מסחר בפורקס

מסחר בפורקס

מסחר בפורקס, קיצור של הביטוי באנגלית Foreign Exchange, הוא למעשה מסחר במטבעות זרים – או בפשטות, פעולות קנייה ומכירה של מטבעות זרים. שוק הפורקס הוא אחד השווקים הגדולים ביותר בעולם, וכולל גופי ענק כמו ממשלות, בנקים מרכזיים, תאגידים וסוחרים פרטיים. המסחר בפורקס למעשה מתבצע בכדי להרוויח מעלייה בערכו של מטבע אחד אל מול מטבע אחר, ופועל 24 שעות ביממה במשך חמישה ימי מסחר שבועיים.

תוכן עניינים

מה זה פורקס?

כפי ששמו מרמז, פורקס הוא למעשה מסחר במטבעות חוץ. כולנו יודעים ומכירים את התנודתיות בערכי המטבעות הזרים ביחס לשקל הישראלי, למשל הדולר. אם לדוגמה אנחנו מחזיקים 1,000 דולר כשהדולר שווה ל- 3.4 שקלים, אז הדולרים שלנו שווים למעשה 3,400 שקלים. במקרה שערך הדולר יעלה, למשל לערך של כ- 3.6 שקלים, הרי שהדולרים שאנחנו מחזיקים שווים כ- 200 שקלים יותר. זה בגדול התמצית של התמצית של שוק כלכלי עצום עם מחזור יומי של מיליארדי דולרים – סכום הגבוה יותר מהמחזורים הכוללים של כל השווקים המנייתיים והבורסות לניירות ערך בכל העולם גם יחד!

על כן, שוק הפורקס מושך לא מעט אנשים וסוחרים פרטיים המחפשים להנות ולהרוויח מהפוטנציאל האדיר הטמון בו. כיום, ניתן לסחור בפורקס בקלות רבה ממש כמו מסחר במניות או במטבעות קריפטוגרפיים, אך בדומה לכל מסחר שהוא, יש צורך בידע ואסטרטגיית מסחר ברורה בכדי שנוכל להרוויח באמת ולא "להמר" על עליות וירידות רנדומליים בשערי מטבעות החוץ.

רלוונטי: מדדים בשוק ההון וגם איך משקיעים במדדים |מדד הנאסד"ק | מדד S&P | מדד דאו ג'ונס

מה הם היתרונות של מסחר בפורקס?

כפי שהזכרנו למעלה, לשוק הפורקס מחזור יומי עצום, הגדול יותר מזה של הבורסות לניירות ערך ביחד. בדומה לשוק המניות, גם שוק הפורקס מושפע מאוד מאירועים גיאופוליטיים וכלכליים המתרחשים ברחבי העולם, כגון עימותים צבאיים, הסכמי סחר, מגיפות, פריצות דרך מדעיות, בחירות וכדומה. המטבעות בהם נרצה לסחור אינם בהכרח המטבעות הגדולים כמו הדולר, היורו או היין היפני, אלא גם מטבעות ממדינות יותר קטנות וזניחות בכלכלה העולמית. המסחר בפורקס מושך משקיעים רבים עקב הגמישות הרבה שהוא מאפשר לסוחרים, הנובעת בין היתר מסוגי החוזים השונים המשמשים למסחר פורקס.

מדריכים נוספים: השקעה במניות למתחיליםהשקעות בבורסה למתחיליםקניית מניות

רשימת ברוקרים בעלות רישיון זירת סוחר למסחר פורקס בישראל

לפי אתר הרשות לניירות ערך, ישנן 4 חברות בישראל בעלות רישיון לשמש כזירת סוחר. החברות לפי סדר אקראי:

 

למדו עוד: השקעות בקריפטו | מסחר באופציות | מסחר סווינג | מסחר יומי | חשבון מסחר דמו

איך סוחרים בפורקס?

ככלל ברזל, הדרך המומלצת ביותר לסחור בפורקס היא באמצעות ברוקר מוסמך ומורשה, המאפשר לסוחרים פרטיים גישה לשוק המט"ח הבין לאומי בכל שעות היממה ובכל ימי המסחר. מסחר בפורקס ומטבעות חוץ מתבצע על ידי חוזי מכירה, אותם ניתן לחלק למספר סוגים עיקריים:

  1. חוזה ספוט: אלו החוזים הפשוטים ביותר, המציינים רכישה ומכירה של מטבעות או נכסים באופן מיידי בהתאם למחירם הנוכחי בשוק.
  2. חוזה הפרשים (CFD): חוזה הפרשים, או באנגלית Contract for Differences, הוא חוזה הנחתם בין שני צדדים, הקונה והמוכר, אשר על פיו הקונה צריך לשלם למוכר את ההפרש בין הערך הנוכחי של נכס מסוים לבין המחיר של הנכס בו נחתם החוזה. המסחר בחוזי ההפרשים הוא פופולרי במיוחד בשנים האחרונות, ומהווה כמחצית מהיקף המחזור בשוק האמריקאי. אחד היתרונות הבולטים ביותר של מסחר בחוזי הפרשים הוא המינוף, המאשר רווח גבוה מהשקעה קטנה יחסית, אך עלול להוות גם סכנה במקרה של תנועה הפוכה.
  3. חוזה עתידי: חוזה עתידי עובד באופן דומה לזה של אופציה על מניה. שני הצדדים מסכימים על מחיר מסוים בו הקונה ירכוש סכום מסוים של מטבעות בתאריך כלשהו, וכשמגיע התאריך על המוכר למכור ועל הקונה לקנות במחיר הנקוב.

קראו גם:

למדו עוד: קרנות נאמנות | קרן כספית | קרנות כספיות מומלצות | למדו על קרנות איריות | קרנות מחקות

שאלות נפוצות על מסחר בפורקס

כן. תמיד קיים סיכון להפסדי מסחר במט"ח ובכל שוק אחר. לכן זה חיוני לניהול סיכונים כחלק מתוכנית מסחר. רוב סוחרי המט"ח מפסידים כסף.

למטבעות עם נזילות גבוהה יש שוק מוכן ומציגים פעולת מחיר חלקה וצפויה בתגובה לאירועים חיצוניים. הדולר האמריקאי הוא המטבע הנסחר ביותר בעולם. הוא משולב בשישה מתוך שבעת צמדי המטבעות הנזילים ביותר בשוק. עם זאת, לא ניתן לסחור במטבעות עם נזילות נמוכה בגדלים גדולים מבלי שתזוזה משמעותית בשוק תהיה קשורה למחיר.

רלוונטי:  השקעות קטנות למתחילים | השקעות סולידיות | תיקי השקעות מומלצים

עוד: איך מתחילים להשקיע?

הצטרפו לניוזלטר הסודי שלנו

אנחנו גם שונאים ספאם אז מבטיחים לא לבלבל לכם את השכל, רק דברים שווים

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

לגולשי פיננקה מגיע יותר!
חדש! עכשיו בגרסה 2.0: קובץ אקסל פשוט ונוח להורדה על מנת שתוכלו בעזרתו לנהל את כלכלת המשפחה שלכם באמצעות מעקב הוצאות והכנסות חודשי ושנתי. שיהיה בהצלחה.

מידע מקצועי נוסף עבורכם

רוצה לדבר עם מומחה?

רוצה לחסוך בעמלות מסחר?

מלאו את השאלון ונחזור אליכם עם הצעות משתלמות

כמה כסף חשבת להשקיע?
באיזה בורסה?
טווח ארוך או קצר?
לחיצה על הכפתור מהווה אישור לפרטי התקנון

השאירו פרטים ונציג הבינלאומי יחזור אליכם עם הצעה ייחודית