קובץ אקסל לניהול כלכלת המשפחה

  • קובץ נוח וקל לשימוש
  • 9 קטגוריות ראשיות ולמעלה מ-80 סעיפי משנה
  • סיכום שנתי – ראו את המאזן השנתי
  • אפשרות קוסטימיזציה מלאה

יוקר המחייה בישראל מוכר היטב לכולנו ונראה כי מאז מחאת האוהלים בשנת 2011 הוא עדין מהדהד באוויר ולא נותן לנו מנוח. המשכורת החודשית כבר ממזמן לא מספיקה לנו, גם במקרה בו שני בני הזוג עובדים ומרווחים משכורות גבוהות. על פי נתוני הלמ"ס (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה) ההכנסה הממוצעות במשק הישראלי עומדת על 15,427 ₪ נטו לחודש עבור משפחות המגדלות בממוצע 2 ילדים, בעוד ישראלים מבזבזים הרבה יותר, כאשר רוב ההוצאות כלכלת המשפחה הולכות על דיור (כ- 25.1%), על מזון (16.1%), בריאות (5.3%) כמו גם על חינוך, חופשות, הוצאות רכב, ביטוחים, לימודים, הוצאות בלתי צפויות ונראה כי הרשימה עוד ארוכה. ​

47% מהישראלים נמצאים במינוס

אם כך, ביחס לכלל ההוצאות, ההוצאות על דיור הן מהגבוהות ביותר ומהוות כשליש מהכנסות בני הזוג. כהסבר לתופעה זו, ניתן להאשים את מחירי הדיור הגבוהים וזאת לצד ההוצאות שאינן צפויות ומקרים של פיטורין או עסקים כושלים, שאף הם מהווים מצבים שבהם ישראלים לא גומרים את החודש וכך מגיעים למצב של גירעון, מה שמעלה את הנתון הבא: כ – 47% מהישראלים נמצאים במינוס ואינם מצליחים להתגבר על הגירעון שנותר, כך פורסם בסקר של כלכליסט. אז, יוצא מצב שישראלים משלמים ריביות מופרכות על המינוס, נוטלים הלוואות, מוותרים על רכב ונוסעים בתחבורה ציבורית, עוברים להתגורר בשכונות מרוחקות מהמרכז ונראה כי מכאן לא תבוא הישועה. אם נמשיך לנבור בנתוני הלמ"ס, נגלה כי 24% מהאוכלוסייה חיים בדרגות עוני שונות, חלקם אינם יכולים להרשות לעצמם לרכוש תרופות וטיפולים רפואיים יקרים ואף חלקם מפגרים בתשלומי חשבונות, מה שמוביל למצב של עוני ממשי.

התנהלות נכונה, איך עושים את זה בעידן כל כך סזיפי?

  1. שינוי גישה
  2. ישנן תקופות בחיים שחשבון הבנק נמצא בעלייה ולכן אנו לא חושבים על זמנים קשים. אולם, אם הנכם חשים כי העלייה המתמדת הולכת להיעלם, זה הזמן לעשות שינוי גישה. חשוב לציין, אל תתחילו בתהליך לפני שתהיו בטוחים ומוכנים להקדיש זמן לנושא, משום שנצרכים כאן שינויים מסוימים שידרשו מכם מן הסתם שינוי באורח החיים ובהתנהלות הצרכנית והכלכלית שלכם. בקיצור, שינוי גישה תאפשר לכם להתנהל בצורה נכונה יותר. שינוי גישה תאפשר לכם להתנהל בצורה נכונה יותר. כמו כן, זה הזמן לשנות גישה ולהתנהל נכון יותר באמצעות חישוב כלכלי, בסוף הכתבה תוכלו למצוא קובץ אקסל שהכנו במיוחד עבורכם שיסייע לכם להתנהל נכון.
  3. לחסוך ליום סגריר
  4. משום מה, הפכנו לצרכנים שיותר חיים את היום ופחות לאנשים שחוסכים כסף ליום סגרירי. זוהי טעות נפוצה בקרב צרכנים רבים, כך שאתם לא לבד. נכון, שאם חשבון הבנק מאיר לנו פנים עם פלוסים, כדאי בהחלט לחשוב על שיפוץ הבית, רכב חדש ואפילו טיסה לחו"ל. אך לצד כל אלה, כדאי תמיד לשמור כסף מ"תחת לבלטה" לכל מקרה שלא יהיה. חשוב לציין כי מדובר בחיסכון צדדי ולא בחיסכון לטובת פנסיה או לטובת הילדים, סכום כסף זה יהיה בצד ויאפשר לכם להיעזר בו דקה לפני כניסת החשבון למינוס. ​
  5. בדיקת גובה הריבית
  6. אז נכון שהמטרה היא לא להיכנס למינוס, אולם רובנו לא ממש יודעים מהי גובה הריבית אותה אנו משלמים. ריבית יכולה להיות לא רק על מינוס, אלא גם על תשלומי קרדיט שאנו מבצעים בכרטיסי אשראי או בהלוואות שאנו לוקחים למטרות שונות. רק לסבר את האוזן, שיעורי הריבית השנתית על המינוס בבנק מגיעים לסכומים מטורפים כאשר הם נעים בין 6% ל- 17% בריבית שנתית. זכרו כי ניתן להתמקח ואפילו לבצע השוואות בין בנקים.

קובץ אקסל לניהול כלכלת המשפחה​ ​

יצירת טבלאות אקסל מסודרות ובהן פירוט הוצאות והכנסות מוכרות היטב לכולנו, אולם רבים ממעיטים להשתמש בהן. ולכן, התחילו עם רשימת הוצאות בלתי צפויות לצד ההכנסות ובדקו כמה הגירעון החודשי וכך התחילו לאזן בחוכמה. אם עדין הנכם מתקשים לנהל טבלה, תוכלו להיכנס לטבלה שהכנו לכם בסוף הכתבה. בטבלה תוכלו לפרט את ההוצאות הקבועות והלא צפויות וכך להיערך בהתאם ולהימנע מגירעון חודשי, כמו – שכירות או משכנתא, תקשורת, חשמל, מים, הוצאות חינוך, קניות, חופשות, טיפולים רפואיים וכו.. ​ לגולשי פיננקה מגיע יותר, הכנו לכם קובץ אקסל להורדה פשוט ונוח שתוכלו בעזרתו לנהל את כלכלת המשפחה שלכם בהכנסות ובהוצאות תוך כדי מעקב חודשי ושנתי. שיהיה בהצלחה.