קרן חירום

מה זה קרן חירום, למה צריך, מתי ואיך משתמשים? המדריך המלא

אם טרחתם לחפש בגוגל "קרן חירום" והגעתם לטקסט הזה, כנראה הזדמן לכם לשמוע את המושג הזה, אבל לא הבנתם בדיוק במה מדובר. אז במאמר הזה ננסה לענות על השאלה מהי קרן חרום ולמה חשוב שתהיה לכם אחת. בנוסף, ננסה להסביר מתי משתמשים בקרן חירום וכמה כסף כדאי להפקיד בה. עוד שאלה שאנסה להתמקד בה היא איפה לשים את קרן החירום שלכם ואיפה דווקא לא כדאי לשים אותה ולבסוף נדבר מה לעשות אחרי השימוש בקרן.

תוכן עניינים

מה זה קרן חירום?

קרן חירום היא השם לסכום מסוים של כסף שנשים בנפרד משאר הכסף שלנו, כדי לוודא שבמקרי חירום יש לנו סכום כסף גדול ונזיל. במילים אחרות, הכסף הזה נועד להוות גלגל ההצלה שלנו בעתות אסון. קרן חירום תאפשר לנו להתהלך בעולם ברוגע מתוך הידיעה שאנחנו מוכנים לכל צרה שלא תבוא.

למה חשוב שתהיה קרן חירום?

אסונות הם אירועים שמטבעם מאוד קשה לצפות אותם. קרן החירום לא תוכל להבטיח לכם בריאות או חסינות כלשהי ממשברים, אבל היא כן תוכל להבטיח שאם הבריאות שלכם תפגע או שתחוו משבר פיזי או נפשי – יהיה לכם סכום כסף נגיש. למעשה, החשיבות של קרן חירום היא מתן מרווח הנשימה ההכרחי בעת, ובכן, חירום.

מתי משתמשים בקרן חירום?

מצבים שבהם ייתכן שתצטרך להשתמש בחשבון החיסכון שלך לשעת חירום כוללים:

 • תיקוני רכב
 • תיקונים לבית
 • מצבי חירום רפואיים
 • אובדן עבודה
 • נסיעה לחו"ל בלתי צפויה
 • הוצאות מעבר דירה
 • מקרה חירום משפחתי

בקרן חירום משתמשים באירועים חריגים בלתי צפויים כמו פיטורים, הוצאות רפואיות משמעותיות שהביטוח שלכם לא מכסה או למקרה של נזק חסר תקנה לבית שלכם ואובדן רכוש.

בכל מקרה, חשוב להפנים שלא משתמשים בקרן חירום לצורך הוצאות שהיו ידועות לכם מראש ויכולתם להתכונן אליהן.

כמה כסף לשים בקרן החירום?

כדי להבין כמה כסף אתם צריכים לשים בקרן החירום, אתם צריכים להבין כמה כסף אתם מוציאים בכל חודש. אחרי שתבינו מה היכולת הכלכלית שלכם, תוכלו להפקיד בכל חודש סכום מסוים כדי להגדיל את קרן החירום לאורך זמן, או להפקיד בה סכום אחד גדול שזמין עבורכם כעת.

כלל האצבע אומר שכדאי לשים בקרן חירום כסף שמסיק להוצאות מחיה של 3-6 חודשים. כך שאם למשל, ההוצאות החודשיות שלכם הם 20,000 ש"ח, בקרן החירום שלכם צריכים להימצא בין 60,000 ש"ח ל-120,000 ש"ח.

כדי להגדיר את היכולת הכלכלית שלכם אתם יכולים להשתמש באקסל לניהול הוצאות והכנסות של פיננקה.

לגולשי פיננקה מגיע יותר!
חדש! עכשיו בגרסה 2.0: קובץ אקסל פשוט ונוח להורדה על מנת שתוכלו בעזרתו לנהל את כלכלת המשפחה שלכם באמצעות מעקב הוצאות והכנסות חודשי ושנתי. שיהיה בהצלחה.

 

שאלות נפוצות על קרן חירום


קרן חירום היא כסף שמופרש להוצאות לא מתוכננות, כגון חשבון רפואי, תיקון בית או אובדן הכנסה. שימוש בחסכון חירום לכיסוי הוצאות בלתי צפויות עדיף מאשר לשלם בכרטיסי אשראי בריבית גבוהה או נטילת הלוואה


בעוד שגודל קרן החירום שלך תשתנה בהתאם לאורח החיים שלך, העלויות החודשיות, ההכנסה והתלויים בך, כלל האצבע הוא לחסוך הוצאות של לפחות שלושה עד שישה חודשים.

אם אתם מתקשים לשלם את החשבונות שלכם או מוצאים את עצמכם לא מסוגלים לכסות הוצאות בלתי צפויות, אז אתם עשויים ליהנות מקרן חירום. מומחים מציעים להחזיק בקרן נזילה של לפחות שלושה עד שישה חודשים של הוצאות מחיה.

איפה לשים (ואיפה לא לשים) את קרן החירום?

אז הבנתם כבר שמדובר בעשרות אלפי שקלים, ושהם צריכים להיות זמינים לשימוש מידי בעת חירום. אז כעת עולה השאלה איפה לשים את הכסף. לשאלה הזו יש לנו שלוש תשובות בשבילכם.

אבל לפני שנגיע אליהן, אנחנו רוצים לדבר על איפה לא לשים את קרן החירום. אתם חייבים להבין שבקרן חירום אתם לא רוצים דווקא להרוויח את הריבית הכי גבוהה. ושאני אומר ריבית גבוה הכוונה היא שאתם לא רוצים לסכן את הכסף הזה. היעוד של קרן החירום הוא לתת מענה מהיר בעת הנכונה.

מומלץ לא לשמור את קרן החירום במקום שמסכן את הכסף שלכם, גם אם הוא מבטיח ריבית גבוהה. בנוסף, אל תשמרו את הכסף במקום שיהיה לכם קשה להפוך אותו לנזיל כמו נדל"ן או קריפטו למשל.

למד עוד: 
איך לחסוך כסף כל חודש?
מחשבון ריבית דריבית

איפה לשים את קרן החירום – הפעם באמת

 1. קרן חירום בבנק – זו כנראה האופציה הראשונה שהייתה עולה לכם לראש. מפיקדון בנקאי קלאסי, בטוח ובעל נזילות כנראה לא תרוויחו מיליונים, אבל הוא ייתן לכם לשמור על הכסף בצורה הכי בטוחה שיש, ותוכלו להשתמש בו בכל רגע שתצטרכו ובאופן מידי. יש להקפיד לפחות שיהיה צמוד מדד כדי שהכסף לא יאבד מערכו.
 1. קרן חירום בבית – הפתרון של אבות אבותינו – כסף מתחת לבלטות, אולם כיום אפשר להשתדרג גם לכספת. הפתרון הזה מתאים למי שרוצה לוודא שבעת צרה תהיה לו כמות גדולה ונגישה של מזומנים, ולהיות תלוי רק בעצמו ולא בשום פקיד בבנק.

  להחבאה של קרן החירום בבית יש גם חסרונות כמו סכנת גניבות, או שכחה מקיום הקרן או מיקום המחבוא. בנוסף, כשהכסף נמצא בבית הוא זמין יותר באופן משמעותי, מה שיכול לפתות אתכם להשתמש בקרן לא למטרה שלשמה היא נועדה. והכי חשוב, לא תרוויחו עליו ואפילו יותר גרוע – הוא ייאבד מערכו בעקבות האינפלציה.

 1. קרן כספית – פה יכול להיות שנחדש לכם משהו. קרן כספית היא קרן נאמנות של מוסד פיננסי שמבצעת בכסף השקעות לטווח קצר באפיקים סולידיים. הפתרון הזה מתאים למי שממש רוצה שהכסף שלו יעבוד בשבילו גם כשהוא שוכב בצד, אבל מבין שאת קרן החירום אסור לסכן. 

אבל כמו כל קרן המנוהלת על ידי גוף פיננסי, על הכסף שלכם נגבים דמי ניהול (זניחים). 

עדכון 2024:  בשנת 2023, כשבנק ישראל העלה את הריבית, קרנות כספיות חזרו להיות רלוונטיות ומעניקות תשואה שנותנת פייט טוב לפיקדונות הבנקים.  כאן תוכלו לקרוא השוואה בין ריבית של פקדונות בנק
טיפ: אנו ממליצים לקנות קרנות כספיות באמצעות פלטפורמת Fair המאפשרת קניה ומכירה של יותר מ-1000 קרנות ואפשרות מידע אובייקטיבי, חיפוש וסינון מתקדמות וכל זאת ללא עמלות וללא דמי ניהול, החל-מ-250 ש"ח.

ניהול סיכונים בקרן חירום

הפתרון הכי חכם יהיה כנראה פשוט לחלק את קרן החירום בין הפתרונות השונים כדי כן לנסות להרוויח קצת מהקרן הזו, ולבצע פריסה של הסיכונים של הפתרונות השונים. גם כאן כמו בהחבאה של הכסף בבית, יכול להיות שתשכחו חלק מהכסף בשל ריבוי מקומות השמירה.

מה לעשות אחרי שהשתמשת בקרן החירום?

אם חלילה יצא לכם להשתמש בקרן החירום שלכם, עליכם להתחיל לבנות אותה מחדש.

קרן החירום שלך נועדה לשמש להוצאות בלתי צפויות – אז אל תרגישו אשמים או תרביצו לעצמכם על השימוש בפועל בכסף. עם זאת, חשוב להתחיל לבנות מחדש את החסכונות לשעת חירום עד שהוא ימומנו שוב במלואם. זה יכול לאפשר לך להימנע מכניסה עמוקה יותר לחובות או משיכה מהשקעות כאשר צץ מקרה חירום עתידי.

למרות שזה עשוי להיות מפתה להמשיך לבנות את ההשקעות או לעבוד למען יעדים פיננסיים אחרים, במקרים מסוימים ייתכן שתרצה להחליט על הפסקה כדי לתעדף את קרן החירום שלך לזמן מה. התעלמות ממאגר המזומנים הזה עלולה לעלות לך יותר בטווח הארוך. כמו כן, הערכה מחדש של התקציב שלך והפניה מחדש של כסף מהוצאות שלא אכפת לך מהן יכולות לעזור לך להגדיל את קרן החירום שלך אפילו מהר יותר.

סיכום

לסיכום, אתם חייבים לעצמכם של העתיד את קרן החירום. לעולם לא נוכל לדעת מה ילד יום ומה יקרה מחר, וקרן חירום נזילה ונגישה תוכל לעזור לנו להתמודד עם כל הפתעה שהחיים יפילו עלינו. חפשו את אפיק השמירה לקרן חירום המתאים ביותר עבורכם, בדקו עם עצמכם כמה כסף אתם יכולים להפקיד בקרן החירום עוד היום – ועשו זאת.

לקריאה נוספת:

הצטרפו לניוזלטר הסודי שלנו

אנחנו גם שונאים ספאם אז מבטיחים לא לבלבל לכם את השכל, רק דברים שווים

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

לגולשי פיננקה מגיע יותר!
חדש! עכשיו בגרסה 2.0: קובץ אקסל פשוט ונוח להורדה על מנת שתוכלו בעזרתו לנהל את כלכלת המשפחה שלכם באמצעות מעקב הוצאות והכנסות חודשי ושנתי. שיהיה בהצלחה.

מידע מקצועי נוסף עבורכם

רוצה לדבר עם מומחה?

רוצים לנהל תקציב עם אפליקציה?

נסו את רייזאפ!
שירות דיגיטלי מהפכני שמאפשר לשלוט בהוצאות בצורה חכמה!
קבלו חודש חינם +50% הנחה לחודשיים נוספים (לא נדרש להזין פרטי כרטיס אשראי) וגם שליטה מלאה על ההתנהלות הפיננסית שלכם
חודש במתנה

השאירו פרטים ונציג הבינלאומי יחזור אליכם עם הצעה ייחודית