קרנות איריות

קרנות איריות – איך קונים קרן אירית? איך לבחור, למי זה מתאים ומה לשים לב? [מדריך]

תעודות סל או "קרנות נסחרות בבורסה" הן בדיוק כפי שהשם מרמז: קרנות שנסחרות בבורסות, בדרך כלל עוקבות אחר מדד ספציפי. כאשר אתה משקיע בתעודת סל, אתה מקבל חבילת נכסים שאתה יכול לקנות ולמכור במהלך שעות השוק – פוטנציאלי להקטין את הסיכון והחשיפה שלך, תוך סיוע בפיזור התיק שלך.

קרנות איריות הן סוג של קרנות סל, המציעות למשקיע דמי ניהול מופחתים יחסית לאלו הנגבים למשקיעים בהשקעה בקרנות ישראליות. בנוסף, לקרנות איריות לא מתלווה סיכון מס עיזבון בדומה לתעודות סל אמריקאיות. קראו על הקרנות האיריות, למי הן מתאימות ואיך ניתן לקנות אותן. הכל על קרנות איריות להשקעה.

תוכן עניינים

מה זה קרנות איריות?

כדי להבין מהן הקרנות האיריות נשווה אותן לקרנות הישראליות והאמריקאיות:

קרנות ישראליות

קרנות ישראליות גובות מהמשקיעים דמי ניהול בשיעור גבוה יותר מהמקובל בקרנות זרות. בקרב גופים זרים של קרנות איריות ואמריקאיות מקובלת תופעה הפוכה של דמי ניהול נמוכים הכוללים אף הורדה של שיעור דמי הניהול. נציין כי הפערים אינם כה משמעותיים כאשר מדובר בהשקעה בקרן פסיבית. זאת לעומת קרנות אקטיביות בהן דמי הניהול עשויים להיות גבוהים משמעותית.

בנוסף, בקרנות ישראליות ישנה חשיפה למדדים שונים במעקב אחר גרסת ה-NTR (ראשי תיבות של (Net Total Return). מה שאומר שהדיבידנדים מושקעים פעם נוספת בניכוי של לא פחות מ-30%. סכום זה משמעותי מאוד אף ביחס לדמי הניהול. כאשר בממוצע ייגבה שיעור של 0.6% מכל משקיע בכל שנה.

רלוונטי: איזה מדדים יש? | איך משקיעים במדדים | איך להשקיע במדד S&P 500?

קרנות אמריקאיות

בקרנות אמריקאיות קיימת רגולציה המחייבת את המשקיעים בחלוקת דיבידנד. על בית השקעות לנכות 25% מס במקור לממשלה כך שכל משקיע מאבד 0.5% מהתיק מדי שנה. בנוסף, קרנות אמריקאיות גובות מס עיזבון עצום בשיעור 40% מהתיק מאת היורשים. רבים נמנעים מסיבה זו להשקיע בקרנות אמריקאיות.

מדריכים נוספים: השקעה במניות למתחיליםהשקעות בבורסה למתחיליםקניית מניות

קרנות איריות

קרנות איריות מציעות דמי ניהול נמוכים יחסית ביחס לדמי ניהול של הקרנות הישראליות. בנוסף, קרנות אלה אינן חשופות למס העיזבון המקובל בקרנות אמריקאיות. במידה והנכס נרשם באירלנד הוא אינו נחשב נכס אמריקאי.

נתון נוסף שחשוב לדעת הינו העובדה שקרנות איריות הן קרנות צוברות בהן מושקעים הדיבידנדים מחדש בהתאם ל-GTR  (ראשי תיבות של  Gross Total Return) כלומר, ברוטו ממס. נציין כי ישנן מדינות שלמרות זאת מנכות מס במקור אולם השיעורים נמוכים מאלו המנוכים בקרנות ישראליות ואמריקאיות. בארצות רבות השיעור המנוכה יעמוד על 8% לעומת ארה"ב שלפי אמנת ארה"ב-אירלנד מנכה 15% מס במקור בהתאם לדיבידנדים המחולקים.

לקריאה מורחבת אודות השקעות דיבידנדים

איפה קונים קרנות איריות?

איך להשקיע בקרנות איריות? תוכלו לרכוש קרנות איריות הנסחרות בארץ או נסחרות דווקא בחו"ל בבתי ההשקעות או דרך הבנקים השונים. נציין כי לא נדרשת יצירת חשבון מיוחד ברוקר זר. נציין כי מומלצת השקעה בקרנות איריות דווקא בבית השקעות מכיוון שניהול התיק בבית השקעות מונע תשלום של דמי משמרת לצד המרת מטבע חוץ ועלויות הקנייה בעלות נמוכה יותר מזו המוצעת בבנקים.

להלן כמה בתי השקעות מומלצים עם הטבות מיוחדות לגולשי פיננקה:

המומלץ ביותר

מיטב טרייד

דירוג פיננקה

5

מינימום השקעה 10,000 ש"ח – הטבה לגולשי פיננקה עם מיטב – פטור מדמי ניהול לשנתיים, 10% הנחה על החזרי מס בחברת “פינאפ”, פטור מעמלת קניה\מכירה על קרנות כספיות, ריבית על כסף נזיל שעומד בעובר ושב (עד 0.5% בשנה) וקורס מסחר במתנה!!
מבצע לתחילת שנה: ספריית VOD פיננסית במתנה הנותנת גישה ל-4 קורסים נוספים למשך חודשיים

מערכת מסחר חדשה

אקסלנס בית השקעות

דירוג פיננקה

4.9

מינימום 20,000 לפתיחת תיק מסחר עצמאי. לגולשי פיננקה, 100 ש"ח בונוס הצטרפות, פטור מדמי ניהול לשנתיים, 3 קורסי מסחר בזום.

עד 50$ החזר עמלות

אינטראקטיב ישראל

דירוג פיננקה

4.8

לסחור בפלטפורמת המסחר הפופולארית בעולם מבית אינטראקטיב ברוקרס העולמית!
מינימום השקעה: $3000 – המרה לדולר ללא עמלה (בהוראת קבע) – הוראת קניה בהוראת קבע – מסחר בשברי מניות
ללא דמי מנוי – לא סחרת לא שילמת! עד 50$ החזר עמלות לגולשי פיננקה

בונוס גבוה

IBI SMART

דירוג פיננקה

4.7
מינימום השקעה 15,000 ש"ח – מבצע עד סוף החודש: מצטרפים ומקבלים 250 ש"ח מתנה לחשבון,
פטור לשנתיים מדמי ניהול, המלצות אנליסטים (TipRanks) ובנוסף, קורס מסחר בשוק ההון מתנה

עמלות מסחר זולות

colmexpro

דירוג פיננקה

4.3

Colmex Pro מאפשרת גישה לאלפי מניות בוול סטריט באמצעות אפליקציה מתקדמת עבור משקיעים פרטיים ומוסדיים. החברה מציעה חשבון דמה חינם להתנסות במסחר. Colmex Pro מספקת כלים מתקדמים כולל גישה לנתוני Level 2, גישה ל-IPO וסורק מניות מובנה. החברה מפוקחת על ידי רגולטורים ועמלות סופר זולות.

ראה עוד בנושא: בתי השקעות מומלצים | השוואת בתי השקעות

איך קונים קרנות איריות תכלס?

כדי לקנות קרנות איריות בברוקר ישראלי, כדאי לעקוב אחר השלבים הבאים:

 1. בחירת ברוקר: עליך לבחור בברוקר מוסמך ומורשה בישראל שמציע שירותים למסחר בETFים ובמוצרים הפיננסיים המבוססים עליהם. כדאי לבדוק את המידע הפיננסי של הברוקר, עמלות המסחר, והממשק המקוון שלו.
 2. פתיחת חשבון: עליך לפתוח חשבון מסחר בברוקר הישראלי שבחרת, ולהשלים את התהליך הנדרש לפתיחת החשבון, כולל מילוי טפסים והגשת מסמכים נדרשים, כגון תעודת זהות ופרטים בנושא מסחר באינטרנט.
 3. הפקדת כספים: לאחר פתיחת החשבון, עליך להפקיד כספים בחשבון המסחר שלך כדי להיות מוכן לבצע רכישות של קרנות איריות. כדאי לבדוק את המטבעות המקובלים והאפשרויות השונות להפקדת כספים בברוקר שלך.
 4. חיפוש ובחירת קרנות איריות: בממשק המקוון של הברוקר, תוכל לחפש את קרנות האיריות שברצונך לקנות, באמצעות הקוד המזהה שלהן (כמו CSPX). בנוסף, תוכל להשוות בין קרנות האיריות השונות לפי מספר פרמטרים, כמו תשואה היסטורית, עמלות, נכסים בהם הן משקיעות, ועוד.
 5. ביצוע הזמנה: לאחר שבחרת בקרנות האיריות שברצונך לקנות, תוכל לבצע הזמנה בממשק המקוון של הברוקר שלך. עליך להזין את כמות היחידות שברצונך לרכוש ולבצע אישור על מנת להשלים את ההזמנה. טיפ: מומלץ לוודא כי סוג ההוראה המוגשת הוא LMT, שמכוון לקביעת סכום מירבי לרכישה. במילים אחרות, אם המחיר הנוכחי בשוק יעלה מעבר לסכום שנקבע, ההוראה לא תבוצע. יש לציין כי ניתן גם לבחור באפשרות MKT, שמאפשרת רכישה במחיר הנוכחי בשוק בזמן אמת, אך יש בכך חיסרון מאחר ואין בידינו שליטה מלאה על השער שבו נרכוש (תמצאו את עצמכם קונים במחיר גבוה יותר רק משום שהמחיר עשוי להתעדכן בפתאומיות ולרדת לאחר מכן).
 6. ביצוע העסקה: לאחר שההזמנה אושרה, הברוקר יבצע את העסקה ויקנה את הקרנות האיריות בשם החשבון שלך. תוכלו למצוא את הקרנות האיריות שרכשתם בחשבון המסחר שלכם בברוקר.
 7. מעקב וניהול: לאחר רכישת קרנות איריות, ניתן לעקוב אחריהן ולנהל אותן באמצעות החשבון המסחר שלך בברוקר. ניתן לקבל מידע מעודכן בנוגע למצב השקעה, למכור אותן במקרה הצורך, ולבצע פעולות נוספות בהתאם ליעדים הפיננסיים שלכם.
 

איך בוחרים איזה קרן לקנות?

 1. ביצוע מחקר עבור מספר קרנות: כדאי לבדוק את מספר הקרנות הזמינות בשוק ההון הישראלי ולבחון את האפשרויות השונות הקיימות. ניתן להשוות בין קרנות שונות לפי מספר פרמטרים כמו סוג המסלול ההשקעה, תכנית ההשקעה, יחסי התשואות השנתי, עמלות ניהול ועוד.
 2. ניתוח הביצועים הקודמים: כדאי לבדוק את ביצועי הקרנות האיריות בעבר ולבחון את היכולת הפיננסית שלהן. ניתוח הביצועים הקודמים כולל בדיקה של התשואות של הקרנות ביחס לביצועים ההיסטוריים שלהן, בדיקה של היכולת להתמודד עם מצבי שוק משתנים ושירותיות של המנהל הפיננסי של הקרן. (יש לציין כי תשואות העבר אינן מעידות על תשואות העתיד)
 3. השוואה בין תכניות ההשקעה: כדאי להשוות בין תכניות ההשקעה של הקרנות האיריות ביחס למטרות ההשקעה שלך ולמערכת היחסים בין ההשקעות השונות של הקרן.
 4. מנהל הקרן: כדאי לבדוק מי מנהל הקרן ולבחון את היכולת הפיננסית והניהיליסטית שלהם. המנהלים מנהלים את ההשקעות בשם המשקיעים ומחליטים על אסטרטגיות ההשקעה, מאזן הפורטפוליו וההשקעות בניירות ערך מסוימים. כדאי לבחון את היכולת הניוליות שלהם ואת הניסיון שלהם בניהול השקעות.
 5. עלויות ותשואות: כמובן אחד הפרמטרים החשובים ביותר הוא כדאי לבדוק את העלויות המנהליות של הקרנות האיריות, כולל עמלות ניהול, עמלות ניהול, ועמלות אחרות, ולבחון את התשואות המצפות מהקרנות ביחס לסיכונים הפיננסיים הקשורים להם.
 6. תכנית השקעה: כדאי לבדוק את תכנית ההשקעה של הקרנות האיריות ולבחון את היכולת להתאים אותה לצרכים הפיננסיים המסוימים שלך. תכנית ההשקעה כוללת את היכולת להשקיע במסלולים המתאימים, להתאים את רמת הסיכון לפי הציפיות הפיננסיות והיכולת לשנות או לבצע תיקון בתכנית ההשקעה בהתאם לשינויים בשוק ובמצב הכלכלי.
 7. גודל הקרן: כדאי לבחון את גודל הקרן. קרנות גדולות עשויות להיות בעלות עמלות ניהול נמוכות, אך גודלן יכול להשפיע על יכולת השקעה בניירות ערך קטנים ומגוונים.

יכול להיות רלוונטי:

יתרונות של קרנות איריות

 1. דמי ניהול בשיעור נמוך מדמי ניהול של קרנות ישראליות.
 2. קרנות איריות אינן חשופות למס על עיזבון אליו חשופות קרנות אמריקאיות גם במידה וקרן אירית משקיעה במניה אמריקאית. הנתון הקובע הינו איפה הקרן רשומה. במידה ונרשמה למסחר באירלנד, היא לא תהיה חשופה לתשלום מס עיזבון.
 3. בחלוקת דיבידנדים – קרנות איריות לא חשופות לתשלום מס במקור בשיעור גבוה ביחס לקרנות ישראליות וקרנות אמריקאיות בהתאם להיותן קרנות צוברות.

למדו עוד: 

למי מתאים לקנות קרנות איריות?

מומחים מעולם ההשקעות מציינים כי קרנות איריות נחשבות לאחת מהאפשרויות הטובות ביותר להשקעה בתחום מדדי המניות בצורה של פיזור רחב. יש לצרף לכך את היתרונות השונים ביחס לקרנות הנוספות בשוק ולקבל תמונה ברורה בה קרנות איריות מהוות את האופציה האופטימלית למשקיע הישראלי.

באופן כללי, תעודות סל נחשבות להשקעות בסיכון נמוך מכיוון שהן בעלות נמוכה ומחזיקות בסל של מניות או ניירות ערך אחרים, מה שמגדיל את הפיזור. עבור רוב המשקיעים הפרטיים, תעודות סל מייצגות סוג אידיאלי של נכסים שאפשר לבנות איתו תיק מגוון.

קרנות איריות לסיכום

קרנות איריות הן קרנות שנרשמו למסחר באירלנד. הן משלבות יתרונות שונים על פני קרנות אחרות מה שממצב אותן כהשקעה מועדפת עבור המשקיע הישראלי. חשוב להתייעץ עם מומחה בתחום הקרנות ותעודות הסל על מנת לוודא שהשקעה זו היא הנכונה ביותר עבורכם כמשקיעים.

רלוונטי: חוזים עתידיים או מסחר באופציות וגם השקעות אלטרנטיביות

קראו עוד: איך להתחיל להשקיע?

שאלות נפוצות על קרנות איריות?

מומחים מסכימים שעבור רוב המשקיעים הפרטיים, תיק הכולל 5 עד 10 תעודות סל הוא מושלם מבחינת גיוון. אבל מספר תעודות הסל הוא לא מה שאתה צריך להסתכל עליו. במקום זאת, עליך לשקול את מספר מקורות הסיכון השונים שאתה מקבל עם תעודות סל אלה.

לא. מכיוון שביצועי ההשקעה של תעודת סל קשורים לביצועי המניות והאג"ח שבבעלות תעודות הסל, תעודות סל עלולות להיות תנודתיות ומשקיעים יכולים להפסיד כסף אם, למשל, שוק המניות יורד.

הצטרפו לניוזלטר הסודי שלנו

אנחנו גם שונאים ספאם אז מבטיחים לא לבלבל לכם את השכל, רק דברים שווים

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

רוצה לחסוך בעמלות מסחר?

מלאו את השאלון ונחזור אליכם עם הצעות משתלמות

כמה כסף חשבת להשקיע?
באיזה בורסה?
טווח ארוך או קצר?
לחיצה על הכפתור מהווה אישור לפרטי התקנון

רוצה לדבר עם מומחה?

לגולשי פיננקה מגיע יותר!
חדש! עכשיו בגרסה 2.0: קובץ אקסל פשוט ונוח להורדה על מנת שתוכלו בעזרתו לנהל את כלכלת המשפחה שלכם באמצעות מעקב הוצאות והכנסות חודשי ושנתי. שיהיה בהצלחה.

מידע מקצועי נוסף עבורכם

רוצה לחסוך בעמלות מסחר?

מלאו את השאלון ונחזור אליכם עם הצעות משתלמות

כמה כסף חשבת להשקיע?
באיזה בורסה?
טווח ארוך או קצר?
לחיצה על הכפתור מהווה אישור לפרטי התקנון