השקעות קטנות למתחילים

השקעות קטנות למתחילים

Share on twitter
Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email
השקעות קטנות 720

על מנת לסחור בבורסה צריך להחזיק בחשבון ניירות ערך. ניתן לפתוח חשבון כזה בבנקים וכן אצל כל אחד מחברי הבורסה ולסחור באופן עצמאי. בשנים האחרונות, עם כניסת פלטפורמות המסחר הממוחשבות, השקעות קטנות למתחילים נעשו זמינות מתמיד ורבים בוחרים לוותר על שירותיהם של הבנקים ובתי ההשקעות לניהול ההשקעות שלהם בבורסה. במאמר זה נרחיב לגבי הנושא של מסחר ופעילות בבורסה באופן עצמאי.

להתחיל להשקיע בקטנה

למידה והתנסות

בשלב הראשון, רצוי מאוד להתחיל לסחור בסכומים קטנים יחסית, תוך למידה מעמיקה של שוק ההון. מכיוון שהבורסה הקטינה משמעותית את הגודל המזערי של פקודת מסחר לקניית מניות, משקיעים  קטנים יכולים כיום לשלוח פקודות קנייה במהלך המסחר הרציף בסכום מינימלי של 500 ₪ בלבד. מומלץ מאוד להשתמש באפשרות זו במהלך תהליך הלמידה של שוק ההון.

ההחלטה לגבי הקטנת גודל הפקודה הינה חלק מהאסטרטגיה הכללית לפתיחת שוק ההון והנגשת הסחר במניות לציבור הרחב. בבורסה לנירות ערך מקווים שהמהלך של הקטנת גודל הפקודה יביא להגברת המעורבות של המשקיעים הפרטיים במסחר בבורסה.

באמצעות אפליקציות להשקעות אפשר להתחיל להשקיע בסכום נמוך של החל מ-50 שקלים.

סחר עצמאי

הסחר בבורסה באופן עצמאי עבור השקעות קטנות למתחילים יכול להתבצע באמצעות המחשב האישי, הטאבלט או הטלפון החכם. כלל הפעולות בניירות הערך שהמשקיע המתחיל רוצה לבצע, הוא עושה דרך חבר הבורסה שאצלו הוא פתח את החשבון. מפעיל הפלטפורמה להשקעות הוא שמעביר את הוראות הקנייה והמכירה של ניירות הערך השונים לבורסה באמצעות מערכת המסחר.

ידע רלוונטי על שוק ההון

בתהליך של כניסה לשוק ההון חשוב ללמוד את ההבדלים בין הסקטורים השונים ומאפייניהם. בתוך כל סקטור חשוב ללמוד לקרוא את האינפורמציה הרלוונטית לגבי החברות השונות.  מעבר על הודעות של החברה על עסקאות שונות, דו"חות רבעוניים וקריאת תחזיות וניתוחים של אנליסטים יכולה ללמד רבות. ככל שקוראים ומבינים טוב יותר את המונחים ההבנה עולה. אם אתם לא בטוחים, אפשר לפתוח חשבון מסחר מדומה ולהתחיל לסחור בכאילו. תוכלו ללמוד על השקעה לטווח ארוך או קצר ולהתחיל את דרככם בשוק ההון עם קצת יותר ביטחון.

רלוונטי:

מס רווחי הון

גם מי שסוחר בבורסה באופן עצמאי חייב לשלם מס רווח הון. המיסוי אינו על ההשקעה אלא רק על הרווח הריאלי והמס מוטל רק על רווח ההון שממומש. כלומר אין מיסוי על עליית הערך של המנייה כל עוד היא נשארת בבעלותכם. בישראל שיעור מס רווח הון כיום עומד על 25% מהרווח. מכיוון שהמס מחושב לפי הרווח הריאלי, הוא למעשה מביא בחשבון את עליית המדד.

רלוונטי: אפליקציות להחזר מס

מערכות מסחר

קיימים שלושה סוגים של מערכות למסחר בבורסה. סוג מערכת המסחר הראשונה היא תוכנה המותקנת על המחשב ומתאימה למי שמעוניין לסחור, הן בבורסה הישראלית והן בבורסה האמריקאית.  הסוג השני של המערכות הוא, עמדות מסחר המחוברות לבורסה באמצעות קו ישיר.

מדובר על מערכת מאובטחת עם מהירות תגובה גבוהה ויכולת להתמודד גם עם עומס של פקודות מסחר. הסוג השלישי והרלוונטי ביותר עבור השקעות קטנות למתחילים בתחום הוא מערכת בפלטפורמה אינטרנטית שאינה צריכה להיות מותקנת במחשב כלשהו וניתן לגשת אליה מכל מקום אונליין.

רלוונטי: האם קיימות השקעות בטוחות?

אפיקי השקעה בשוק ההון למתחילים

קופות גמל להשקעה

באמצעות פתיחת קופת גמל אפשר להקים חיסכון של עד 71,121 ₪ לכל בן משפחה (לכל מספר ת"ז), לשנה, והיתרון בכך הוא שהכסף המושקע בקופות גמל מנוהל על ידי בתי השקעות מובילים המעסיקים מנהלי השקעות מומחים והבחירה במסלול ההשקעה נקבעת על ידכם לפי סולנות הסיכון שלכם. יתרון נוסף הוא פטור ממס רווחי הון במשיכה בגיל פרישה – אם חסכתם עד גיל 60 או לאחריו, תוכלו להמיר את כספי החיסכון לקצבה לכל החיים פטורה מכל מס, כולל פטור ממס רווחי הון

קרנות נאמנות

קרן נאמנות מנוהלת על ידי מנהל קרן, ומעל כל קרן נמצא מנהל השקעות ותפקידו לנהל את נכסי הקרן בהתאם להוראות הדין ומדיניות ההשקעות של הקרן. באמצעות קרן נאמנות ניתן לבצע השקעה משותפת בניירות ערך. היתרונות הם פיזור רחב של הנכסים, נזילות גבוהה, דחיית תשלום מס.

קרנות השתלמות

קרן השתלמות היא אפשרות מעולה לחיסכון לטווח בינוני, המתאים לשכירים ו\או לעצמאים. באמצעותה אפשר לקבל הטבות מס ייחודיות (פטור ממס רווחי הון) לצד ניהול השקעות מקצועי בשוק ההון. החיסרון הוא הנזילות הנמוכה (רק לאחר 6 שנים) אך היתרונות הרבים עולים על חיסרון זה. ניתן להמשיך ולחסוך את הכספים בקרן לאחר 6 שנים וליהנות מהתשואה של ריבית דריבית על החיסכון

פוליסת חיסכון

פוליסות חיסכון משמשת כאלטרנטיבה טובה לאפשרות לחסכון מניב לעומת אלה המוצעים בבנקים השונים. פוליסת חיסכון מתאימה למי שמעוניין בחיסכון קצר מועד ו/או לחלופין יהווה אלטרנטיבה ראויה לחסכון ארוך טווח. אין הכבלת הפקדה ומס רווח ההון ינוכה בסוף תקופת החיסכון בלבד או בעת משיכה חלקית.

נסו גם: השקעות בקריפטו

התחילו להשקיע חכם ועל בטוח

אפליקציית IBI SMART, ראשונה מסוגה בישראל, מאפשרת לכם לסחור בארה"ב בקלות ובנוחות, כל זאת בעלויות נמוכות, שירות מקצועי ועם חבר בורסה מנוסה ומפוקח.
0 ₪ דמי שימוש לשנה!

שאלות נפוצות על השקעות קטנות למתחילים

קופות גמל להשקעה אפשר להתחיל הלשקיע עם סכומים נמוכים יחסית – החל מ-10,000 ש"ח בחלק מהם. באצעות פלטפורמת פפר אפשר להתחיל להשקיע בשברי מניות, החל מ-50 ש"ח!

אם אין לכם הרבה כסף פנוי וזה כסף שמיועד ללימודים, דירה, כיסוי חובות או הלוואה אולי כדאי להמתין קצת ולחסוך עוד כסף לפני שתתחילו להשקיע.

באופן תיאורטי, השיטות המוזכרות למעלה כולן פאסיביות במהותן אבל הם כן ידרשו ממכם לפתוח חשבון מסחר באופן פיזי אבל יש לזכור שהשקעות פאסיביות כדרכן הן בדר"כ השקעות לטווח ארוך.

השקעות קטנות  – התחילו בקטן

לסיכום הנושא, במאמר זה עסקנו בנושא של השקעות קטנות למתחילים בשוק ההון. כפי שציינו, ניתן כיום לפתוח חשבון מסחר ולסחור באופן עצמאי אונליין. חשוב ללמוד את שוק ההון ולבחור באופן מושכל באילו אפיקים להשקיע. מומלץ לעשות שימוש בפקודות הקנייה המינימליות ולפזר את הסיכונים על פני מגוון השקעות קטנות ולא להשקיע את כל כספכם רק במניה או מדד ספציפי.

רלוונטי: בית השקעות מומלץ

הצטרפו לניוזלטר הסודי שלנו

אנחנו גם שונאים ספאם אז מבטיחים לא לבלבל לכם את השכל, רק דברים שווים

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

רוצה לדבר עם מומחה?

לגולשי פיננקה מגיע יותר! הכנו לכם קובץ אקסל פשוט ונוח להורדה על מנת שתוכלו בעזרתו לנהל את כלכלת המשפחה שלכם

מידע מקצועי נוסף עבורכם