מסחר פערי ארביטראז

פערי ארביטראז'

בגדול, ארביטראז' פירושו ניצול הבדלי המחירים בין השווקים כדי להרוויח כסף. אם מטבע, סחורה או נייר ערך – או אפילו זוג נדיר של נעלי ספורט – מתומחרים אחרת בשני שווקים נפרדים, הסוחרים קונים את הגרסה הזולה יותר ואז מוכרים אותה במחיר הגבוה יותר כדי להרוויח כסף.

מה זה פערי ארביטראז' במסחר השקעות?

סחר בפערי ארביטראז' הוא אמצעי לניצול פער במחיר נכס מסוים הנמכר בשני שווקים שונים ויותר במטרה להשיג רווח. פעולה פשוטה של סחר בפערי ארביטראז' תכלול רכישת נכס יחיד בשוק בו מחירו נמוך יותר ומכירתו בשוק אחר במחיר גבוה. סחר מורכב יותר בארביטראז' יכלול מספר פעולות של רכישה ומכירת נכסים אחדים במספר שווקים רב תוך חישוב התקזזות הפעולות אחת בשניה עד לרווח סופי בידי הסוחר.

ארביטראז' בהגדרתו האקדמית מחייב רווחיות של הפעולה בכל תרחיש אפשרי. בפועל מקובלת צורת סחר של ארביטרז' הסתברותי כך שישנו סיכוי גבוה לרווח בסוף התהליך אולם אין לשלול מצב של הפסד כתוצאה מסחר באופן זה.

רלוונטי: מדדים מובילים בעולם

מה לא נחשב כארביטראז'?

יש הרואים בטעות במסחר בניירות ערך דואליים בעלי מתאם גבוה סוג של מסחר בפערי ארביטראז' והם ינסו לנצל פערי תמחור בין שני נכסים במטרה להשיג רווח. כך למשל מתבצע במסחר מניות דואליות של שתי חברות שונות בעלות קורלציה גבוהה מאוד (לרוב זוג חברות מאותו תחום תעשייה).

סוג מסחר נוסף יתרחש במקרה בו יוכרז מיזוג בין שתי חברות או רכישה של חברה מטעם חברה אחרת, לפני תאריך ביצוע הרכישה הסופית תיסחר החברה הנרכשת מעט מתחת למחיר הסופי של המיזוג בשל הסיכון לכך שהעסקה לא תעבור. סוחרים עשויים למצל את פערי המחיר שנוצרו כתוצאה מאי הוודאות באמצעות רכישת המניה שנרכשת ומכירה של מניות החברה הרוכשת.

רלוונטי: השקעות בבורסה למתחילים

איך סוחרים בפערי ארביטראז?

סוחרי ארביטראז' לרוב ישתמשו בתוכנות ואלגוריתמים למציאת פערי ארביטראז' בשוק הסחר, מה שיגרום לסגירת הפער במהירות רבה. סוחרים ינצלו את הבדלי המחירים השונים בפרק זמן קצר כאשר מניה נסחרת במספר בורסאות. בנוסף, ניתן לסחור בפערי ארביטראז' כאשר ישנה הודעה על רכישת חברה ציבורית אחת על ידי רעותה. בנוסף, ניתן לבצע עסקת ארביטראז' בין נגזרים לנכסי הבסיס מהם נגזרים ערכיהם וכן ניצול שווקים נפרדים לסחורות שמחירן נקוב במטבעות אחרים בכל שוק.

רלוונטי: השקעות במניות למתחילים

איך עובד ארביטראז'?

כל תהליך הארביטראז' יכול להתרחש תוך שניות. להלן השלבים:

  • זיהוי הזדמנות. הצעד הראשון הוא למצוא אי התאמה בשוק, כלומר לזהות את הערך של פריט שנמוך בשוק אחד מאשר בשוק אחר. ארביטראגים עשויים לעבוד במוסדות פיננסיים המשתמשים באלגוריתמים או בתוכנות מיוחדות כדי לסרוק את השוק ולנצל במהירות את הבדלי המחירים.
  • בדיקת עלויות העסקה. בדקו כמה יעלה לבצע את המכירה. אם מחיר העסקה תואם או עולה על הפרש המחיר, אז זה עשוי להיות מאתגר עבורך ליהנות מהרווח. לדוגמה, אם יש הבדל במחיר של 2$, אבל זה עולה 2$ למכור את המוצר בשני השווקים, אז אין לכם רווח להרוויח. שימו לב גם לעמלות.
  • קניית הנכס. השלב הבא הוא לקנות את הנכס במחיר השוק הנמוך שלו. לדוגמה, אם מניות של חברת שייט זולות יותר בבורסת ניו יורק (NYSE) מאשר בבורסת טורונטו, אז זה עשוי להיות מועיל לרכוש אותה ב-NYSE.
  • מכירת הנכס. כדי להרוויח מהפרש המחיר, חשוב למכור את הנכס במקביל לרכישתו. אחרת, המסחר שלך עלול לחוות סיכונים. לדוגמה, אם עלות הנכס בשוק אחד יורדת, אז הפרש המחירים יורד, מה שמגביל את שולי הרווח שלך.
  • לקיחת רווח. לאחר השלמת המסחר, אתה יכול להרוויח מהפרש המחיר. ארביטראז'ים בעלי משאבים כספיים ניכרים יכולים להבטיח סכומי כסף גדולים מרווחים, מכיוון שהם יכולים לסחור במאות מניות בו-זמנית.

רלוונטי: קראו עוד על חוזים עתידיים

מצאו את הברוקר המתאים לכם להתחלת מסחר ארביטראז':

המומלץ ביותר

מיטב טרייד

דירוג פיננקה

5

מינימום השקעה 10,000 ש"ח – הטבה לגולשי פיננקה עם מיטב – פטור מדמי ניהול לשנתיים, 10% הנחה על החזרי מס בחברת “פינאפ”, פטור מעמלת קניה\מכירה על קרנות כספיות, ריבית על כסף נזיל שעומד בעובר ושב (עד 0.5% בשנה) וקורס מסחר במתנה!!
מבצע לתחילת שנה: ספריית VOD פיננסית במתנה הנותנת גישה ל-4 קורסים נוספים למשך חודשיים

מערכת מסחר חדשה

אקסלנס בית השקעות

דירוג פיננקה

4.9

מינימום 20,000 לפתיחת תיק מסחר עצמאי. לגולשי פיננקה, 100 ש"ח בונוס הצטרפות, פטור מדמי ניהול לשנתיים, 3 קורסי מסחר בזום.

עד 50$ החזר עמלות

אינטראקטיב ישראל

דירוג פיננקה

4.8

לסחור בפלטפורמת המסחר הפופולארית בעולם מבית אינטראקטיב ברוקרס העולמית!
מינימום השקעה: $3000 – המרה לדולר ללא עמלה (בהוראת קבע) – הוראת קניה בהוראת קבע – מסחר בשברי מניות
ללא דמי מנוי – לא סחרת לא שילמת! עד 50$ החזר עמלות לגולשי פיננקה

בונוס גבוה

IBI SMART

דירוג פיננקה

4.7
מינימום השקעה 15,000 ש"ח – מבצע עד סוף החודש: מצטרפים ומקבלים 250 ש"ח מתנה לחשבון,
פטור לשנתיים מדמי ניהול, המלצות אנליסטים (TipRanks) ובנוסף, קורס מסחר בשוק ההון מתנה

עמלות מסחר זולות

colmexpro

דירוג פיננקה

4.3

Colmex Pro מאפשרת גישה לאלפי מניות בוול סטריט באמצעות אפליקציה מתקדמת עבור משקיעים פרטיים ומוסדיים. החברה מציעה חשבון דמה חינם להתנסות במסחר. Colmex Pro מספקת כלים מתקדמים כולל גישה לנתוני Level 2, גישה ל-IPO וסורק מניות מובנה. החברה מפוקחת על ידי רגולטורים ועמלות סופר זולות.

מהם הסיכונים במסחר ארביטראז'? 

למרות שעל פי ההגדרה המקצועית ארביטרז' הינו תחום סחר חסר סיכונים, למעשה עלולים להיווצר אי אלו סיכונים משמעותיים בביצוע עסקאות על בסיס פערי ארביטראז':

נטילת סיכון ביחס לזמן ביצוע העסקה

ביצוע עסקה בעקרון ארביטראז' כרוכה בביצוע לפחות שתי פעולות נפרדות. כך שקיים מרווח זמן כלשהו, גם אם מינימלי, בין הפעולות. יש לקחת בחשבון כי קיים סיכון כי בפרק זמן זה יחול שינוי בשווקים השונים מה שיגרום להפסדים מצד הסוחר.

נטילת סיכון צד ב'

כבכל עסקה, עסקת ארביטראז' מורכבת משני צדדים. ישנו סיכון שבו הצד השני אמנם הבטיח לבצע רכישה או קניה של נכס מסוים אולם לא יוכל להשלים את העסקה בפועל, מה שעשוי לפגוע בעסקת הארביטראז', לאחרה או לשנות את מחיר ביצוע העסקה למחיר הפסד.

נטילת סיכון הנובע מאי זהות בין הנכסים

במידה ונכסים המעורבים בעסקה אינם זהים לחלוטין, מבצע העסקה שטעה בהערכתו והניח מסיבתו הוא שהנכסים זהים במהותם או שמחיריהם קשורים – נטל את הסיכון בהנחה מוטעית. הפסד כתוצאה מהנחה מוטעית עלול להיות גבוה מאוד לפי גודל השוני בין הנכסים.

נציין כי הסיכונים שנמנו לעיל עשויים להוביל להפסד גבוה עשרות מונים במידה והעסקה שולבה עם מנוף פיננסי גדול. כלומר, כאשר מקור הכסף ששימש לביצוע העסקה חלקו בהלוואה, זאת לפי הכלל כי מינוף תמיד יגדיל את ההפסד במקרים של עסקאות כושלות כמו שיעצים את הרווח במקרה של עסקה מוצלחת.

רלוונטי: פלטפורמות מסחר וירטואלי

למי מתאים סחר בפערי ארביטראז'? (וגם: למי זה לא מתאים)

לפי המידע הנקוב לעיל ניתן להבין כי עסקאות ארביטראז' אינן עסק למתחילים. שיטת מסחר זו מתאימה למשקיעים מקצוענים בעלי עצבי ברזל, מיומנות רבה ואומץ. 

רלוונטי: השקעות לטווח קצר

שאלות נפוצות על מסחר בארביטראז'

מסחר בארביטראז' לא רק שאינו לא חוקי, אלא גם מבורך , מכיוון שהוא תורם ליעילות השוק. יתר על כן, ארביטראג'רים משרתים גם מטרה שימושית בכך שהם פועלים כמתווכים, ומספקים נזילות בשווקים שונים.

למרות שארביטראז' עלול להיראות כמו עסקה מסובכת לעין לא מאומנת, עסקאות ארביטראז' הן למעשה די פשוטות ולכן נחשבות בעלות סיכון נמוך. 


במצבים מסוימים, ייתכן שלמשקיע יהיה הפסד במועד ההתכנסות של הארביטראז'. במצב זה, המשקיע נמצא במצב גרוע יותר מאשר אילו היה משקיע רק בנכס חסר הסיכון.

נסו גם: השקעות קטנות למתחילים

מסחר באסטרטגיית ארביטראז'

לסיכום, בין אם זה בשווקי המט"ח או במקומות אחרים, המשיכה של אסטרטגיות ארביטראז' ברורה: זהה אי התאמה במחירים, ופשוט אולי תוכל להשיג תשואה נטולת סיכון. עם זאת, ארביטראז' דורש בדרך כלל כמויות גדולות של הון וידע עמוק בשווקים כדי להתבצע בצורה נכונה.

הצטרפו לניוזלטר הסודי שלנו

אנחנו גם שונאים ספאם אז מבטיחים לא לבלבל לכם את השכל, רק דברים שווים

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

לגולשי פיננקה מגיע יותר!
חדש! עכשיו בגרסה 2.0: קובץ אקסל פשוט ונוח להורדה על מנת שתוכלו בעזרתו לנהל את כלכלת המשפחה שלכם באמצעות מעקב הוצאות והכנסות חודשי ושנתי. שיהיה בהצלחה.

מידע מקצועי נוסף עבורכם

רוצה לדבר עם מומחה?

רוצה לחסוך בעמלות מסחר?

מלאו את השאלון ונחזור אליכם עם הצעות משתלמות

כמה כסף חשבת להשקיע?
באיזה בורסה?
טווח ארוך או קצר?
לחיצה על הכפתור מהווה אישור לפרטי התקנון