת השקעות (אם אין ברשותך). ילצורך כך יש להביא אישור זהות ותעודת בנק.

 4. הפקדת כסף: לאחר שפתחת את החשבון, עליך להפקיד את הכסף שברצונך להשקיע בקרן נאמנות. כדאי לוודא את תנאי ההפקדה והמינימום הדרוש להשקעה.

 5. עקוב אחרי ההשקעה: לאחר שהשקעת את הכסף, עליך לעקוב אחרי ההשקעה ולבדוק שההשקעה נעשית בצורה נכונה, זה כולל מעקב אחרי ערכי הנכסים בקרן, התפתחות ההשקעה עם הזמן והתוצאות הכלכליות שלה.

רוצים לקנות קרנות כספיות? באמצעות פלטפורמת Fair ניתן לחפש ולפלטר מידע על יותר מ-1000 קרנות ולסדר לפי תשואה ודמי ניהול כך שתוכלו לבחור את הקרן המתאימה ביותר עבורכם.
ב-Fair אפשר לקנות בכל סכום החל מ-250 ש"ח וזאת ללא עמלות מסחר ובלי דמי ניהול.

קרנות כספיות עם פייר

סוגי קרנות נאמנות

ישנם מגוון רחב של מסלולים שונים שכל אחד מהם מתאפיין בצורת השקעה שונה ובצורת ניהול שונה של הכסף. אחת ההבחנות העיקריות בקרנות נאמנות היא ההבחנה בין קרן פאסיבית לקרן אקטיבית. בקרן פאסיבית  מירב ההשקעות יהיו קבועות מראש ולא יערכו שינויים משמעותיים בתיק. שיקול הדעת של מנהלי התיק יחסית קטן והשינויים בקרנות הללו נעשה כמעט בצורה אוטומטית. לעומת זאת, קרנות נאמנות אקטיביות מנוהלות באופן תדיר על ידי מנהלי הקרן והם עורכי בהם שינויים בהתאם לשיקול דעתם בשוק.

הבחנה נוספת היא בין קרנות נאמנות אובייקטיביות לכאלו שאינן אובייקטיביות. ישנן קרנות שמשקיעות במניות מסוימות וזאת בגלל שיש לו זיקה כלשהי לאותן המניות או שהוא בוחר בצורה אובייקטיבית לגמרי מתוך כל המניות הקיימות בשק. כמובן יש יתרון גדול לבחירה אובייקטיבית שכן היא שמה את טובת הצרכנים במקום הראשון.

עוד הבחנה חשובה מאוד שעשויה לגרום לכם לבחור בקרן אחת או אחרת היא מידת הסיכון והרכב קרן הנאמנות. יש קרנות שיש בהן חשיפה גדולה למניות (יכון גבוה) ואילו קרנות אחרות משקיעות את מירב הכספים שלהם דווקא באגרות חוב בעלות סיכון נמוך. עניינים נוספים שעשויים להבחין בהרכב התיק הם חשיפה למט"ח, כמה מהמניות הן בארץ וכמה בחו"ל ועוד. ככלל, חשוב לשים לב למה שקורה בשוק וכן למאפיינים האישיים שלכם (אהבה או שנאת סיכון, השקע לטווח קצר או ארוך) כדי להתאים לכם את הקרן המיטבית.

מדריכים נוספים: השקעה במניות למתחיליםהשקעות בבורסה למתחיליםקניית מניות

האם יש חסרונות בהשקעה בקרן נאמנות?

קיימים כמה חסרונות להשקעה בקרן נאמנות, הנה כמה מהם:

 1. החזרי השקעה יכולים להיות נמוכים: כמו בכל השקעה, יש סיכון שהחזרי השקעה יהיו נמוכים יותר מאשר ההשקעה במקום אחר.

 2. אי אפשרות להשפיע על ההשקעה: כשאתה משקיע בקרן נאמנות, אין לך שליטה ישירה על ההשקעות של הקרן. ככל שהקרן גדלה, הולכים ומגדילים את השליטה העסקית שלה, ולכן אתה יכול להיות פחות מתאים לקרן ככל שהיא מתפתחת.

 3. עלות ניהול יכולה להיות גבוהה: כמו כל קרן אחרת, קרן נאמנות גם נושאת בעלויות ניהול. אלו יכולות להיות יקרות יותר מאשר העלויות הקונבנציונליות של ק רנות מסוג אחר.

מהן האלטרנטיבות לקרנות נאמנות?

קיימות מספר אלטרנטיבות להשקעה בקרנות נאמנות, כמו השקעה בכלי השקעה אחרים כגון מניות, אג"חים, תעודות סל, קרנות נאמנות זרות, קרנות נאמנות מנוהלות וכו'.

ההבדל המרכזי בין קרנות הנאמנות לבין האלטרנטיבות הללו הוא הרמת הסיכון. קרנות הנאמנות מתאימות למשקיעים שמחפשים השקעה ביציבות וברמת סיכון נמוכה יחסית, ומציעות יכולת יצירת רווחים מתמשכים עם הגנה על ההשקעה. לעומת זאת, כלי השקעה אחרים עשויים לספק רווחים גבוהים יותר אבל עם רמת סיכון גבוהה יותר.

לפיכך, כל פרופיל משקיע צריך להיערך בפעם ראשונה ולבחור את הכלי המתאים ביותר לצרכיו ולמטרותיו הכספיות.

שאלות נפוצות על קרנות נאמנות

 1. עמלת ניהול – זו העמלה שנגבת על ידי מנהל הקרן עבור הניהול והפעולות השוטפות של הקרן. העמלה זו משתנה בין קרנות נאמנות שונות ומצוינת בתור אחוז מהשווי הנכון של הקרן.

 2. עמלת קנייה ומכירה – זו העמלה שנגבת על ידי הסוכן או המתווך שבוצעה על ידו הרכישה או המכירה של הקרנות הנאמנות. העמלה זו עשויה להיות בצורת עמלת קנייה ו/או מכירה, וכן משתנה בין סוכנים שונים.

 3. עמלת פעילות – זו העמלה שנגבית על ידי מנהלי הקרן עבור פעולות מסוימות, כגון החזקת מספר ניירות ערך מסוימים בקרן, עסקאות תועלת וכדומה. עמלות אלו משתנות בין קרנות נאמנות שונות ועשויות להיות מצויות או לא, תלוי בסוג הקרן ובניהול שלה.

כמו כמעט כל ההשקעות, גם קרנות הנאמנות מהווה השקעה עם רמת סיכון, ואין השקעה שהיא לגמרי בטוחה.

קרנות הנאמנות הן כלי השקעה עם רמת סיכון נמוכה יחסית לכלים השונים הזמינים בשוק ההשקעות, אך עדיין קיימת סיכון להפסד בשל כמה סיבות, למשל:

 1. החזרי ריבית נמוכים יחסית – עם זאת, הם מספקים החזרים יציבים יותר בהשוואה לכלים השונים הזמינים בשוק ההשקעות.

 2. סיכון ריכוז בחברות מסוימות – כמו כל השקעה בחברות ספציפיות, ישנו סיכון שהחברות שבהן הקרן השקיעה יכולות לחוות דחייה או מגבלות ביצועיות, וזה עשוי לגרום לצמיתות ביצועי הקרן.

 3. התנודות בשוק ההשקעות – כך כמעט כל השקעות, קרנות הנאמנות עשויות להיות תקופות של ירידה בשווי הקרן כתוצאה מתנודות בשוק ההשקעות כולל סיכונים גלובליים.

השקעה בקרן נאמנות מתאימה למשקיעים שמחפשים השקעה יציבה עם רמת סיכון נמוכה יחסית, ומעוניינים להשקיע בחברות גדולות ויציבות עם יכולת יצור רווחים מתמשכים וגבוהים. קרנות הנאמנות עשויות להתאים למשקיעים עם יכולת כספית שוטפת או למשקיעים עם יכולת כספית נמוכה יותר שמחפשים להשקיע בכלי השקעה עם רמת סיכון נמוכה יחסית.

בנוסף, השקעה בקרן נאמנות עשויה להתאים למשקיעים שמעוניינים להשקיע בחברות שנותנות דגש לסיטונאות ולחברות יצור, ופחות לחברות חדשניות וסטארטאפים.

לכן, כל פרופיל משקיע צריך להערך בפעם ראשונה לפני החלטה להשקיע בקרן נאמנות או בכלי השקעה אחרים.

רלוונטי:  השקעות קטנות למתחילים | השקעות סולידיות | תיקי השקעות מומלצים

סיכום

קרנות נאמנות הם מוצר פיננסי מהנפוצים בארץ ומאפשר לקבוצת משקיעים לחבור יחדיו וליצור קרן שמנוהלת על ידי מנהלי קרן מקצועיים. קרנות הנאמנות מתאפיינות בשקיפות בגיוון ובמקצועיות דבר שמושך אנשים רבים לשים את הכספים שלהם בקרנות נאמנות. יש מספר סוגי  קרנות נאמנות ומומלץ לשים לב שאנו לוקחים את המסלול הנכון ביותר עבורנו.

רוצים לקנות קרנות כספיות? באמצעות פלטפורמת Fair ניתן לחפש ולפלטר מידע על יותר מ-1000 קרנות ולסדר לפי תשואה ודמי ניהול כך שתוכלו לבחור את הקרן המתאימה ביותר עבורכם.
ב-Fair אפשר לקנות בכל סכום החל מ-250 ש"ח וזאת ללא עמלות מסחר ובלי דמי ניהול.

קרנות כספיות עם פייר

רלוונטי: איך להשקיע בשוק ההון?

הצטרפו לניוזלטר הסודי שלנו

אנחנו גם שונאים ספאם אז מבטיחים לא לבלבל לכם את השכל, רק דברים שווים

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

לגולשי פיננקה מגיע יותר!
חדש! עכשיו בגרסה 2.0: קובץ אקסל פשוט ונוח להורדה על מנת שתוכלו בעזרתו לנהל את כלכלת המשפחה שלכם באמצעות מעקב הוצאות והכנסות חודשי ושנתי. שיהיה בהצלחה.

מידע מקצועי נוסף עבורכם

רוצה לדבר עם מומחה?

רוצה לחסוך בעמלות מסחר?

מלאו את השאלון ונחזור אליכם עם הצעות משתלמות

כמה כסף חשבת להשקיע?
באיזה בורסה?
טווח ארוך או קצר?
לחיצה על הכפתור מהווה אישור לפרטי התקנון

השאירו פרטים ונציג הבינלאומי יחזור אליכם עם הצעה ייחודית