איך להשקיע בקקאו

איך להשקיע בקקאו: האם מומלץ? האם השקעה בקקאו משתלמת?

קקאו לדעתי הוא אחד מהמצרכים החשובים והמבוקשים בעולם המזון והממתקים. חרושת השוקולד הגלובלית, אשר מוערכת בכ-100 מיליארד דולר, נשענת כולה על גרגרי הקקאו המגיעים מאזורים טרופיים בעולם. מדינות במערב אפריקה כמו חוף השנהב וגאנה מהוות את המרכז העולמי לגידול עצי הקקאו, אך עצים אלו גדלים גם באזורים נוספים כמו דרום אמריקה ואסיה.

הבשרים התפוחים והמרירים של גרגרי הקקאו הופכים, לאחר תהליכי עיבוד מורכבים, למוצר הסופי המוכר והאהוב על כולם ועליי במיוחד- השוקולד. היקפי הצריכה של שוקולד ומוצרי קקאו אחרים רק הולכים וגדלים מדי שנה, במיוחד במדינות מתפתחות בהן הולכת וצומחת שכבת הביניים האוהבת שוקולד.

מעבר לענף ייצור השוקולד, קקאו הוא גם חומר גלם חשוב בתעשיות המזון, הקוסמטיקה ואפילו השקייה. העלייה בביקוש העולמי לקקאו בשילוב עם האתגרים מול משבר האקלים, הגורמים לתנודתיות גבוהה ביבולים, הופכים את הקקאו לפריט חשוב ומעניין להשקעה בשוק הסחורות.

ישנן דרכים שונות להשקיע בציר הערך של הקקאו – החל מחוזים עתידיים על מחירי הגרעין הגולמי, דרך השקעה בחברות ומפעלי שוקולד וכלה ברכישת אדמות גידול. מטרת המאמר להציג את הדרכים השונות להשקיע בתחום זה, תוך ניתוח המגמות, הגורמים וסוגיות היסוד הרלוונטיים לענף.

תוכן עניינים

מחירי הקקאו משתוללים

מחיר הקקאו עלה מאז תחילת השנה ב-186% (אפילו יותר מהראלי של הביטקוין!) ובימים האחרונים (מרץ 2024) המחיר אף הגיע ל-10,000$ לטון. לאור המחסור באספקת קקאו, לא מן הנמנע  שיהיו העלאות מחירים לצרכנים. הסיבה לעלייה המטאורית היא ככל הנראה גשמים עזים במערב אפריקה, שבה מגדלים את רוב הקקאו בעולם, אשר פגעו בייצור בחצי השנה האחרונה.

אפיקי השקעה בקקאו

 • חוזים עתידיים על מחיר הקקאו:
  אחת הדרכים הנפוצות להשקעה בקקאו היא באמצעות מסחר בחוזים עתידיים על מחירי גרעיני הקקאו הגולמיים. בבורסות לסחורות מרכזיות כמו הבורסה למסחר בסחורות של ניו יורק (NYMEX) ניתן לסחור בחוזים העתידיים הסטנדרטיים של קקאו. חוזים אלו מאפשרים ללקוחות להתחייב על מחיר עתידי של קקאו וליהנות מתנודות מחירים עולים או יורדים. מסחר בחוזים עתידיים מתאים למשקיעים מנוסים היכולים לנהל סיכונים גבוהים.
 • השקעה במניות חברות שוקולד וממתקים:
  דרך אחרת להשקיע בקקאו היא רכישת מניות של חברות ענק מובילות כמו הרשי, מונדלז, מרס, לינדט וכו'. חברות אלו רוכשות כמויות עצומות של קקאו כחומר גלם לייצור מוצרי השוקולד והממתקים שלהן. לכן, שווי המניות שלהן קשור באופן הדוק למחירי הקקאו ולתנודותיהם. יתרון בהשקעה זו הוא פיזור ביחס להשקעה ישירה בגרעיני קקאו.
 • קרנות נאמנות וקרנות סל מגזריות: קיימות קרנות נאמנות וקרנות סל ספציפיות למגזר המזון והחקלאות, אשר משקיעות בנכסים הקשורים לתעשיית הקקאו והשוקולד. קרנות אלו מנוהלות על ידי גופים מקצועיים ומרכזות השקעה במבחר חברות ונכסים ענפיים. מדובר באפיק השקעה נוסף המאפשר חשיפה לתחום הקקאו עם פיזור גבוה.
 • רכישת חוות ואדמות לגידול קקאו: השקעה יזמית ישירה אפשרית היא רכישת קרקעות חקלאיות במדינות המגדלות קקאו והקמת חוות לגידול עצי הקקאו. דרך זו דורשת משאבים רבים, אך עשויה להניב תשואות גבוהות בטווח הארוך. קיימים גם גופים להשקעה משותפת המאפשרים לשותפים להצטרף להשקעות מסוג זה.
 • סחר בגרגרי קקאו גולמיים: לבסוף, אפשרות נוספת היא מסחר פיזי בגרגרי קקאו גולמיים. קניינים עצמאיים וחברות קטנות רוכשות שזרות קקאו ישירות מחקלאים במדינות גידול וסוחרות עימן. דרך זו דורשת הבנה של שרשרת האספקה וקשרים לוגיסטיים במדינות אלה.

כל אחד מאפיקי ההשקעה הללו כרוך ביתרונות וחסרונות משלו מבחינת הסיכון, התשואה, דרישת ההון וההשקעה הנדרשת. אני ממליץ לבחון את הרקע, היכולות והמטרות לפני בחירת האפיק המתאים.

המומלץ ביותר

מיטב טרייד

דירוג פיננקה

5

מינימום השקעה 10,000 ש"ח – הטבה לגולשי פיננקה עם מיטב – פטור מדמי ניהול לשנתיים, 10% הנחה על החזרי מס בחברת “פינאפ”, פטור מעמלת קניה\מכירה על קרנות כספיות, ריבית על כסף נזיל שעומד בעובר ושב (עד 0.5% בשנה) וקורס מסחר במתנה!!
מבצע לתחילת שנה: ספריית VOD פיננסית במתנה הנותנת גישה ל-4 קורסים נוספים למשך חודשיים

מערכת מסחר חדשה

אקסלנס בית השקעות

דירוג פיננקה

4.9

מינימום 20,000 לפתיחת תיק מסחר עצמאי. לגולשי פיננקה, 100 ש"ח בונוס הצטרפות, פטור מדמי ניהול לשנתיים, 3 קורסי מסחר בזום.

עד 50$ החזר עמלות

אינטראקטיב ישראל

דירוג פיננקה

4.8

לסחור בפלטפורמת המסחר הפופולארית בעולם מבית אינטראקטיב ברוקרס העולמית!
מינימום השקעה: $3000 – המרה לדולר ללא עמלה (בהוראת קבע) – הוראת קניה בהוראת קבע – מסחר בשברי מניות
ללא דמי מנוי – לא סחרת לא שילמת! עד 50$ החזר עמלות לגולשי פיננקה

בונוס גבוה

IBI SMART

דירוג פיננקה

4.7
מינימום השקעה 15,000 ש"ח – מבצע עד סוף החודש: מצטרפים ומקבלים 250 ש"ח מתנה לחשבון,
פטור לשנתיים מדמי ניהול, המלצות אנליסטים (TipRanks) ובנוסף, קורס מסחר בשוק ההון מתנה

עמלות מסחר זולות

colmexpro

דירוג פיננקה

4.3

Colmex Pro מאפשרת גישה לאלפי מניות בוול סטריט באמצעות אפליקציה מתקדמת עבור משקיעים פרטיים ומוסדיים. החברה מציעה חשבון דמה חינם להתנסות במסחר. Colmex Pro מספקת כלים מתקדמים כולל גישה לנתוני Level 2, גישה ל-IPO וסורק מניות מובנה. החברה מפוקחת על ידי רגולטורים ועמלות סופר זולות.

מה משפיע על היצע וביקוש של קקאו?

 • תנאי מזג האוויר ואזורי גידול עיקריים: עצי הקקאו גדלים באזורים טרופיים ספציפיים בעלי תנאי אקלים ייחודיים. מרבית היבול העולמי מגיע ממדינות מערב אפריקה fnu חוף השנהב, גאנה וניגריה, בהן תנאי האקלים המתאימים. שינויי מזג אוויר קיצוניים, בצורות או גשמים כבדים באזורים אלה עלולים להשפיע משמעותית על היצע הקקאו העולמי.
 • יבולים ומחירים של תחליפי קקאו: חומרים כמו שומן צמחי, קקאו אלטרנטיבי וממרחי חלבון משמשים כתחליפים זולים יותר לקקאו בייצור מוצרים מסוימים. עונות יבול טובות ומחירים נמוכים של תחליפים אלו עשויים להוריד את הביקוש לקקאו אמיתי ולהשפיע על מחיריו.
 • טעמי הצרכנים וביקוש למוצרי שוקולד: לחברות השוקולד הגדולות השפעה רבה על הביקוש לקקאו דרך שיווק מוצריהן. שינויים בטעמי הצרכנים ובתרבות הצריכה של שוקולד ממתקים במדינות השונות ישפיעו על הביקוש לחומר הגלם.
 • שינויי רגולציה והיבטים לוגיסטיים: חקיקה ותקינה בנוגע לבטיחות מזון, רמת החלבונים והשומנים המותרים או העסקת ילדים בגידול הקקאו יכולה להשפיע על היצע וביקוש. גם היבטים לוגיסטיים כמו עלויות משלוח וביטוח ימי משפיעים.
 • התפתחות מדינות מתפתחות וגידול אוכלוסייה: צמיחה כלכלית של מעמד הביניים במדינות מתפתחות כמו סין, הודו ומדינות אחרות מגדילה את הביקוש לשוקולד ומוצרי קקאו יוקרתיים. גידול אוכלוסייה גם מעלה את הביקוש הכולל.
 • עונתיות ותחזיות היבול: בעונת הקיץ צפויים היבולים הגדולים ביותר של קקאו, כאשר בחורף יבולי הקקאו מעטים יותר, מה שמשפיע על ההיצע ומחירי הקקאו לאורך השנה. תחזיות גרועות ליבול מראש מעלות את המחירים.

ההיצע והביקוש של קקאו מושפעים ממגוון גורמים כלכליים, חברתיים, פוליטיים, לוגיסטיים ואקלימיים. מעקב ומודעות לגורמים אלו חיונית לניהול ההשקעות בתחום זה.

סיכונים והזדמנויות בהשקעה בקקאו

תנודתיות מחירים והשפעות מחזוריות
מחירי הקקאו נתונים לתנודתיות גבוהה עקב תלותם בגורמים כמו תנאי מזג אוויר, נזקי טבע, מגפות וביקוש גלובלי משתנה. לדעתי עונות של יבול דל עשויות להכפיל את מחירי הקקאו, בעוד יבול משופע יכול להפיל מחירים. כמו כן, מגמות מחזוריות וסחורתיות משפיעות על תעשיות החקלאות והמזון כמו ענף הקקאו.

 • סיכוני יבול והתמודדות עם שינוי אקלים: עצי הקקאו רגישים לתנאי מזג אוויר קיצוניים ולמחלות צמחים. שינוי האקלים גורם לתופעות מזג אויר קיצוניות יותר ויותר באזורי הגידול העיקריים באפריקה ודרום אמריקה, מה שמאיים על היבולים בעתיד. גידול ומיון זנים עמידים יותר הם אתגר ליצרני הקקאו.
 • התפתחויות טכנולוגיות ומוצרים חלופיים: חידושים של חומרים חלופיים לקקאו אמיתי עשויים להוות תחליף טעים וזול יותר בעתיד. כמו כן, טכנולוגיות של חיקוי טעמים וחלבונים מהנדסים עלולות לאיים על הביקוש לקקאו טבעי. יצרני הקקאו נדרשים להתייעל וליצור יתרונות ברורים למוצר הטבעי.
 • צמיחה בביקוש ממדינות מתפתחות: לצד האתגרים, הגידול המהיר של שכבת הביניים העירונית במדינות בריחות, סין והודו מגדיל משמעותית את הביקוש לשוקולד איכותי ומוצרי קקאו אחרים. מדובר בהזדמנות עסקית עצומה עבור היצרנים והספקים הגלובליים של קקאו וממתקים.
 • אסטרטגיות השקעה וניהול סיכונים: גידור והשקעה בחוזים עתידיים על מחירים עשויה להגן על משקיעים מפני תנודות חדות. פיזור ההשקעות לאורך שרשרת הערך של הקקאו, ממכרות גידול ועד מוצרי צריכה סופיים, יכולה גם היא לפזר את הסיכונים. ניתוח הולם של גורמי ההיצע והביקוש, ניטור צמוד של התעשייה והתאמת אסטרטגיות ההשקעה בהתאם הם חיוניים.

תחום הקקאו מציע הזדמנויות השקעה משמעותיות, אך גם סיכונים ניכרים שיש להיות מודעים אליהם. רק משקיעים עם ידע מקיף ואסטרטגיה ברורה יוכלו לנצל את ההזדמנויות תוך ניהול סיכונים מושכל בתחום זה.

אסטרטגיות השקעה וניהול סיכונים

 • גידור והשקעה בחוזים עתידיים על מחירים: אחת האסטרטגיות המרכזיות להגנה מפני תנודות חדות במחירי הקקאו היא גידור באמצעות חוזים עתידיים. משקיעים וספקי קקאו יכולים לרכוש חוזים עתידיים על מחירי קקאו לתקופות עתידיות, כדי להגן על עצמם מפני עליות מחירים. גידור כזה בחוזים מאפשר יציבות וניהול סיכונים טוב יותר.
 • השקעות משולבות ופיזור בשרשרת הערך: במקביל לחוזים עתידיים, משקיעים יכולים לפזר את ההשקעות לאורך שרשרת הערך של הקקאו. כלומר, להשקיע הן בגידול והתעשייה הראשונית והן בחברות המוצר הסופי. השקעות מעין אלו מנטרלות את הסיכון של שלב ספציפי בשרשרת, ויוצרות פיזור טוב יותר ויציבות.
 • ניתוח שרשרת האספקה והיצרנים: על מנת להשקיע בצורה אפקטיבית בקקאו, יש צורך בניתוח וידע מעמיק של שרשרות האספקה היצרנים וגורמי ההיצע והביקוש הרלוונטיים. הבנת היצרנים המרכזיים, האיכות וההתמחות שלהם וכן זיהוי צווארי בקבוק ולחצים פוטנציאליים בשרשרת האספקה הם חיוניים.
 • ניטור ועדכון ניתוחים כלכליים ותחזיות ענפיות: תעשיית הקקאו עוברת שינויים תכופים הן ברמת המחירים והיצע והן ברמת הטעמים והביקוש הצרכני. על כן, יש צורך במעקב צמוד ועדכון תחזיות וניתוחים לגבי התעשייה והשווקים המרכזיים בהם היא פועלת. נתונים מחקר וניתוח המומחים בענף חיוניים לקבלת החלטות השקעה מושכלות.
 • שקלול גורמי סיכון והרכבת תיק השקעות מאוזן: לאור הסיכונים הרבים בהשקעות בקקאו, חשוב מאוד לבנות תיק השקעות מגוון ומאוזן על מנת לנטרל חשיפות גבוהות מדי. שילוב מנגנוני גידור, פיזור באפיקים שונים ובחברות/נכסים שונים יאפשרו לשמור על פרופיל סיכון מנוהל היטב.

ההנחה המרכזית בהשקעות בענף הקקאו היא כי לצד התשואות הפוטנציאליות הגבוהות קיימים סיכונים ניכרים. יישום אסטרטגיות השקעה מותאמות, ניהול סיכונים מקצועי ופיזור נכון הם הכרחיים על מנת להצליח בהשקעות אלו לאורך זמן.

אז האם כדאי להשקיע בקקאו?

השקעה בקקאו מציעה הזדמנויות פוטנציאליות משמעותיות, אך גם סיכונים וחששות שיש להתמודד עמם.

בסיכומו של דבר, ההשקעה בתעשיית הקקאו כרוכה בסיכונים רבים, אך גם בהזדמנויות גדולות להשגת תשואות משמעותיות בטווח הבינוני והארוך. המפתח להצלחה הוא שילוב בין אסטרטגיה השקעה ארוכת טווח ובין ניהול סיכונים מקצועי, תוך התמקדות בניתוח וידע שוק מעמיקים בתחום זה. הייתי מציע לכם לא להיכנס לתחום אם אתם לא מומחים בו. הדבר הכי טוב שתוכלו לעשות הוא להמשיך לרפד את הבטן בקוביות שוקולד טעימות.

הצטרפו לניוזלטר הסודי שלנו

אנחנו גם שונאים ספאם אז מבטיחים לא לבלבל לכם את השכל, רק דברים שווים

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

הצטרפו לקבוצת הפייסבוק שלנו

רוצה לחסוך בעמלות מסחר?

מלאו את השאלון ונחזור אליכם עם הצעות משתלמות

כמה כסף חשבת להשקיע?
באיזה בורסה?
טווח ארוך או קצר?
לחיצה על הכפתור מהווה אישור לפרטי התקנון

רוצה לדבר עם מומחה?

לגולשי פיננקה מגיע יותר!
חדש! עכשיו בגרסה 2.0: קובץ אקסל פשוט ונוח להורדה על מנת שתוכלו בעזרתו לנהל את כלכלת המשפחה שלכם באמצעות מעקב הוצאות והכנסות חודשי ושנתי. שיהיה בהצלחה.

מידע מקצועי נוסף עבורכם

רוצה לחסוך בעמלות מסחר?

מלאו את השאלון ונחזור אליכם עם הצעות משתלמות

כמה כסף חשבת להשקיע?
באיזה בורסה?
טווח ארוך או קצר?
לחיצה על הכפתור מהווה אישור לפרטי התקנון