השקעות-בטוחות

השקעות בטוחות: האם קיימות השקעות בטוחות עם סיכון נמוך ותשואה גבוהה?

הרבה טוענים לדעה הרווחת כי השקעה בטוחה אינה קיימת. רבים מנסים להבין אם יש דבר כזה השקעות בטוחות בכלל ובפרט בשוק ההון. חשוב להתחיל בכך שאין שום השקעה שבטוחה לגמרי. כל השקעה עלולה להוביל להפסד וישנו קשר ישיר וברור בין גובה הסיכון לסיכויי התשואה. ככל שרמת הסיכון נמוכה יותר כך הרווח הצפוי יהיה מתון יותר.  במאמר זה נתמקד בשוק ההון ונדון בהבדלים שבין ניירות הערך השונים מבחינת רמת הסיכון.

תוכן עניינים

מקומות שאפשר למצוא בהן השקעות בטוחות

משקיעים רבים מחפשים אחר דרכים להשקיע את כספם תוך חשיפה מינימלית לסיכון. אמנם תשואות גבוהות יותר קשורות לרוב לרמות סיכון גבוהות יותר, אך עדיין ניתן למצוא אפיקי השקעה המאופיינים ברמת סיכון נמוכה למדי. השקעות אלו מכונות "בטוחות" היות שהן סולדות מסיכונים משמעותיים לאובדן ההון המושקע.

חשוב לזכור כי גם ב"השקעות בטוחות" יש מידה מסוימת של סיכון. לא קיימת השקעה שהיא חסינה לחלוטין מול אירועים בלתי צפויים. עם זאת, הסיכון הכרוך בהשקעות מהסוג הזה הוא נמוך משמעותית ביחס להשקעות אחרות בשוק ההון.

כאשר משקיעים מחפשים השקעות בטוחות, הם לרוב מוותרים על פוטנציאל התשואה הגבוה יותר כדי להימנע מהתנודתיות וחוסר הוודאות המלווים בהשקעות מסוכנות יותר. עבור משקיעים רבים, ערך עליון ניתן לשימור ההון ולהגנה על הרכוש שלהם.

השקעה בבורסה

בבורסה לניירות ערך נסחרים מוצרים פיננסיים אותם מנפיקים גופים כמו, חברות וממשלות. בזירת הבורסה, הדרך להרוויח כסף היא לקנות נייר ערך במחיר מסוים, ולמכור אותו בהמשך במחיר גבוה יותר. ניירות הערך משנים את ערכם כל הזמן בהתאם לשווי השוק של החברה. ככל שהחברה יציבה יותר, מכניסה יותר ופועלת במודל עסקי בר קיימא כך ההשקעה בה בטוחה יותר. אמנם השקעה בבורסה נחשבת להשקעה עם סיכון אך לאורך זמן הבורסה יודעת לתת תשואות חיוביות – בעיקר לטווח הארוך (20+ שנה) כך שאם תכניסו כסף ותשכיבו אותו ל-20 שנה, רוב הסיכויים שהסטטיסטיקה תהיה לטובתכם.

לפניכם מספר מכשירים אטרקטיביים לתחילת מסחר עצמאי עם מינימום נמוך למתחילים:

המומלץ ביותר

מיטב טרייד

דירוג פיננקה

5

מינימום השקעה 10,000 ש"ח – הטבה לגולשי פיננקה עם מיטב – פטור מדמי ניהול לשנתיים, 10% הנחה על החזרי מס בחברת “פינאפ”, פטור מעמלת קניה\מכירה על קרנות כספיות, ריבית על כסף נזיל שעומד בעובר ושב (עד 0.5% בשנה) וקורס מסחר במתנה!!
מבצע לתחילת שנה: ספריית VOD פיננסית במתנה הנותנת גישה ל-4 קורסים נוספים למשך חודשיים

מערכת מסחר חדשה

אקסלנס בית השקעות

דירוג פיננקה

4.9

מינימום 20,000 לפתיחת תיק מסחר עצמאי. לגולשי פיננקה, 100 ש"ח בונוס הצטרפות, פטור מדמי ניהול לשנתיים, 3 קורסי מסחר בזום.

עד 50$ החזר עמלות

אינטראקטיב ישראל

דירוג פיננקה

4.8

לסחור בפלטפורמת המסחר הפופולארית בעולם מבית אינטראקטיב ברוקרס העולמית!
מינימום השקעה: $3000 – המרה לדולר ללא עמלה (בהוראת קבע) – הוראת קניה בהוראת קבע – מסחר בשברי מניות
ללא דמי מנוי – לא סחרת לא שילמת! עד 50$ החזר עמלות לגולשי פיננקה

בונוס גבוה

IBI SMART

דירוג פיננקה

4.7
מינימום השקעה 15,000 ש"ח – מבצע עד סוף החודש: מצטרפים ומקבלים 250 ש"ח מתנה לחשבון,
פטור לשנתיים מדמי ניהול, המלצות אנליסטים (TipRanks) ובנוסף, קורס מסחר בשוק ההון מתנה

עמלות מסחר זולות

colmexpro

דירוג פיננקה

4.3

Colmex Pro מאפשרת גישה לאלפי מניות בוול סטריט באמצעות אפליקציה מתקדמת עבור משקיעים פרטיים ומוסדיים. החברה מציעה חשבון דמה חינם להתנסות במסחר. Colmex Pro מספקת כלים מתקדמים כולל גישה לנתוני Level 2, גישה ל-IPO וסורק מניות מובנה. החברה מפוקחת על ידי רגולטורים ועמלות סופר זולות.

רלוונטי: פלטפורמות מסחר במניות מומלצות

אגרות חוב ממשלתיות

מניות של חברות ציבוריות הן המוצר הפיננסי הנפוץ במסחר בבורסה. ניתן לרכוש ניירות ערך ממשלתיות שמונפקות על ידי מדינות, על מנת לגייס כספים מחוץ לתקציב המדינה ממיסים. איגרות חוב ממשלתיות נחשבות לרוב כבטוחות יותר ממניות מכיוון שמדינות נוטות ליציבות ולעמידה בהתחייבויותיהם. מסיבה זו אלו נחשבות השקעות בטוחות, התשואה קטנה יחסית וכך גם התשואה.

רלוונטי: למדו הכל אגרות חוב

לא יודעים איך לבחור אגרות חוב?

באמצעות פלטפורמת Fair (שהנה חבר בורסה ונתונה לרגלוציה של רשות שוק ההון) ניתן לקבל מידע עדכני, אפשרויות חיפוש וסינון מתקדמות על מאות קרנות. ללא דמי ניהול, ללא עמלות, החל מ-250 ש"ח.

גם חברות מנפיקות איגרות חוב קונצרניות במטרה לגייס כסף למימון פעילותן השוטפת או לצורכי התרחבות וצמיחה. מדובר למעשה על הלוואה מציבור המשקיעים כאשר תנאי ההלוואה למעשה נקבעים מראש בתשקיף ההנפקה המתפרסם בעת הנפקת האגרות.  ניירות ערך מסוג זה נחשבות השקעות בטוחות יותר ממניות רגילות אך בטוחות פחות מהאגרות הממשלתיות.

רמת סיכון

התנאים בתשקיף יגדירו את רמת הסיכון והתשואה. בתשקיף החברה מפרטת את מועד הפדיון של האגרות, סוג ההצמדה של הריבית עליהן, גובה הריבית ומועדי התשלום שלהן. החברות המנפיקות את איגרות החוב יכולות לשעבד לטובת המחזיקים נכסים של החברה, על מנת להקטין את רמת הסיכון ולהבטיח את תשלומי הריבית ופירעון האגרות במידה והחברה תיקלע לקשיים.

הלוואות חברתיות

כמו כל השקעה, גם השקעה בהלוואות חברתיות עלולה לסכן את ההון שלך. עם זאת, בהתחשב ביכולת החיזוי של ההחזרים מהלווים ואמצעי הגנה אחרים אותן נוקטים בהלוואות חברתיות, צורות השקעה אחרות הן לרוב מסוכנות יותר. בעוד ששיעורי ריבית מתחת לאינפלציה פירושם שחשבונות חיסכון בסיכון נמוך יכולים למעשה להפסיד לך כסף לאורך זמן- זה הופך את הלוואות P2P לדרך הגיונית להגדיל את המזומנים שלך.

כמו כן, חשוב לזכור שרמת הסיכון שונה מאוד בהתאם לפלטפורמת ה-P2P שתבחר. למידע נוסף על הלוואת חברתיות

נדל"ן

נדל"ן עשוי להיחשב כהשקעה בטוחה, בהתאם לתנאים המקומיים. בנוסף, נדל"ן עשוי להציע הכנסה הגונה למדי – שוב, בהתאם לתנאי השוק המקומיים.

שווי הנדל"ן לטווח ארוך נותר נמוך יחסית, עם ממוצע ל-25 שנים של כ-3.8%. נדל"ן מגיע גם עם מגוון עלויות נוספות שלא קיימות בהשקעות בטוחות אחרות כמו דמי אחזקה וארנונה, וזה עשוי לדרוש השקעה גבוהה מראש.

אנשים מסוימים עשויים להציע השקעה בקרנות נדלן נדל"ן (REITs) על מנת לקבל חשיפה לנדל"ן עם נזילות רבה יותר ועלויות נמוכות יותר. אבל REITs הם נכסים מסוכנים, ולא באמת ניתן להמליץ עליהם כמקלט בטוח לכסף שלך בזמן שווקים הפכפכים.

רלוונטי: אקסל דירה להשקעה

איך יצרתי את הרשימה הזאת?

בתהליך יצירת רשימת ההשקעות הבטוחות, נקטתי בגישה שיטתית ומקיפה. ראשית, סקרתי ספרות מקצועית וארגונים בינלאומיים מובילים בתחום ההשקעות הפיננסיות. זאת במטרה להבין את ההגדרות והקריטריונים המקובלים להשקעות הנחשבות לבטוחות.

לאחר מכן, קראתי על שיחות עם מומחים בכירים בתחום – יועצים פיננסיים ותיקים, מנהלי השקעות וכלכלנים, אשר חלקו על הכתוב את הידע והניסיון הנרחב שלהם בסוגיית ההשקעות הבטוחות והאסטרטגיות למזעור הסיכונים.

במקביל, ריכזתי נתונים היסטוריים על ביצועי השקעות שונות לאורך עשרות שנים, תוך התמקדות בשיעור התנודתיות והפסדים משמעותיים, אם היו כאלה. כמו כן, עיינתי גם בדיווחים רבעוניים ושנתיים של גופים רלוונטיים.

לבסוף, לאחר איסוף וניתוח כל המידע הזה, הרכבתי את רשימת ההשקעות הבטוחות תוך דירוג וסינון קפדני של האפיקים השונים על-פי קריטריונים כמו רמת הסיכון, פיזור הנכסים, רגולציה, נזילות, פוטנציאל תשואה ורלוונטיות למשקיעים השונים.

דברים שחשוב לזכור אם מחפשים השקעות בטוחות

בטחונות וריבית

ככל שהחברה תספק יותר בטחונות למשקיעים כך היא תציע להם ריבית נמוכה יותר. התשואות של איגרות חוב קונצרניות בדרך כלל יהיו גבוהות מאלו של איגרות החוב הממשלתיות, עקב העובדה שהסיכון של ההשקעה בהן הינו יחסית גבוה יותר. לאחר ההנפקה אגרות החוב נסחרות בבורסה ומחירן בשוק נקבע בהתאם לביקוש וההיצע.

ככל שמחירם של אג"ח קונצרני בבורסה יורד, כך התשואה שיקבלו המשקיעים המחזיקים באג"ח עד למועד הפירעון, תהיה גבוהה יותר.

אין מניות בטוחות

בהשוואה לניירות הערך האחרים מניות הינן ברמת הסיכון הגבוהה ביותר. גם בהשקעה במניות ניתן לבצע השקעות בטוחות יותר או פחות. ניתן להגדיר עם מנהל תיק ההשקעות את רמת הסיכון ובמסחר עצמאי תוכלו ללמוד על כל חברה וסקטור טרם הקנייה, על מנת לוודא שהרכישה כדאית. חשוב לפזר את הסיכונים, לעקוב אחרי המניות ולכלול בתיק ההשקעות מגוון מניות מחברות וסקטורים שונים.

נסו גם: השקעות קטנות למתחילים

שאלות נפוצות על השקעות בטוחות

לא. כל השקעה טומנת בחובה סיכון. לפני השקעה מומלץ לבחון מה סיבולת הסיכון שלך, למתי אתה זקוק לכסף, כמה אתה יכול להשקיע ומה ההבנה שלך בהשקעות.

בדרך כלל לא. אם מציעים לכם השקעה בטוחה עם תשואה מובטחת מראש – מומלץ להתרחק. אף אחד אינו יכול לדעת מה תהיה התשואה לכל השקעה לאורך זמן.

ככל הנראה ההשקעה הבטוחה ביותר הקיימת היא השקעה בבנק. בדר"כ הבנק מציע לסגור את הכסף לתקופה ארוכה (בין שנה ל-5) עם ריבית קבועה וידועה מראש. זו ככל הנראה ההשקעה הכי בטוחה שיש החיסרון הוא הריבית הנמוכה המתקבלת.

סיכום: האם באמת קיימות השקעות בטוחות?

במאמר זה סקרנו מגוון אפיקי השקעה הנחשבים ל"בטוחים" יחסית לחלופות אחרות בשוק ההון. בין היתר, עסקנו באגרות חוב ממשלתיות, פיקדונות בבנקים, קרנות השקעה סולידיות, נדל"ן להשקעה איכותי. למרות הסיכון הנמוך יחסית, חשוב לזכור שבכל אפיק השקעה קיים מרכיב סיכון מסוים. יתרונן של ההשקעות הבטוחות הוא ביציבותן, בהגנה על קרן ההשקעה מפני התנודתיות בשווקים ובמינוף נמוך יחסית.

אז, קיימות השקעות בטוחות לחלוטין?

לשאלה האם קיימות השקעות בטוחות לחלוטין, התשובה היא לא. אין כיום השקעה ללא כל סיכון, חשיפה או סכנה לאובדן הקרן המושקעת. אפילו אגרות החוב הממשלתיות האיכותיות ביותר, אשר נחשבות לבטוחות מאוד, אינן חפות לחלוטין מסיכונים גיאופוליטיים, כלכליים, אינפלציוניים ופיננסיים. לכן, גם בהשקעות שמוגדרות כ"בטוחות", יש להתייחס אליהן בזהירות ובפיזור נכסים נאות כדי למזער את הסיכונים ככל הניתן. אך ורק השקעות ללא כל סיכון יכולות להיחשב לבטוחות באופן מוחלט, דבר שאינו קיים במציאות (אולי רק חיסכון בבנק אבל גם זה לא 100%).

רלוונטי:

הצטרפו לניוזלטר הסודי שלנו

אנחנו גם שונאים ספאם אז מבטיחים לא לבלבל לכם את השכל, רק דברים שווים

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

רוצה לחסוך בעמלות מסחר?

מלאו את השאלון ונחזור אליכם עם הצעות משתלמות

כמה כסף חשבת להשקיע?
באיזה בורסה?
טווח ארוך או קצר?
לחיצה על הכפתור מהווה אישור לפרטי התקנון

רוצה לדבר עם מומחה?

לגולשי פיננקה מגיע יותר!
חדש! עכשיו בגרסה 2.0: קובץ אקסל פשוט ונוח להורדה על מנת שתוכלו בעזרתו לנהל את כלכלת המשפחה שלכם באמצעות מעקב הוצאות והכנסות חודשי ושנתי. שיהיה בהצלחה.

מידע מקצועי נוסף עבורכם

רוצה לחסוך בעמלות מסחר?

מלאו את השאלון ונחזור אליכם עם הצעות משתלמות

כמה כסף חשבת להשקיע?
באיזה בורסה?
טווח ארוך או קצר?
לחיצה על הכפתור מהווה אישור לפרטי התקנון