מסחר באופציות

מסחר באופציות

מסחר באופציות עשוי להיראות מרתיע בהתחלה, אבל קל להבין זאת אם אתה מבין כמה נקודות עיקריות. תיקי משקיעים בנויים בדרך כלל ממספר סוגי נכסים. אלה עשויים להיות מניות, אג"ח, תעודות סל ואפילו קרנות נאמנות.

אופציות הן סוג נוסף של נכסים, וכאשר נעשה בהן שימוש נכון, הן מציעות יתרונות רבים שמסחר במניות או תעודות סל בלבד לא יכול.

מה זה מסחר באופציות?

אופציות הינן מכשירים פיננסיים הנסחרים בבורסה שנגזרים מנכסי בסיס. קונה אופציה זכאי לרכוש את נכס הבסיס ואילו מוכר האופציה (כותב האופציה) מתחייב בתשלום הפרשי שווי נכסי הבסיס במועד המימוש לבין מחיר מימוש האופציות לקונה. בבורסה ישנן אופציות Call ואופציות Put – כלומר אופציות רכש ואופציות מכר הנסחרות מדי יום. נכס הבסיס הנסחר עשוי להיות מניה, אג"ח, מט"ח או מדד שלם, כאשר אופצית מעו"ף למשל הינה אופציה על מדד ת"א 35.

רלוונטי: קרנות נאמנות | מדדים מובילים בעולם

בעת מימוש האופציה ישנן שתי אפשרויות סליקה בידי הקונה: סליקה פיזית או כספית. סליקה פיזית משמעותה קניה או מכירה של אופציה במחירה הנקוב על ידי מחזיק האופציה לעומת סליקה כספית שפירושה קבלת סכום כסף המייצג את ההפרש בין שער נכס הבסיס במועד המימוש לבין מחיר המימוש.

רלוונטי: השקעות בבורסה למתחילים

למי מתאים מסחר באופציות?

הדעה הרווחת היא כי מסחר באופציות שייך רק לספקולנטים (מהמרים), למעשה, מסחר באופציות מתאים לכל סוחר בבורסה המשקיע עם מידה מסוימת של סיכון ומעוניין לגדר את הסיכון. מסחר באופציות הינו כלי להגדלת תשואת תיק ההשקעות בנוסף לצמצום הפסדים וגידור סיכונים המאפיינים סוג השקעה זה.

רלוונטי: השקעות במניות למתחילים

מהן אופציות מעו"ף ולמי הן מתאימות?

אופציות מעו"ף הן אופציות אירופאיות על מדד תל אביב 35 . מדד זה כולל את 35 החברות הגדולות ביותר בבורסה.

מסחר באופציות מעו"ף מתאים עבור מספר סוגי משקיעים:

  • משקיעים החוששים ממשברים כלכליים וירידות בשווי נכסיהם ומנגד אינם רוצים להנזיל את תיק ההשקעות יבחרו בגידור וביטוח השקעותיהם באמצעות מחסר באופציות מסוג Put.
  • משקיעים החוששים מכניסה לשוק ההון מכיוון שמרגישים שמתמחרים גבוה מדי ומנגד אינם מעוניינים להחמיץ עליות בשוק במידה ויימשכו, יבחרו לסחור באופציות מסוג CALL.
  • משקיעים נועזים יבחרו להמר באמצעות מינוף אופציות כדי לנצל את התנודתיות כדי לייצר רווח גדול באמצעות השקעת סכום קטן. סטטיסטית, רבים ינחלו כישלון בצורת מסחר זו.

קראו עוד: מסחר עצמאי בבורסה

איך סוחרים באופציות?

באמצעות הבורסה ניתן לקנות או למכור אופציות. בנוסף, קיימים כתבי אופציות המונפקים על ידי חברות שונות הנסחרות בבורסה על ני"ע שלהן.

לרוב נעשים שני סוגי שימושים באופציות: ספקולציות וגידור. שימוש באופציה כספקולציה מיועדת להשגת מטרות רווח בלבד ואינה קשורה בהחזקה של נכס בסיס ספציפי. האסטרטגיה השכיחה הינה מכירה או קנייה של מרווחי יחס ואוכף וכן קניית כיוון Naked.

לעומת זאת האסטרטגיה המקורית הינה אסטרטגיית גידור להקטנת סיכון החזקת נכס בסיס באמצעות Protective Put, קנייה/מכירה של חוזים וכן Cover Call.

רלוונטי: קראו עוד על חוזים עתידיים | מסחר סווינג

כיצד מתחילים לסחור באופציות?

רוב בתי ההשקעות מציעים היום מסחר באופציות. בדרך כלל יש להגיש בקשה למסחר באופציות ולקבל אישור. לאחר האישור, אתה יכול להזין פקודות לסחר באופציות בדומה למניות, אך באמצעות שרשרת אופציות כדי לזהות איזה בסיס, תאריך תפוגה ומחיר מימוש, והאם זה call או put. לאחר מכן, תוכל לבצע פקודות לימיט או פקודות מרקט עבור אפשרות זו.

מצאו את הברוקר המתאים לכם להתחלת מסחר באופציות:

המומלץ ביותר

מיטב טרייד

דירוג פיננקה

5

מינימום השקעה 10,000 ש"ח – הטבה לגולשי פיננקה עם מיטב – פטור מדמי ניהול לשנתיים, 10% הנחה על החזרי מס בחברת “פינאפ”, פטור מעמלת קניה\מכירה על קרנות כספיות, ריבית על כסף נזיל שעומד בעובר ושב (עד 0.5% בשנה) וקורס מסחר במתנה!!
מבצע לתחילת שנה: ספריית VOD פיננסית במתנה הנותנת גישה ל-4 קורסים נוספים למשך חודשיים

מערכת מסחר חדשה

אקסלנס בית השקעות

דירוג פיננקה

4.9

מינימום 20,000 לפתיחת תיק מסחר עצמאי. לגולשי פיננקה, 100 ש"ח בונוס הצטרפות, פטור מדמי ניהול לשנתיים, 3 קורסי מסחר בזום.

עד 50$ החזר עמלות

אינטראקטיב ישראל

דירוג פיננקה

4.8

לסחור בפלטפורמת המסחר הפופולארית בעולם מבית אינטראקטיב ברוקרס העולמית!
מינימום השקעה: $3000 – המרה לדולר ללא עמלה (בהוראת קבע) – הוראת קניה בהוראת קבע – מסחר בשברי מניות
ללא דמי מנוי – לא סחרת לא שילמת! עד 50$ החזר עמלות לגולשי פיננקה

בונוס גבוה

IBI SMART

דירוג פיננקה

4.7
מינימום השקעה 15,000 ש"ח – מבצע עד סוף החודש: מצטרפים ומקבלים 250 ש"ח מתנה לחשבון,
פטור לשנתיים מדמי ניהול, המלצות אנליסטים (TipRanks) ובנוסף, קורס מסחר בשוק ההון מתנה

עמלות מסחר זולות

colmexpro

דירוג פיננקה

4.3

Colmex Pro מאפשרת גישה לאלפי מניות בוול סטריט באמצעות אפליקציה מתקדמת עבור משקיעים פרטיים ומוסדיים. החברה מציעה חשבון דמה חינם להתנסות במסחר. Colmex Pro מספקת כלים מתקדמים כולל גישה לנתוני Level 2, גישה ל-IPO וסורק מניות מובנה. החברה מפוקחת על ידי רגולטורים ועמלות סופר זולות.

סוגי אופציות הנסחרות בבורסה

ישנם סוגים שונים של אופציות הנסחרות בבורסה. השניים המוכרות ביותר הן האופציה האמריקאית והאופציה האירופית:

  • האופציה האמריקאית – מאפשרת לרוכש לממש את האופציה בכל רגע נתון ללא קשר למועד שנקבע מראש בינו ובין המוכר.
  • האופציה האירופאית – האופציה המוכרת בבורסה בתל אביב המאפשרת את מימוש האופציה רק בתאריך המימוש שנקבע מראש. תאריך המימוש ניתן לשינוי רק באמצעות הבורסה ולא על ידי הרוכש כנהוג במסחר באופציות אמריקאיות.

רלוונטי: פלטפורמות מסחר מדומה

מהם סיכונים הכרוכים במסחר באופציות?

כבכל השקעה ממונפת, גם באופציות קיים סיכון לירידה בשיעור הגבוה יותר משווי הנכס. מינוף ככלל, הינו מכשיר פיננסי המאפשר הגדלת תשואה בשיעור גבוה לצד הפסד בשיעור גדול יותר משווי הנכס המקורי. השקעה מסוג זה אמנם טומנת בחובה סיכוי לרווח גדול יותר אולם כמובן, כרוכה בסיכון להפסד משמעותי של כל שווי הנכס ואף יותר.

רלוונטי: השקעות לטווח קצר

מיסוי על מסחר באופציות

רווחים מהשקעה באופציות ככל השקעה בורסאית אחרת, נחשבים לרווח הון החייב במס של 25%.

נסו גם: השקעות קטנות למתחילים

שאלות נפוצות על מסחר באופציות


עם מסחר באופציות, בהתאם לסוג המסחר, אפשר להפסיד את ההשקעה הראשונית שלך – ועוד אינסוף. לכן כל כך חשוב להתנהל בזהירות. אפילו סוחרים מנוסים יכולים לטעות בזיהוי הזדמנויות ולהפסיד כסף.


ישנה תפיסה שגויה נפוצה שמסחר באופציות הוא כמו הימורים. הייתי דוחה את זה בתוקף. למעשה, אם אתה יודע לסחור באופציות או יכול לעקוב וללמוד מסוחר מנוסה, מסחר באופציות הוא לא הימורים, אלא למעשה, דרך להפחית את הסיכון שלך בצורה מחושבת.


 
אם אתה מחפש לסחור באופציות, החדשות הטובות הן שלעתים קרובות לא צריך הרבה כסף כדי להתחיל. כמו בדוגמאות למעלה, אפשר לקנות אופציה בעלות נמוכה ולהרוויח פי כמה מכספך. עם זאת, גם קל מאוד להפסיד את הכסף שלך. אז מומלץ לנקוט במשנה זהירות.

אופציות או להיות? שורה תחתונה

מסחר אופציות מציעה אסטרטגיות חלופיות למשקיעים להרוויח ממסחר בניירות ערך. יש מגוון אסטרטגיות הכוללות שילובים שונים של אפשרויות, נכסי בסיס ונגזרות אחרות. אסטרטגיות בסיסיות למתחילים כוללות קניית calls, קניית Puts, מכירת calls Cover וקניית Puts Protective. ישנם יתרונות למסחר באופציות ולא לנכסי בסיס, כגון הגנה מפני ירידה ותשואות ממונפות, אך ישנם גם חסרונות כמו הדרישה לתשלום פרמיה מראש. 

מסחר באופציות לא חייב להיות קשה להבנה כאשר אתה תופס את המושגים הבסיסיים שלהן. אופציות יכולות לספק הזדמנויות בשימוש נכון אך באותה נשימה יכולות להזיק בשימוש לא נכון. זה תפקידך לדעת היטב לאן אתה נכנס בטרם ביצוע המסחר.

רלוונטי: איך להתחיל להשקיע בשוק ההון?

הצטרפו לניוזלטר הסודי שלנו

אנחנו גם שונאים ספאם אז מבטיחים לא לבלבל לכם את השכל, רק דברים שווים

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

לגולשי פיננקה מגיע יותר!
חדש! עכשיו בגרסה 2.0: קובץ אקסל פשוט ונוח להורדה על מנת שתוכלו בעזרתו לנהל את כלכלת המשפחה שלכם באמצעות מעקב הוצאות והכנסות חודשי ושנתי. שיהיה בהצלחה.

מידע מקצועי נוסף עבורכם

רוצה לדבר עם מומחה?

רוצה לחסוך בעמלות מסחר?

מלאו את השאלון ונחזור אליכם עם הצעות משתלמות

כמה כסף חשבת להשקיע?
באיזה בורסה?
טווח ארוך או קצר?
לחיצה על הכפתור מהווה אישור לפרטי התקנון