מה זה תכנון פיננסי

תכנון פיננסי הוליסטי ומקצועי: כל מה שצריך לדעת

במציאות הכלכלית המאתגרת של ימינו, הולכת וגוברת המודעות לחשיבות ניהול כלכלי מחושב ואחראי, כזה שיאפשר לנו לשמור על איכות חיים מיטבית גם בעת מקרי קיצון ובגיל פרישה. אחד הכלים המשמעותיים והיעילים במיוחד בניהול כלכלי מחושב ומותאם אישית, הוא תכנון פיננסי מקצועי – הנה לפניכם כל מה שחשוב לדעת בנושא

תוכן עניינים

מה זה תכנון פיננסי?

כולנו צוברים במהלך החיים נכסים כאלו ואחרים, המאפשרים לנו ולמשפחתנו לשמור על איכות חיים מיטבית. בין אם עבדנו קשה בכדי לצבור את אותם הנכסים ובין אם התמזל מזלנו, בכדי להמשיך וליהנות מאותם נכסים ואף להביא לכך שנכסים אלו ימשיכו ליצור רווחים, כדאי וחשוב לעשות סדר בכל המשאבים הכלכליים העומדים לרשותנו ובמילה אחת – תכנון פיננסי.

תכנון פיננסי מהווה למעשה ניתוח של הנכסים וההון שצברנו במהלך השנים והגדרת מטרות פיננסיות, בהתבסס על נתונים כלכליים ואישיים, בכדי להבטיח את שמירת ערך הנכסים וההון ולאפשר לנו למצות את פוטנציאל הנכסים שלנו, כך שנוכל להפיק מהם את המרב, הן בהווה והן בתקופת הפנסיה.

למה תכנון פיננסי חשוב?

המציאות הכלכלית המאתגרת של ימינו, בה אנחנו עדים לתופעות כמו אינפלציה, העלאות ריבית, יוקר המחיה ועוד שלל מושגים, כולנו מבינים את החשיבות שבהתנהלות כלכלית אחראית ומסודרת, כזאת שתאפשר לנו לצלוח תקופות כלכליות מורכבות ואף להביא לצמיחה כלכלית, כך שנוכל לשמור על רמת איכות חיים גבוהה.

אמנם אנשים רבים נוטים לחשוב כי התנהלות כלכלית אחראית ומסודרת מסתכמת בצמצום הוצאות וחיסכון של כמה שקלים בחודש, אך אם אתם מחפשים פתרונות מקצועיים יותר ומותאמים אישית למצבכם האישי והכלכלי, הן בהווה והן בעתיד, תכנון פיננסי הוא הפתרון האידיאלי.

הטבה לגולשי פיננקה

שיחת ייעוץ ללא עלות עם המומחים הפנסיונים של אג'נדה!
להבטיח התנהלות פיננסית נכונה ומקסום החיסכון לקראת פרישה

מה כולל תכנון פיננסי?

תהליך תכנון פיננסי הוא תהליך ממושך, המתפרש על פני טווח זמן נרחב, עד להשגת כלל המטרות והיעדים הכלכליים שהצבתם לעצמכם. בין השלבים העיקריים בתהליך התכנון הפיננסי נמצאים:

היכרות אישית

בשלב הראשון והבסיסי, חשוב לערוך היכרות אישית, מקיפה ומעמיקה עם המתכנן הפיננסי והוא אתכם. היכרות זו תסייע לכל הצדדים להבין לקראת מה אתם הולכים, מה הציפיות שלכם האחד מהשני, לעמוד על נקודות חוזקה / חולשה שלכם ונתונים נוספים שיתבררו כחשובים במהלך הדרך.

מיפוי נכסים

על מנת להתחיל בתכנון הפיננסי עצמו, חשוב לערוך מיפוי של כלל ההון והנכסים העומדים לרשותכם, הן נכסים ריאליים והן השקעות לא פיננסיות. בין הכלים המרכזיים שעוזרים לעשות סדר בעניין תוכלו למצוא את המסלקה הפנסיונית של משרד האוצר ואת אתר "הר הביטוח", שם תוכלו לקבל מידע מקיף אודות הנכסים הפנסיוניים ופוליסות הביטוח שלכם.

אפיון צרכים

אפיון צרכים פיננסיים ופנסיוניים הוא שלב הביניים לפני שנוכל להגדיר לעצמכם מטרות לטווחי זמן שונים. שלב אפיון הצרכים נעשה בהתאמה אישית ובהתבסס על הנתונים אליהם נחשפנו בשלב ההיכרות המוקדמת.

הגדרת מטרות

כולנו מעוניינים לשמור על ערך ההון והנכסים שלנו ולהביא לצמיחתם, אך לצד מאפיינים משותפים אלו, לכל אחד יכולות להיות מטרות שונות לשמן הוא חוסך – הגדלת הון עצמי, רכישת דירה, השקעה לטווח הרחוק ועוד.

פיזור השקעות

לאחר שעשינו סדר בתיק הנכסים שלנו, הבנו מי נגד מי ומה בדיוק אנחנו רוצים לראות מתיק הנכסים שלנו בעוד כמה שנים, נותר לנו לפעול ליישום הדברים בשטח ולהתחיל לפזר השקעות בהתאם למאפיינים שלנו ורמת הסיכון שבחרנו. המטרה העיקרית בפיזור השקעות היא להביא לגיוון תיק הנכסים שלנו ולצמצום הפסדים במקרי קיצון.

רלוונטי: עוד על תכנון פנסיוני

מתי כדאי להתחיל לתכנן תכנון פיננסי?

לא מעט אנשים נזכרים בשלבים מאוחרים, ובעיקר לקראת גיל פרישה, לעשות סדר בכל תיק הנכסים שלהם, אמנם אף פעם לא מאוחר לעשות סדר בתיק הנכסים שלכם, אך לגילוי מוקדם של טעויות וניהול פיננסי לא נכון יכולות להיות השפעות מהותיות על רווחיות ושמירת ערך הנכסים שלכם.

לפיכך, מומלץ להתחיל בתכנון פיננסי כבר בגילאים מוקדמים, עוד כשאנחנו צעירים ועוסקים בהקמה וביסוס התא המשפחתי שלנו. בתכנון פיננסי מוקדם נוכל לתכנן טוב יותר את העתיד שלנו ולהבטיח כי לא נחזור על טעויות העבר.

בתהליך התכנון הפיננסי אנחנו מאמצים לעצמנו אסטרטגיות כלכליות שונות, אותן ניתן לשנות ולהתאים במהלך השנים למציאות הכלכלית המשתנה וככל ונשכיל לעשות זאת בשלב מוקדם יותר בחיים, כך נוכל לדבוק ולאמץ התנהגות כלכלית אחראית ומסודרת לאורך זמן.

רלוונטי: תכנון פרישה

אז איך מתחילים?

שינוי הרגלים ודפוסי התנהגות זו משימה קשה בפני עצמה, על אחת כמה וכמה כאשר מדובר בתהליכים כלכליים ותכנון פיננסי הוליסטי. בכדי לעבור את התהליך בצורה המסודרת והמתאימה ביותר עבורכם, חשוב ומומלץ להיעזר בשירותיו של איש מקצוע מומחה ומנוסה בתחום – מתכנן פיננסי הוליסטי.

מתכנן פיננסי הוא איש המקצוע המכיר היטב את כלל המודלים והאסטרטגיות הכלכליות לצמיחה כלכלית ופיזור השקעות וכיצד להתאים אותן בצורה הטובה ביותר לחוסך המיועד. בנוסף, למתכנן פיננסי יש ידע נרחב בעולמות הביטוחים והפנסיה, כך שתוכלו לקבל מטרית שירותים נרחבת בדרך לסדר וחיסכון בתיק הנכסים שלכם, כך שתוכלו למצות את פוטנציאל התיק הן בהווה והן בעתיד.

איך לבחור מתכנן פיננסי?

כדי לבחור מתכנן פיננסי איכותי, אני ממליץ דבר ראשון לקבל המלצות מאנשים שכבר עבדו עם אחד וסומכים עליו. זה סופר חשוב לוודא שיש לו רישיון והסמכה מתאימה מרשות שוק ההון (מתכנן CFP). בררו מהו סוג השירות שהוא נותן, האם הייעוץ שלו אובייקטיבי או שהוא קשור לגופים מסוימים. אם אתם כבר בפגישה איתו, זה חשוב שישאל שאלות על המצב הפיננסי שלכם ומה היעדים לפני שימליץ על אסטרטגיה. בקשו דוגמאות של תוכניות פיננסיות שהכין לאחרים ובררו מה מבנה התשלומים שלו (תשלום הכל בהתחלה או לפי נקודות ציון). חשוב כמו כן לוודא שיש לו ניסיון עם לקוחות דומים ושאתם סומכים עליו ויש ביניכם כימיה טובה. שימו לב לסימני אזהרה שעלולים לרמוז שהוא לא מקצועי או אמין (למשל אם מבטיח תשואות גבוהות, לוחץ עליכם ללכת לכיוון מסויים, מתחמק מתשובות או לא עונה על מה שבדיוק שאלתם). 

אתר פיננקה חבר עם סוכנות אג'נדה המומחים בתכנון פנסיוני ותכנון פרישה למגזר העסקי והפרטי.

הטבה לגולשי פיננקה

שיחת ייעוץ ללא עלות עם המומחים הפנסיונים של אג'נדה!
להבטיח התנהלות פיננסית נכונה ומקסום החיסכון לקראת פרישה

רלוונטי: כמה מס משלמים בפנסיה?

בשורה התחתונה: תכנון פיננסי זה לא רק בפנסיה

יוקר המחיה, סביבת ריבית עולה ואינפלציה דוהרת, הן רק חלק קטן מהמציאות הכלכלית המאתגרת איתה אנחנו נאלצים להתמודד בשנים האחרונות, כאשר באמצעות תהליך תכנון פיננסי מקצועי, הכולל מספר שלבים עיקריים, כמו היכרות אישית, מיפוי נכסים, אפיון צרכים, הגדרת מטרות ופיזור השקעות, ניתן להיערך היטב לכל התרחישים ולמצות את פוטנציאל תיק הנכסים שלנו.

בכדי לעבור את תהליך התכנון הפיננסי בצורה המקצועית והמתאימה ביותר למצבנו האישי והכלכלי, חשוב ומומלץ להיעזר במתכנן פיננסי מקצועי ומנוסה בתחום, אשר באמצעות היכרותו המעמיקה עם עולמות הביטוח והפנסיה ושימוש באסטרטגיות כלכליות ומודלים מתקדמים, יעניק לנו שירות נרחב ומקיף כל הדרך להצלחה כלכלית.

הזמן הכי טוב לפנות ליועץ הוא עכשיו. לגולשי פיננקה הטבה ייחודית לשיחת ייעוץ חינם עם המומחים של אג'נדה פיננסים.

הצטרפו לניוזלטר הסודי שלנו

אנחנו גם שונאים ספאם אז מבטיחים לא לבלבל לכם את השכל, רק דברים שווים

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

לגולשי פיננקה מגיע יותר!
חדש! עכשיו בגרסה 2.0: קובץ אקסל פשוט ונוח להורדה על מנת שתוכלו בעזרתו לנהל את כלכלת המשפחה שלכם באמצעות מעקב הוצאות והכנסות חודשי ושנתי. שיהיה בהצלחה.

מידע מקצועי נוסף עבורכם

רוצה לדבר עם מומחה?

השאירו פרטים ונציג הבינלאומי יחזור אליכם עם הצעה ייחודית