השקעות בוויסקי

השקעה בוויסקי: האם זה כדאי? איך להשקיע בחביות וויסקי

מותרות כגון יצירות אמנות, מכוניות קלאסיות ויין משובח נתפסו זה מכבר כבעלי פוטנציאל להרוויח  כסף והם מכונים ביחד "השקעות אלטרנטיביות".

כעת, הודות לכמה תשואות פנומנליות לאחרונה, מה שנקרא מי החיים – וויסקי – הצטרף ליין כנכס אלכוהולי שמושך את עיני המשקיעים.

לפי אתר פורבס, בדצמבר 2021,  גלנפידיך סינגל מאלט משנות ה-50 של המאה ה-20נמכר במכירה פומבית תמורת 830,000 פאונד באירוע הצדקה The Distillers One of One, וקבע שיא של מכירת גלנפידיך במכירה פומבית.

עוד לאחרונה, אספן מאסיה שילם 16 מיליון ליש"ט מרשרשים עבור חבית משנת 1975 של ארדבג סינגל מאלט סקוץ' – נתון שיא עולמי והרבה יותר מכל מכירה שנרשמה עבור וויסקי במכירה פומבית.

בהתחשב בדוגמאות הללו, זה עשוי להיות מפתה לחשוב שיש מקום לוויסקי בתיק השקעות. אחרי הכל, אנחנו חיים בתקופות אי-ודאות שבהן נכסים מסורתיים, כמו מניות, סובלים מתנודתיות קשה.

שוק המניות בארה"ב, שצנח ב-20% מתחילת 2022 ונצא כעת בטריטוריה הקלאסית של "שוק דובי". גם הרקע הכלכלי הגלובלי לא בדיוק מאפשר מיפוי מדוייק לעתיד, המאופיין ככל הנראה  באינפלציה גואה ועליית ריבית. בבריטניה, הסיכוי למיתון עולה  מיום ליום.

רלוונטי: בית השקעות מומלץ

השקעה בחביות וויסקי: נכס מוחשי

בהתחשב בנסיבות אלה, מובן שלמשקיעים יש נטייה להימשך בתקופה זו לנכסים מוחשיים בתקווה שהם מציעים פחות סיכון להיות מושפעים מתנודות בשוק.

זהב לדוגמא, במשך מאות שנים, המתכת היקרה התקבלה כנכס בטוח ומגובה שאליו פנו המשקיעים בתקופות של מהומה ותנודתיות. אבל מה לגבי הסיכויים לזהב נוזלי אלכוהולי? האם לוויסקי יש מקום בתוך תיק השקעות?

רלוונטי: השקעות בבורסה למתחילים | מסחר בזהב

סוגי השקעות בוויסקי

השקעה בבקבוקי וויסקי

אחת הדרכים הקלות ביותר להשקיע בוויסקי היא לקנות בקבוקים ישירות ולאחסן אותם עד שתחליט למכור ברווח. עם זאת, אם תחליט לקנות וויסקי בבקבוק, יש כמה דברים שכדאי לקחת בחשבון. 

 • כיצד לזהות בקבוק אותנטי לעומת מזויף
 • מותגי האספנות המבטיחים ביותר והיכן ניתן למצוא אותם
 • המנות ששוחררו והמאפיינים שלהן
 • שווי השוק ההוגן של הוויסקי שאתה רוצה לקנות וההערכה הצפויה שלו
 • כיצד לאחסן את הבקבוקים כראוי – תצטרך להבטיח מקום בטוח עם תנאי אחסון אופטימליים
 • להבין כי השקעה בוויסקי היא השקעה לטווח ארוך שלא ייתן לך תשואות בטווח הקצר

השקעה בחביות וויסקי

חלק מהמזקקות מוכרות וויסקי בחביות, מה שמאפשר לך לקנות את האלכוהול במחירים סיטונאיים ולקבל בעלות מלאה על החבית. בדרך כלל, השקעה בחבית היא האפשרות המשתלמת והמתאימה יותר אם אינך בטוח אילו בקבוקי וויסקי יצליחו.

עם זאת, השקעה בוויסקי בחבית עלולה להיות מסוכנת מכיוון שחביות ההשקעה שלך ובטיחותן תלויות לחלוטין במזקקה, היכן שהן מאוחסנות. אז אתה צריך להיות בטוח ב-100% שהוויסקי שלך בידיים בטוחות.

רלוונטי: האם קיימות השקעות בטוחות?

עליך להחזיק את חביות הוויסקי לפחות שלוש שנים לפני שתוכל לבקבק את המוצר שלך. לחלופין, אתה יכול למכור את החביות למזקקה או למשקיע אחר, שתכין תערובת של החבית שלך ושל חביות אחרות.

למדו עוד: השקעות קטנות למתחילים

השקעה במניות וקרנות וויסקי

אם אתם רוצים להשקיע בוויסקי אבל מעדיפים לדבוק במניות מסורתיות, תוכלו לקנות מניות של יצרני וויסקי או יצרני חביות במקום בקבוקי וויסקי.

עם זאת, זכור שהמניות שלך יושפעו ישירות מהתנודות בשוק הוויסקי ומביצועי החברה.

אם אתה רוצה להפחית את הסיכון, אתה יכול גם לשקול השקעה בקרנות וויסקי כמו:

 • קרן ההשקעות פלטינום וויסקי: קרן ההשקעות פלטינום וויסקי הייתה אחת מקרנות הוויסקי הראשונות שנוצרו אי פעם. עם זאת, עליך להיות משקיע מוסמך או אדם בעל ערך גבוה כדי לקבל גישה אליו.
 • קרן סינגל מאלט: קרן סינגל מאלט היא קרן הוויסקי הראשונה הנסחרת בבורסה. זה נגיש בקלות על ידי משקיעים פרטיים, וההשקעה המינימלית היא $1,245.

קרנות כאלה בדרך כלל מגייסים הון כדי לקנות וויסקי שונים לאספנות, למכור אותם מאוחר יותר ברווח ולחלק דיבידנדים למשקיעים שלהם.

רלוונטי: השקעות במניות למתחילים

5 גורמים שיש לקחת בחשבון לפני השקעה בוויסקי

הנה כמה מהגורמים שכדאי לקחת בחשבון לפני שקופצים למסע ההשקעה בוויסקי שלך:

 1. קבע את התקציב שלך
  החלט כמה אתה יכול להשקיע בהתחלה. אתה יכול להתחיל עם כמה מאות דולרים אם אתה משקיע בבקבוקים. עם זאת, אם אתה משקיע בחביות, ההשקעה הראשונית שלך תהיה בסביבות $20,000.
 2. הבינו שזו השקעה לטווח ארוך
  אם אתה מחפש תוצאות לטווח קצר, ייתכן שההשקעה בוויסקי לא תתאים לך.

  בדרך כלל, תשואות הוויסקי השנתיות הן בסביבות ה-10%, אבל אתה צריך לשקול באיזה וויסקי תשקיע ובביצועי העבר שלו. לאחר שתעשה זאת, בדוק אם התשואות החזויות תואמות את מטרות ההשקעה שלך ומטרותיך.

 3. היו מודעים לשמות המותג העיקריים
  אם אתם משקיעים בבקבוקים, חפשו את שמות המותגים שהיטיבו בעבר בשוק ההשקעות בוויסקי.
 4. תעש מחקר מעמיק
  לפני שתתחיל להשקיע בוויסקי, הקפד לעשות את המחקר שלך על יסודות הוויסקי:

  טעימות וויסקי: כדי לדעת מה לחפש, עליך להיות מסוגל לזהות את המאפיינים העיקריים של וויסקי טובים, כגון צבע, ריח וטעם.
  תכולת אלכוהול: בדרך כלל, לוויסקי עם ABV גבוה יותר יש פוטנציאל התיישנות טוב יותר ולכן יש סיכוי גבוה יותר לעלות בערכו.
  רקע חברה: גלה את הביצועים של חברת הוויסקי, הדוחות הכספיים והתוכניות העתידיות. לדוגמה, חביות ובקבוקים הנמכרים על ידי חברות שמתכננות לסגור או מיתוג מחדש יכולים להחזיק בערך רב יותר.

 5. מצא מוכר אמין
  אם אתה חובב וויסקי שרק מתחיל להשקיע בוויסקי, וודא שאתה הולך למוכר בעל מוניטין ואמין. מוכרים מבוססים מבטיחים אותנטיות ובדרך כלל נותנים עצות טובות.

רוצים לגוון? למדו על השקעות בקריפטו

האם כדאי להשקיע בוויסקי?

השקעה בוויסקי בהחלט צריכה להיות בקצה המסוכן של קשת ההשקעות. למרבה האירוניה, זה יכול להיות גם לא נזיל: רכישה שגויה עלולה בסופו של דבר להוביל לקושי למצוא קונה.

תמיד גם ישנה אפשרות להיקלע להונאות שונות. יש לזכור גם שזה נכס פיזי לכל דבר, ולכן בקבוקים עלולים להישבר, להתקלקל אולי גם להיגנב וזה נכון גם לגבי חביות.

אבל לפחות אם הנכס היקר שלך לא מסוגל לספק לך עושר בלתי נתפס, נותרת האפשרות להתנחם במשקה טוב.

שאלות נפוצות על השקעות בוויסקי

ויסקי שלא נפתח מחזיק מעמד ללא הגבלת זמן, אבל תוקף הוויסקי יכול לפוג אם אתה פותח את הבקבוק. רוב מדעני הוויסקי מאמינים שבקבוק וויסקי שנפתח מחזיק מעמד כשנה עד שנתיים – אם הוא מלא למחצה. תוקף הוויסקי פג כ-6 חודשים אם הוא מלא ברבע או פחות.


תשואה של חביות וויסקי עולות גם על ביטקוין ומדד S&P 500, ואם אתה תוהה איך להשקיע בזמנים בלתי צפויים אלה, אינך צריך לחפש רחוק יותר מוויסקי. (לא המלצה, תשואות עבר לא מעידות על תשואות עתיד)

כמו בכל השקעה, גם כאן יש סיכונים. שוק הוויסקי עלול ליפול, הבקוק או החבית עלולים להישבר, להיגנב, להתקלקל. כמו כן, הוויסקי שלך עשוי להיות קשה למכירה אם הוא הפך ישן מדי, או דל מדי, כדי להיות שימושי בתערובת, תוך שהוא לא נחשב טוב מספיק כדי להיות מבוקבק כסינגל מאלט.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הצטרפו לניוזלטר הסודי שלנו

אנחנו גם שונאים ספאם אז מבטיחים לא לבלבל לכם את השכל, רק דברים שווים

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

לגולשי פיננקה מגיע יותר!
חדש! עכשיו בגרסה 2.0: קובץ אקסל פשוט ונוח להורדה על מנת שתוכלו בעזרתו לנהל את כלכלת המשפחה שלכם באמצעות מעקב הוצאות והכנסות חודשי ושנתי. שיהיה בהצלחה.

מידע מקצועי נוסף עבורכם

רוצה לדבר עם מומחה?

רוצה לחסוך בעמלות מסחר?

מלאו את השאלון ונחזור אליכם עם הצעות משתלמות

כמה כסף חשבת להשקיע?
באיזה בורסה?
טווח ארוך או קצר?
לחיצה על הכפתור מהווה אישור לפרטי התקנון

השאירו פרטים ונציג הבינלאומי יחזור אליכם עם הצעה ייחודית