מסחר חברתי

מסחר חברתי

אם עד היום חשבתם, שרק מי שיש לו ניסיון רב, ידע בלתי מוגבל ומשאבי אינטליגנציה פיננסים מרובים יכול להצליח במסחר, מגיע המסחר החברתי והופך את התמונה על פיה. במסחר החברתי, אתם נדרשים למה שאתם ממילא עושים כל היום – להיות שקועים בטלפון ולעקוב אחר אנשים. השקעה באמצעות מסחר חברתי מאפשרת לכל אחד להצליח, אם הוא רק בוחר לעקוב אחר האנשים הנכונים וללמוד מהם.

תוכן עניינים

מסחר חברתי לעומת השקעה בשוק ההון

אחת מדרכי ההשקעה הנפוצות ביותר בשוק ההשקעות, היא ההשקעה בשוק ההון. כל מי שמודע להתנהלות כלכלית נכונה ורוצה להרוויח מהכספים ששוכבים בחשבון הבנק שלו, בוחר להשקיע את הכספים שלו בשוק ההון ועל ידי כך למנף אותם ולהגדיל את ההון שלו. המטרה היא תמיד כפולה: גם להגדיל את ההון הקיים, וגם להגדיל את רמת ההשקעות, מה שכמובן בהיזון חוזר ישפיע על הגדלת ההון העצמי.

החיסרון המשמעותי בהשקעה המסורתית בשוק ההון

אם שוק ההון מרוויח כל כך, מה הבעיה בו? למה לא להמשיך את ההשקעה המסורתית כמו שהיא? התשובה לכך, היא שעבור המשקיע הוותיק, שיש לו את הידע, הניסיון והכלים הפיננסיים – לעיתים נדמה שקל לו מאד להשקיע ולהרוויח. אבל עבור מי שחדש בתחום ואין לו ידע, ניסיון או הכירות עם כלי הניתוח הכלכליים והעולם הפיננסי, הדרך להשקעה מרוויחה בשוק ההון יכולה להיות קשה יותר.

מי שוותיק – מרוויח. מי שחדש – מפסיד

השיטה המסורתית במסחר בשוק ההון, יצרה מן משוואה לא הוגנת, בה השועלים הוותיקים, אותם כרישי מסחר – יוצאים מורווחים. ומי שחדש –לעיתים מפסיד. נדרשת למידה עמוקה והכירות רב מערכתית עם שוק ההון, על מנת לצלוח אותו ולהרוויח ממנו כמו שצריך. ומסיבה זו, אנשים רבים עלולים להימנע מן ההשקעה בשוק ההון, עקב הצורך ללמוד ולהכיר את כל המכשירים השיטות ובכלל לדעת במה נכון להשקיע.

רלוונטי: מדדים מובילים | איך משקיעים במדדים | איך להשקיע במדד S&P 500?

הפתרון המהפכני: מסחר חברתי  Social Trading 

מסחר חברתי הוא העידן החדש במסחר, שמאפשר לכל אחד להשקיע בצורה נכונה, ועל פי ההתוויה של המנוסים בשטח. נשמע חלום? הוא בהחלט ניתן להגשמה. המסחר החברתי מעניק חשיפה רחבה של מנהלי השקעות אשר הרוויחו משמעותית מן ההשקעות שלהם בשוק ההון. ולא יאומן – המסחר החברתי גם חושף את היסטורית העסקאות של אותם מרוויחים, מה שמאפשר לכל אחד להעתיק את דרכי הפעולה שלהם ולהרוויח בעקבותיהם.

מדריכים נוספים: השקעה במניות למתחיליםהשקעות בבורסה למתחיליםקניית מניות

מה זה פלטפורמת מסחר חברתי?

המסחר החברתי מתבסס על אותו האופן בו פועלת הרשת החברתית, כאשר השותפים בו הם מנהלי השקעות מצליחים שרוצים לשתף ולהוכיח את ההצלחות שלהם. המשקיעים השותפים במסחר החברתי יכולים להעמיק בנתוני המשקיעים המובילים  על פי התשואות שלהם, היסטוריה שלהם, העסקאות שלהם, מדדים שונים ועוד מגוון נתונים – שמאפשרים למשקיעים לבחור את מנהל ההשקעות המועדף עליהם לחיקוי ומעקב. כאשר המעקב אחר המשקיעים הנבחרים, מאפשר חיבור לחשבון המסחר שלהם, מה שאומר שמאותו הרגע הם יבצעו באופן אוטומטי את אותן העסקאות שמבצע מנהל ההשקעות שהם בחרו, וכך הם יוכלו להרוויח באופן פסיבי.

טבלת משקיעים מסחר חברתי

כך נראית טבלת המשקיעים המובילים בפלטפורמת מסחר חברתי (צולם בתאריך 25.04.2023, ת.א). כרגע, הפלטפורמה היחידה בישראל המציע מסחר חברתי (גם: Copy Trading)  הינה קולקטיב מבית אינטראקטיב ישראל.

 
מערכת מסחר חברתי המאפשרת להתחבר אל מנהלי השקעות מובילים ולהשקיע בדיוק כמוהם. בלי לפספס הזדמנויות ובצורה שקופה, קלה ואוטומטית.

איך מסחר חברתי עובד?

מסחר חברתי מתחיל באמצעות הרשמה לפלטפורמה ייעודית כגון קולקטיב (ההרשמה בפועל נעשית תחת הברוקר Interactive Brokers)

 1. פתיחת חשבון
  תהליך פתיחת החשבון בקולקטיב יכול מתבצע כולו באופן מקוון ועשוי להימשך עד 10 דקות. המבקש יצטרך לספק מידע בסיסי, כגון שם מלא, כתובת, פרטי חשבון בנק, ת"ז.
  ייתכן שמשקיעים יצטרכו לספק מסמכים נוספים כדי לתמוך באימות הזהות שלהם, אם כי בדיקות אלו עשויות להתבצע באופן אלקטרוני במהלך תהליך הבקשה הראשוני. כמו כן יש לענות שאלון איפיון קצר, מטעמי רגולציה. כאשר בדיקות אלו הושלמו והכספים התקבלו לחשבון, המשקיע מוכן להתחיל לסחור.
 2. בחירת פרופיל מעקב
  לאחר פתיחת החשבון,  תצטרכו לבחור אחרי מי לעקוב. תוכלו לעשות זאת באמצעות "טבלת הלידרים" אשר כשמה מציגה את רשימת המשקיעים המובילים. ליד כל משקיע תוכלו לראות את הביצועים שלו בתקופה האחרונה, תשואה שהשיג, פעילות שביצע, אסטרטגיות שהוא מבצע.
 3. בחירת מצב מסחר
  לאחר בחירת פרופיל מעקב (אפשר גם לבחור כמה פרופילים) יש לבחור בין עקיבה אוטומטית או חצי אוטומטית. בבחירה אוטומטית, התיק האישי שלכם יפעל בצורה אוטומטית לחלוטין כמו תיק המשקיע שתבחרו בקולקטיב ויבצע את אותן פעולות קניה ומכירה באופן מידי וסימולטני. במצב מסחר חצי אוטומטי כל פעולת קניה שמנהל מערכת המסחר מבצע בתיק שלו, המשקיע מקבל התראת סמס בנייד ואימייל המבקש
  אישור כניסה לעסקה.

זהו, לאחר מכן כל מה שנותר לכם לעשות הוא להמשיך לעקוב אחרי התיק שלכם והביצועים שלו.

מוכנים להתחיל לסחור? נסו את קולקטיב מבית אינטראקטיב ישראל.

יתרונות מסחר חברתי 

 • שליטה מלאה: בשונה מן המסחר דרך מנהלי ההשקעות, המסחר החברתי מאפשר לכם שליטה מלאה על ההשקעות שלכם, שקיפות אבסולוטית ויכולת לנהל עסקאות גם בסכומים נמוכים יחסית בגובה עשרות אלפי שקלים בלבד. כאשר באמצעות המסחר החברתי, כל אדם שמעוניין להרוויח מן החסכונות שלו דרך ההשקעות בשוק ההון – יכול לבצע זאת מבלי ידע מורחב ובסכומים נמוכים.

ראה עוד בנושא: בתי השקעות מומלצים | השוואת בתי השקעות

סיכונים אפשריים במסחר חברתי

 • סיכון אפשרי במחסר חברתי הוא האפשרות של ביצוע "Pump and Dump על ידי הסוחרים האחרים. זהו מצב שבו משקיעים מקדמים מניות שהם מחזיקים. על ידי 'פימפום' או הפצת מידע כוזב, מטעה או מוגזם על חברה. בצורה זו המשקיעים מסוגלים לנפח באופן מלאכותי את מחיר המניה מעבר לערך הבסיסי שלה. בשלב זה, הם 'זורקים' או מוכרים את המניות שלהם, לפני שהמניות נופלות בחזרה לערכן הראשוני.
 • משקיעים עשויים גם להתפתות לשכפל תיק של משקיע אחר מבלי לשקול אם הם חולקים את אותו סיבולת סיכון.  משקיעים עלולים לשכפל עסקאות בסיכון גבוה שאינן מתאימות לנסיבות הפיננסיות שלהם.
 • מסחר חברתי עשוי גם לעודד "מסחר יתר", במיוחד כאשר משקיעים מתחילים לרדוף אחרי רווחים כדי לקזז את ההפסדים שלהם. כתוצאה מכך, משקיעים חשופים יותר לתנודתיות בבורסה לטווח קצר מאשר באסטרטגיות השקעה ארוכות טווח של 'קנייה והחזקה'. 

למרות שפלטפורמות מסוג זה יכולים להיות מקור מידע בעל ערך, באחריות המשקיעים לבצע מחקר עצמאי משלהם לפני שהם מחליטים אם להשקיע ולהעתיק את אחד הסוחרים.

רלוונטי:  השקעות קטנות למתחילים | השקעות סולידיות | תיקי השקעות מומלצים

מערכת מסחר חברתי המאפשרת להתחבר אל מנהלי השקעות מובילים ולהשקיע בדיוק כמוהם. בלי לפספס הזדמנויות ובצורה שקופה, קלה ואוטומטית.

למדו עוד: קרנות נאמנות | קרן כספית | קרנות כספיות מומלצות | קרנות איריות | קרנות ריט

שאלות נפוצות על מסחר חברתי

כן. לרוב פלטפורמות מסחר חברתי עולות כסף. התשלום עבור עקיבה אחר סוחר הינו החל מ-10$ וללא התחייבות. 
מעבר לכך, יש עמלות מסחר מול הברוקר עצמו.

לא כל המשקיעים חסינים בפני מפולות בשוק. היתרון במעקב אחרי משקיע וותיק ומקצועי הוא האפשרות להקטנת הסיכון להפסד. יחד עם זאת, בהחלט אפשרי להפסיד את כספי ההשקעה.

ישנם כמה פרמטרים שאפשר להסתכל עליהם בטבלת המשקיעים המובילים: תשואה ממוצעת, השוואה למדד השוק, אסטרטגיה, עקביות, מספר פעולות שבוצעו בתקופה האחרונה, מספר Draw Down (שיעור נסיגה מקסימלי) כמות העוקבים, מחיר המעקב

מחשבות אחרונות על מסחר חברתי

לסיכום, פלטפורמות מסחר חברתיות מציעות דרך ייחודית וחדשנית למשקיעים לסחור בשווקים הפיננסיים. על ידי מתן גישה לקהילה של סוחרים ויכולת להעתיק את העסקאות שלהם, אפילו משקיעים חסרי ניסיון יכולים לקבל חשיפה לשווקים וללמוד מסוחרים מנוסים יותר. בסופו של דבר, בחירת הפלטפורמה ואחרי מי לעקוב תהיה תלויה בהעדפות האישיות וביעדי ההשקעה. לפני בחירת סוחר לעקוב אחריו, חשוב לבצע מחקר מעמיק, לשקול את העלויות והעמלות ולהעריך את הרקורד של הסוחרים.

יכול להיות רלוונטי:

הצטרפו לניוזלטר הסודי שלנו

אנחנו גם שונאים ספאם אז מבטיחים לא לבלבל לכם את השכל, רק דברים שווים

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

לגולשי פיננקה מגיע יותר!
חדש! עכשיו בגרסה 2.0: קובץ אקסל פשוט ונוח להורדה על מנת שתוכלו בעזרתו לנהל את כלכלת המשפחה שלכם באמצעות מעקב הוצאות והכנסות חודשי ושנתי. שיהיה בהצלחה.

מידע מקצועי נוסף עבורכם

רוצה לדבר עם מומחה?

רוצה לחסוך בעמלות מסחר?

מלאו את השאלון ונחזור אליכם עם הצעות משתלמות

כמה כסף חשבת להשקיע?
באיזה בורסה?
טווח ארוך או קצר?
לחיצה על הכפתור מהווה אישור לפרטי התקנון

השאירו פרטים ונציג הבינלאומי יחזור אליכם עם הצעה ייחודית