ניהול תזרים מזומנים ביתי

ניהול תזרים מזומנים ביתי

המושג ניהול תזרים מזומנים מעלה בקרב רבים אסוציאציה לעולם העסקים. מדובר בעצם בזרימה של כסף אל תוך ומתוך יחידה כלכלית כלשהי.

אמנם המשמעות הגדולה ביותר של ניהול תזרים זה באה לידי ביטוי בעסקים, אך ההליך לא משויך אך ורק לעולם זה. בשנים האחרונות, בתי אב רבים גילו כי ניהול תזרים מזומנים מאפשר לשמר את היציבות הכלכלית בבית תוך מעקב קבוע אחר ההכנסות וההוצאות של בני המשפחה.

מעוניינים לדעת פרטים נוספים בנושא? אתם מוזמנים לקרוא את השורות הבאות, בהן נפרט את כל הפרטים החשובים בנושא.

במה שונה ניהול תזרים מזומנים ביתי מתקציב משפחתי?

יש לא מעט משפחות שמבצעות מידי חודש תקציב משפחתי. תקציב שכזה בוחן בכל חודש את הסכום שנכנס לחשבון ואת הסכום שיצא ממנו. המטרה של ניהול תזרים מזומנים ביתי היא לא רק לעקוב, היא גם לבחון מתי נכנסות ההכנסות ומתי יוצאות ההוצאות לחשבון הבנק. מדובר במעקב קבוע אחר הפרטים הבאים:

 • הוראות קבע
 • משכורות
 • חיובים בכרטיס האשראי
 • צ'קים ועוד
 

זוהי רשימה חלקית של מזומנים שנכנסים ויוצאים מהחשבון בזמנים שונים. כדי שמשפחה לא תגיע למצב שבו החשבון שלה ריק ממזומן, וכדי שניתן יהיה לגבות כל חיוב ללא יצירת מינוס, יש לנהל את התזרים באופן מעמיק. הדבר אינו מתאפשר בעת עריכת תקציב משפחתי.

איך בונים מפת תזרים מזומנים ביתית?

כדי לבנות את מפת התזרים המזומנים שלכם, אתם צריכים תחילה לבחון את חשבון הבנק שלכם בחודש הקודם. חשוב מאוד להסתכל במבט מאקרו על כל החודש. בעת מבט על דף החשבון, אתם צריכים להבדיל בין 2 תנועות:

 1. תנועות קבועות

הכוונה לתנועות שמתבצעות מידי חודש בתאריך קבוע, תנועות אלו עשויות להיות למשל:

 
 1. תנועות מזדמנות

תנועות אלו הן משתנות ואתם לא מבצעים אותם על בסיס קבוע, להלן כמה תנועות לדוגמא:

  • שיק שנתתם לאירוע משפחתי (חתונה, ברית וכו')
  • משיכת מזומן שביצעתם
  • טיפול לרכב ועוד
 

תחילה, עליכם להתמקד בתנועות הקבועות ולבדוק שהחיובים שלהם מופיעים לאחר התאריך שבו מופקדות ההכנסות לחשבונכם. זהו השלב הראשון והחשוב ביותר בהליך של ניהול תזרים מזומנים ביתי.

ניהול תזרים עם רייזאפ

אפליקציה לניהול תקציב שלא מתחשבת בעו"ש או במינוס אל רק בתזרים - כלומר הוצאות פחות הכנסות. למידע נוסף
חודש חינם

איגוד חיובים

יש לכם מספר כרטיסי אשראי והוראות קבע בחשבון? כדי שתוכלו לבצע ניהול תזרים מזומנים מיטבי, מומלץ שתרכזו את כל הוראות הקבע של החשבון שלכם בתאריך אחד. כך בעצם יהיה לכם זמן קבוע שבו כל החיובים החודשיים שלכם נפרעים. להלן מספר הוראות קבע שניתן לאחד לתאריך אחד:

 • תשלומי ארנונה
 • תשלומי מים
 • תשלומי חשמל
 • ביטוחים ועוד
 

הליך זה יאפשר לכם לעקוב בקלות יותר אחר החשבון.

חלוקת חשבונות דו חודשיים

ישנם מקרים שבהם יש צורך לשלם תשלומים שניתנים אחת לחודשיים (במקום אחת לחודש). ניתן לראות זאת למשל בתשלומי החשמל, הארנונה והמים. במקרים שכאלה, חשבון הבנק שלכם נאלץ "לספוג" בחודש אחד, תשלום של חודשיים. הדבר מקשה על השליטה בכל הנוגע להליך ניהול תזרים מזומנים ביתי ולכן, מומלץ לחלק את התשלומים הדו חודשיים באופן שווה ולשלם חצי מהם בחודש זוגי ואת החצי השני בחודש אי זוגי. כך תביאו לוויסות החיובים הדו חודשיים שלכם.

רלוונטי: תכנון תקציב לשיפוץ בית

ערכו תחזית במועדים של חריגות צפויות

כדי שתוכלו להיות בטוחים שאתם מבצעים ניהול תזרים מזומנים על הצד הטוב ביותר, אתם צריכים לשים לב שאתם עורכים תחזית. כדי לעשות זאת, מומלץ להשתמש בטבלת ניהול הוצאות והכנסות של פיננקה. הטבלה תאפשר לכם לבצע תחזית של תזרים המזומנים שלכם באופן הנוח ביותר.

בעת עריכת תחזית זו, עליכם לקחת בחשבון את התנועות העתידיות שצפויות להתקיים בחשבון שלכם בתקופה הקרובה. טבלת האקסל של פיננקה תאפשר לכם בסופו של דבר לראות את היתרה הצפויה ולהיערך בהתאם בחודשים שבהם אתם מוצאים את עצמכם מתמודדים עם הוצאות לא צפויות.

שימו לב, תחילה אתם צריכים לעדכן בטבלה את התנועות הקבועות ורק לאחר מכן, להוסיף את תזרים התנועות המזדמנות.

לגולשי פיננקה מגיע יותר!
חדש! עכשיו בגרסה 2.0: קובץ אקסל פשוט ונוח להורדה על מנת שתוכלו בעזרתו לנהל את כלכלת המשפחה שלכם באמצעות מעקב הוצאות והכנסות חודשי ושנתי. שיהיה בהצלחה.

 

שאלות נפוצות על ניהול תזרים מזומנים ביתי


פעל לפי חוק 50–30–20. מומחים פיננסיים ממליצים לחסוך לפחות 20% מההכנסה שלך בכל חודש. עדיף לשים 20% בצד מיד לאחר הגעת המשכורת במידת האפשר.


קח את סך התזרים מתוך סך התזרים כדי לראות אם יש יותר כסף בפנים או בחוץ.

רשום את המזומנים הזמינים שלך בתחילת החודש.

חשב את הכספים הזמינים שלך בסוף החודש על ידי הוספת תזרים המזומנים הנקי ליתרת הפתיחהדאג שתמיד תהיה לך תמונה ברורה של המצב הפיננסי של של. זה יכול לעזור לך לזהות בעיות ולהחליט כיצד להימנע מבעיות תזרים מזומנים.

שמירה על מאגר מזומנים, כמו קרן חירום לימים קשים יכולה להיות גם פיתרון טוב, למקרה פיטורים, מחלה או מקרה חירום.

חישוב תזרים המזומנים החודשי שלך יעזור לך להעריך את המצב הפיננסי הנוכחי שלך, כדי שתדע איפה אתה עומד מבחינה פיננסית.

אם יש לך כרגע תזרים מזומנים שלילי או שאתה רוצה להגדיל את תזרים המזומנים הנקי החיובי, הדרך היחידה לעשות זאת היא להעריך את הרגלי ההוצאות שלך ולהתאים אותם לפי הצורך. על ידי שימוש בדוחות פיננסיים אישיים כדי להיות מודעים יותר להרגלי ההוצאות והשווי הנקי שלך, אתה תהיה בדרך לביטחון כלכלי גדול יותר.

רלוונטי:

הצטרפו לניוזלטר הסודי שלנו

אנחנו גם שונאים ספאם אז מבטיחים לא לבלבל לכם את השכל, רק דברים שווים

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

לגולשי פיננקה מגיע יותר!
חדש! עכשיו בגרסה 2.0: קובץ אקסל פשוט ונוח להורדה על מנת שתוכלו בעזרתו לנהל את כלכלת המשפחה שלכם באמצעות מעקב הוצאות והכנסות חודשי ושנתי. שיהיה בהצלחה.

מידע מקצועי נוסף עבורכם

רוצה לדבר עם מומחה?

רוצים לנהל תקציב עם אפליקציה?

נסו את רייזאפ!
שירות דיגיטלי מהפכני שמאפשר לשלוט בהוצאות בצורה חכמה!
קבלו חודש חינם +50% הנחה לחודשיים נוספים (לא נדרש להזין פרטי כרטיס אשראי) וגם שליטה מלאה על ההתנהלות הפיננסית שלכם
חודש במתנה

השאירו פרטים ונציג הבינלאומי יחזור אליכם עם הצעה ייחודית