איך לקנות מניות

איך קונים מניות

רוצים לסחור בשוק ההון? מעוניינים להשקיע כסף ולקנות מניות? רוצים לדעת איך זה עובד ואיך אפשר להרוויח כסף? אם כך, טוב שהגעתם לפיננקה,  הגעתם למקום הנכון. הכנתי עבורכם את המדריך למשקיע המתחיל, שיעשה לכם היכרות עם המושגים של עולם המסחר במניות. ריכזתי את כל המידע הבסיסי ביותר שיוכל לעזור לכם לעשות את הצעדים הראשונים שלכם במסחר בשוק ההון.

תוכן עניינים

ראשית מהי מניה?

מניה בהגדרתה היא סוג של ניר ערך, מעין תעודת שותפות בחברה מסחרית, שמזכה את המחזיק בה לקבל רווחים לפי אחוז מסוים מערך המניה. בנוסף, החזקה במניה מקנה בדרך כלל זכות הצבעה וזכויות במקרה של פירוק החברה. חלוקת המניות בין בעלי המניות מייצגת את שיעור הבעלות של כל אחד מהם בחברה, בהתאם לכך, מעמדו של בעל מניה יגדל ויתחזק בחברה ככל שיהיו בבעלותו יותר מניות.

הנפקת מניות

מניות הן נירות ערך שחברות מנפיקות במטרה לגייס הון מציבור המשקיעים בבורסה. המשקיעים, שקונים את מניות החברה, הופכים לשותפים בה, ומגדילים את הרווחים שלהם, ככל שהחברה מגדילה את רווחיה. בכסף שמקבלות החברות מציבור המשקיעים הן יכולות לפתח מוצרים חדשים וקיימים, לקנות ציוד, לגייס עובדים נוספים ולהרחיב את היקף פעילותן העסקית.  כך תורמת הבורסה לצמיחת המשק כולו.

סוגי מניות הקיימים

קיימים מספר סוגי מניות. רוב המניות שקיימות בשוק הן מניות שנחשבות רגילות, מניות שנסחרות בבורסה ומקנות בעלות חלקית בחברה שהן הונפקו עבורה. בנוסף, קיימות בשוק גם מניות שנקראות מניות בכורה, שאינן מקנות בעלות בחברה, ולפעמים הן גם אינן נסחרות בבורסה. מניות בכורה מקנות התחייבות לקבלת תשואה מובטחת של דיבידנדים, או קידמה בחלוקת דיבידנדים, כשהחברה מבצעת חלוקת דיבידנדים.

מהי מניה דואלית?

קיים סוג נוסף של מניות שנקראות מניות דואליות. מדובר במניות של חברות שהמניות שלהן נסחרות במספר בורסות במקביל. לא פעם קיימים הפרשים בין שעות הסיום של הסחר היומי בין הבורסות השונות בהן נסחרות המניות הדואליות. כתוצאה מכך, לעיתים נוצרים פערים בין מחירי המניות בבורסה אחת לבין המחירים בבורסה אחרת. את הפער מנצלים המשקיעים כדי לייצר רווח שנקרא "רווח ארביטראז'"

איך קונים מניה?

קניה של מניות מתבצעת דרך חבר בבורסה שמורשה לסחור במניות בבורסה. כדי להתחיל לסחור במניות, יש צורך לפתוח חשבון בבנק או חשבון בבית השקעות. לפני פתיחת חשבון השקעות חשוב לבדוק באתר הבורסה את רשימת חברי הבורסה, ולפתוח חשבון השקעות אצל ברוקר מורשה בלבד (לרשימת הברוקרים המומלצים שלנו), או דרך הבנק. סוחר המניות המורשה יוכל לתת לכם טיפים והדרכה כדי שתדעו איך קונים מניות. מומלץ גם לבצע השוואה בין בתי השקעות לפי פרמטרים שונים החשובים לכם.

למתקדמים: טרום מסחר \ מסחר מאוחר

איך קונים מניות בתכלס?

אז איך קונים מניות בפועל? המסחר במניות מתבצע בבורסה. המוכרים והקונים של המניות  מעבירים בקשות דרך חבר בורסה מורשה, שמעביר את הוראות קנייה ומכירה באמצעות מערכת המסחר הממוחשבת שנמצאת בבורסה. כל בקשה של קנייה ומכירה מורכבת מארבעה מרכיבים:

  1. שם המניה – לאחר שביצעתם את המחקר שלכם חפשו את שם המניה לפי שם החברה או הסמל שלה
  2. סוג ההוראה  -בחרו את סוג ההוראה: קנייה או מכירה. 
  3. מספר המניות  – כמות המניות בפועל שרוצים לקנות או למכור
  4. מחיר – המחיר שבעל העסקה מוכן לשלם עבורה.

מברוק! כעת אתם בעלים של מניות. מה לעשות עכשיו? להמשיך לעקוב אחר המניה ולמכור אותה ברווח בהתאם לתוכנית שלכם. לחילופין, תוכלו להמשיך להחזיק אותה ולהנות מדיבידנדים (אם היא מחלקת)

סוגי משקיעים

כשמדברים על מסחר במניות, קיימים שני סוגי משקיעים: משקיעים לטווח קצר ומשקיעים לטווח ארוך. משקיע לטווח קצר, קונה מניות לטווח של מספר ימים או מספר שבועות ומוכר אותה ברווח. משקיע לטווח ארוך קונה מניות ומחזיק בהן בטווח של מספר חודשים ואפילו מספר שנים, לעיתים נהנה מתזרים דיבידנדים על המניה. חשוב לדעת שבטווח הקצר הסיכון להפסד גדול יותר בעקבות התנודות התכופות של שערי המניות. בהתאם, השקעה לטווח ארוך מגדילה את הסיכוי לרווח.

קראו עוד: ניהול תיק השקעות דיגיטלי

מדדי מניות

מדדים הם נתונים מספריים שמציגים את המחירים הממוצעים של ניירות הערך בקבוצות מסוימות, והם מהווים מרכזי עניין מצד ציבור המשקיעים. ניקח לדוגמה את אחד המדדים המרכזיים: מדד ת"א 35. זהו מדד שמשקף את גובה המחירים הממוצע של 35 המניות הגדולות ביותר בבורסה בתל אביב. כשהמדד עולה, בעלי המניות באותה קבוצת ניירות ערך נהנים מעלייה בתשואות, וכשהמדד יורד, תהיה ירידה בתשואות.

רלוונטי: מדדים מובילים בעולם | איך להשקיע במדד S&P 500?

סחר במניות

בימים בהם מתקיים מסחר בבורסה, נסחרות מניות במהלך כל שעות המסחר, שקבועות מראש. בעלי המניות יכולים לסחור במניות שנמצאים בבעלותם, למכור אותן למשקיעים אחרים, וכמובן להשקיע במניות חדשות. הבורסה מדווחת בזמן אמת, ולאורך כל שעות המסחר על רמת המדדים ועל השינויים שמתרחשים בהם. המשקיעים עוקבים בעניין רב אחר המדדים המרכזיים ואחר המדדים של קבוצות ההשקעה שלהם.

קראיה נוספת: איך משקיעים במדדים?

עלויות קניית מניות

עלויות המסחר בבורסה משתנות בהתאם לברוקר שדרכו מתבצע פעולת המסחר. על כל פעולת מסחר של קנייה או מכירת מניות בבורסה הישראלית יש עמלות שחייבים לשלם בעת המסחר. בתי ההשקעות, ברובם, גובים עמלה של כ-0.1% משווקי העסקה, והבנקים גובים עמלה גבוהה יותר של 0.2%  עד 0.25% משווי העסקה. בנוסף, יש עמלת אחזקה שמחושבת לפי שווקי תיק ההשקעות שנע בין 0.3% ל1% בשנה בבנקים. 

השגנו לכם, גולשי פיננקה כמה הטבות שוות:

רוצים להתחיל לקנות מניות? לפניכם מספר אפשרויות  להתחלת מסחר עצמאי עם הצעות אטרקטיביות:

המומלץ ביותר

מיטב טרייד

דירוג פיננקה

5

מינימום השקעה 10,000 ש"ח – הטבה לגולשי פיננקה עם מיטב – פטור מדמי ניהול לשנתיים, 100 ש"ח מתנה, פטור מעמלת קניה\מכירה על קרנות כספיות, ריבית על כסף נזיל שעומד בעובר ושב (עד 0.5% בשנה) וקורס מסחר במתנה!!
מבצע לתחילת שנה: ספריית VOD פיננסית במתנה הנותנת גישה ל-4 קורסים נוספים למשך חודשיים

מערכת מסחר חדשה

אקסלנס בית השקעות

דירוג פיננקה

4.9

מינימום 20,000 לפתיחת תיק מסחר עצמאי. לגולשי פיננקה, 100 ש"ח בונוס הצטרפות, פטור מדמי ניהול לשנתיים, 3 קורסי מסחר בזום.

עד 50$ החזר עמלות

אינטראקטיב ישראל

דירוג פיננקה

4.8

לסחור בפלטפורמת המסחר הפופולארית בעולם מבית אינטראקטיב ברוקרס העולמית!
מינימום השקעה: $3000 – המרה לדולר ללא עמלה (בהוראת קבע) – הוראת קניה בהוראת קבע – מסחר בשברי מניות
ללא דמי מנוי – לא סחרת לא שילמת! עד 50$ החזר עמלות לגולשי פיננקה

בונוס גבוה

IBI SMART

דירוג פיננקה

4.7
מינימום השקעה 15,000 ש"ח – מבצע עד סוף החודש: מצטרפים ומקבלים 250 ש"ח מתנה לחשבון,
פטור לשנתיים מדמי ניהול, המלצות אנליסטים (TipRanks) ובנוסף, קורס מסחר בשוק ההון מתנה

חודש התנסות חינם

collective2

דירוג פיננקה

5

מערכת מסחר חברתי המאפשרת להתחבר אל מנהלי השקעות מובילים ולהשקיע בדיוק כמוהם. בלי לפספס הזדמנויות ובצורה שקופה, קלה ואוטומטית.

סיכויים לעומת סיכונים

בסחר במניות קיימים סיכויי רווח באותה מידה בה קיימים הסיכונים להפסד בעסקה, בטווח קצר או ארוך. קיימים סוגים שונים של מניות, בטוחות יותר או פחות, כשהמדדים המובילים בדרך כלל עולים בטווח הארוך. ככלל, ככל שגדל הסיכון להפסד בעסקה, גדל גם הסיכוי לרווח. אמנם ניתן לצפות בדרכים שונות את מגמת השינוי של המניה, ולחזות עליה או ירידה בערך המדד, אבל מדובר בהשערות ולא בהבטחות.

לסיכום

אם אתם רוצים להתחיל לסחור בשוק ההון, לקנות ולמכור מניות, תוכלו לעשות זאת דרך חבר בורסה מורשה או באמצעות חשבון השקעות בבנק. תוכלו לקנות סוגים שונים של מניות לטווח ארוך או קצר, ולנסות להרוויח בעקבות עליית שערים. חשוב לזכור את הסיכונים ואת האפשרות להפסדים, שקיימים לצד הסיכויים לרווח. לפחות בתחילת הדרך מומלץ להיעזר בבורקים מנוסים או בחברות השקעות. בהצלחה J

שאלות נפוצות על קניית מניות

כן, אם ניגשים לזה באחריות הנדרשת. כפי שמתברר, השקעה אינה קשה – או מורכבת – כפי שהיא עשויה להיראות. קראו עוד על השקעות במניות למתחילים.

אין דרך קלה לדעת מה לקנות. התשובה תלויה באופק הזמן למטרות שלך, וכמה סיכון אתה מוכן לקחת.

גישה נפוצה אחת היא להשקיע במניות רבות באמצעות קרן נאמנות, קרן אינדקס או תעודת סל – למשל, קרן אינדקס S&P 500 שמחזיקה בכל המניות ב-S&P 500.

אם אתה מחפש את הריגוש של בחירת מניות, סביר להניח שזה לא יצליח

בעוד שמניות הן נהדרות עבור משקיעים מתחילים רבים, חלק ה"מסחר" בהצעה הוא כנראה לא. אסטרטגיית קנייה והחזקה באמצעות קרנות נאמנות מניות, קרנות אינדקס ותעודות סל היא בדרך כלל בחירה טובה יותר למתחילים מאשר מסחר עצמאי.

הצטרפו לניוזלטר הסודי שלנו

אנחנו גם שונאים ספאם אז מבטיחים לא לבלבל לכם את השכל, רק דברים שווים

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

חכו רגע!

רוצים להתחיל להשקיע? לפניכם מספר הצעות מיוחדות לגולשי פיננקה:

המומלץ ביותר

מיטב טרייד
מיטב טרייד

דירוג פיננקה

5

מערכת מסחר חדשה

אקסלנס בית השקעות
אקסלנס

דירוג פיננקה

4.9

עד 50$ החזר עמלות

אינטראקטיב ישראל
אינטראקטיב ישראל

דירוג פיננקה

4.8

רוצים לקבל עדכונים על פוסטים חדשים, מוצרים חדשים, הטבות, טיפים?

הצטרפו לניוזלטר הסודי שלנו

אנחנו גם שונאים ספאם אז מבטיחים לא לבלבל לכם את השכל, רק דברים שווים